Հայաստանից Ռուսաստան մեկնող մոտ 60 բեռնատար՝ բեռնված կոնյակով, սպասում է հսկողության ավարտին, ռուսական կողմը մաքսային հսկողություն է իրականացնում ՀՀ-ից Ռուսաստան գնացող կոնյակի նկատմամբ, երբեմն որոշում են ապրանքն ուղարկել փորձաքննության: Այդ տեղեկությունը հաստատել է ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանությանը կից մաքսային կցորդ Վահան Հակոբյանը, հայտնում է Արմենպրեսը:
Նրա տվյալներով՝ մոտ 60 մեքենա սպասում է հսկողության ավարտին:
«Կոնյակի նկատմամբ հսկողությունը շատ շուտ է սկսվել Ռուսաստանում: Մարտ-ապրիլ ամիսներից ռուսական մաքսային ծառայությունը մաքսային հսկողություն է սկսել իրականացնել Հայաստանից ներմուծված կոնյակների նկատմամբ: Դա բացատրում են նրանով, որ հայտնաբերել են խախտումներ՝ կեղծ կոնյակներ և այլն: Մի քանի օր առաջ հսկողությունն ավելի են ուժեղացրել: Եթե նախկինում հսկողությունն իրականացվում էր կոնկրետ ինչ-որ արտահանողների կամ ներմուծողների նկատմամբ, այս պահին Հայաստանից եկող ամբողջ կոնյակը ենթարկվում է մաքսային հսկողության»,-ասել է Հակոբյանը:
Նա բացատրել է, որ հսկողությունը լինում է երկու տեսակի՝ փաստաթղթային կամ զննում: Զննման արդյունքում հնարավոր է որոշում կայացվի ապրանքն ուղարկել փորձաքննության: Երբ ապրանքն ուղարկվում է փորձաքննության, մեքենաները ստիպված են լինում սպասել անցակետում մինչև պատասխանների գալը: Մաքսային կցորդի խոսքով՝ մեքենաների կուտակումների պատճառը հիմնականում հենց դա է լինում, որ սպասում են փորձաքննության պատասխանին: Այն կարող է տևել 1 շաբաթից մինչև 1 ամիս:
«Բայց դա նաև չի խանգարում, որ մեքենաները շարունակեն ձևակերպվել և դուրս գալ, որովհետև Հայաստանից Ռուսաստան մտնող բեռները բնականոն կերպով ձևակերպվում և մտնում են Ռուսաստան: Ընդհանուր ծավալի վրա դա չի ազդում»,-նշել է Հակոբյանը:
Անդրադառնալով հնչող տեսակետին, թե այս ձևով Ռուսաստանը «տնտեսական պատժամիջոց» է կիրառում Հայաստանի նկատմամբ՝ մաքսային կցորդն ընդգծել է, որ ռուս գործընկերների հետ աշխատելու ընթացքում հիմնավորվում է, որ հայտնաբերվում են խախտումներ՝ կեղծ կոնյակներ, բաղադրության հետ կապված խախտումներ: Եվ հաշվի առնելով, որ հսկողությունը նոր չի դրվել, այլ՝ մարտ-ապրիլ ամիսներից՝ նա ենթադրում է, որ ռուսական կողմն իր հսկողության մեջ օբյեկտիվություն ունի:
Պատասխանելով հարցին, թե արդյոք արհեստականորեն խոչընդոտներ առաջացնելու միտում չի՞ տեսնում՝ Հակոբյանն ասել է՝ եթե Հայաստանում էլ ինչ-որ ապրանքի մեջ խախտումներ են հայտնաբերվում, բոլոր դեպքերում հսկողությունն ուժեղացվում է:
«Խախտումները շատացել են, դրանի՞ց է հսկողությունն ուժեղացել, թե՞ ինչ-որ քաղաքական ենթատեքստ կա, չեմ կարող պատասխանել հարցին, որովհետև այդ տեղեկությանը չեմ տիրապետում»,-ասել է կցորդը:
Վերին Լարսի անցակետով Հայաստանից Ռուսաստան այլ բեռներ տեղափոխող բեռնատարների հետ կապված խնդիրների մասին տեղեկություններ չեն ստացվել: Այս պահին շատ մեծ ծավալով հայկական բեռները մտնում են Ռուսաստան: Մաքսային կցորդի խոսքով՝ թողունակության այսպիսի ծավալ չի եղել երբևիցե: Այս պահին օրական միջինը 200 բեռնատար մտնում է Ռուսաստան:

3 Октябрь 2023 - 11:37 AMT
Около 60 фур с коньяком, идущим из Армении в Россию, ждут окончания контроля, российская сторона осуществляет таможенный контроль над коньяком, идущим из Армении в Россию, иногда решают отправить продукцию на экспертизу. Об этом заявил таможенный атташе посольства РА в России Ваан Акопян, пишет «Арменпресс».
«Контроль над коньяком в России начался очень рано. С марта-апреля российская таможенная служба начала осуществлять таможенный контроль ввозимых из Армении коньяков. Это объясняется тем, что были обнаружены нарушения: поддельные коньяки и т.п. Несколько дней назад наблюдение было усилено. Если раньше контроль осуществлялся в отношении конкретных экспортеров или импортеров, то сейчас таможенному контролю подлежит весь коньяк, поступающий из Армении», – сказал Акопян.
Он пояснил, что наблюдение осуществляется в двух формах: документальном и инспекционном. По результатам обследования можно принять решение об отправке продукции на экспертизу. Когда товар отправляется на экспертизу, машинам приходится ждать на КПП, пока не придут ответы. По словам атташе таможни, причина скопления автомобилей в основном в том, что они ждут ответа экспертизы. Это может длиться от 1 недели до 1 месяца.
По его словам, завершения проверки ждут около 60 автомобилей.
«Но это также не мешает машинам продолжать оформляться и выезжать, потому что грузы, поступающие в Россию из Армении, оформляются и въезжают в Россию нормально. На общий объем это не влияет», – сказал Акопян.
Касаясь высказанного мнения о том, что таким образом Россия применяет «экономические санкции» против Армении, таможенный атташе подчеркнул, что в ходе работы с российскими партнерами обоснованно выявляются нарушения: поддельные коньяки, нарушения, связанные с составом. А учитывая, что слежка была установлена ​​не недавно, а с марта-апреля, он предполагает, что российская сторона имеет объективность в своей слежке.
Отвечая на вопрос, не видит ли он тенденции к искусственному созданию препятствий, Акопян сказал, что если в Армении обнаруживаются нарушения в каком-либо товаре, во всех случаях контроль усиливается. «Нарушений стало больше, усилилась ли из-за этого слежка или есть какой-то политический контекст? Я не могу ответить на вопрос, поскольку не владею этой информацией», – сказал атташе.
При этом он заверил, что если они поймут, что некоторые грузовики задерживаются, несправедливо относятся к армянским бизнесменам, они немедленно свяжутся со своими российскими партнерами и обсудят вопросы со всеми возможными вариантами. Информация также предоставляется КГД, посольству.
О проблемах с грузовиками, перевозящими другие грузы из Армении в Россию через КПП «Верхний Ларс», информации не поступало. На данный момент в Россию поступает очень большой объем армянских грузов. По словам таможенного атташе, такого объема грузоперевозок еще никогда не было. В настоящее время в Россию въезжает в среднем 200 грузовиков в день.