Հայաստանի կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանը կարծում է, որ Հայաստանում կայանալիք սամբոյի աշխարհի առաջնությունն աննախադեպ է լինելու մարզաձևի պատմության ընթացքում:
«Այն, որ Հայաստանում միջազգային առաջնություններ անցկացնելը կենսական անհրաժեշտություն է, աներկբա է: Դրանով մենք հանրահռչակում ենք մեր երկիրը, ցույց ենք տալիս, որ մենք կարող ենք անցկացնել ամենաբարձր կարգի մրցումներ: Բացի այդ, մեր մարզիկներին հնարավորություն ենք տալիս սեփական հարկի տակ ելույթ ունենալ և երկրպագուներին էլ համաշխարհային մեծ սպորտին առնչվելու հնարավորություն ենք տալիս»,-ասել է նա, տեղեկացնում է Արմենպրեսը։
Գիլոյանն ընդգծել է, որ սամբոյի աշխարհի առաջնության հյուրընկալությունը նախորդիվ կայացած՝ դեռահասների, պատանիների և երիտասարդների աշխարհի առաջնությունն անթերի կազմակերպելու և անցկացնելու շնորհիվ է:
«Կարծում եմ, որ սամբոյի աշխարհի առաջնությունն աննախադեպ է լինելու: Մենք փորձելու ենք անել այնպես, որ երբևէ կայացած ամենամեծամասշտաբ առաջնությունը լինի: Փորձելու ենք հրավիրյալ երկրների քանակը անցկացնել 100-ից: Մենք քննարկումների մեջ ենք միջազգային և Հայաստանի ֆեդերացիաների հետ: Ունենք նաև միջկառավարական հանձնաժողով, որը պարբերաբար քննարկում է անցկացնում առաջնության շուրջ: Վստահ եմ, որ մենք պարզ ճակատով անցկացնելու ենք այս առաջնությունը»,-ասել է Գիլոյանը:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալի խոսքով` գալիք տարի այլ միջազգային մրցաշարեր էլ կլինեն Հայաստանում, սակայն դեռևս վաղ է փակագծերը բացել:
Սամբոյի մեծահասակների աշխարհի 2023 թվականի առաջնությունը կանցկացվի նոյեմբերի 10-12-ը Երևանում։
2022 թ. հոկտեմբերի 14-16-ը Երևանի Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում անցկացվել է սամբոյի դեռահասների, պատանիների և երիտասարդների աշխարհի առաջնությունը: Աշխարհի ավելի քան 20 երկրի մոտ 500 մարզիկ 3 օր շարունակ պայքարել են 55 հավաքածու մեդալների համար:

Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Армении Карен Гилоян заявил, что чемпионат мира по самбо, который пройдет в Армении, будет беспрецедентным в истории этого вида спорта.
«Неоспоримо, что проведение международных чемпионатов в Армении является жизненной необходимостью. Этим мы популяризируем нашу страну, показываем, что можем проводить соревнования самого высокого уровня. Кроме того, мы даем возможность нашим спортсменам выступать под собственной крышей, а болельщикам – возможность прикоснуться к большому мировому спорту», – заметил Карен Гилоян, пишет «Арменпресс».
Он подчеркнул, что проведение чемпионата мира по самбо стало возможным благодаря безупречной организации и проведению предыдущего чемпионата мира среди подростков, юношей и молодежи.
«Думаю, чемпионат мира по самбо будет беспрецедентным. Мы постараемся сделать его самым масштабным чемпионатом за всю историю. Постараемся, чтобы приглашенных стран было более 100. Мы ведем переговоры с международными и армянскими федерациями. Есть межправительственная комиссия, которая регулярно обсуждает все, что связано с чемпионатом. Я уверен, что мы достойно проведем этот чемпионат», – сказал Гилоян.
Он добавил, что и в следующем году в Армении пройдут международные турниры, но раскрывать скобки не стал.