Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Ֆրանսիայի մշակույթի նախարար Ռիմա Աբդուլ Մալակի գլխավորած պատվիրակությանը՝ քննարկվել են Լեռնային Ղարաբաղում գտնվող հայկական պատմամշակութային ժառանգության պաշտպանությանը վերաբերող հարցեր: Կարևորվել է այդ ուղղությամբ միջազգային հանրության, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից անհրաժեշտ քայլերի իրականացումը:
Վարչապետը ողջունել է տիկին Մալակի այցը Հայաստան և ընդգծել հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների բարձր մակարդակն ու ինտենսիվ բնույթը: Նիկոլ Փաշինյանը հավելել է, որ ՀՀ կառավարությունը կարևորում է Ֆրանսիայի հետ բոլոր ոլորտներում համագործակցության հետևողական զարգացումն ու ամրապնդումը, այդ թվում` մշակույթի: Վարչապետը նշել է, որ ֆրանսիացի նախարարի այցն ունի հագեցած օրակարգ և համոզմունք հայտնել, որ դրա շրջանակում կնախանշվեն տարբեր նախագծեր ու դրանք հաջողությամբ կյանքի կկոչվեն:
Ռիմա Աբդուլ Մալակը հավելել է, որ իր գլխավորած պատվիրակության կազմում են մշակույթի մի խումբ գործիչներ, այցի նպատակն է նոր ազդակ հաղորդել երկկողմ փոխգործակցությանը մշակույթի տարբեր ճյուղերում, մասնավորապես, մշակութային ժառանգության պահպանման, երաժշտության, կինոյի և այլն: Նախարարի խոսքով հայ գործընկերների հետ քննարկվում են կոնկրետ ծրագրեր, որոնց իրականացման ուղղությամբ առաջիկայում կիրականացվեն համապատասխան քայլեր:
Ֆրանսիայի մշակույթի նախարար Ռիմա Աբդուլ Մալակին հայտարարել է, որ Ֆրանսիան պաշտոնական հայց է ներկայացրել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին, որպեսզի վերջինս կարողանա ձեռք բերել թույլտվություն՝ ֆիզիկապես այցելելու Լեռնային Ղարաբաղի տարածքներ և արձանագրելու բոլոր այն պատմամշակութային արժեքները, որոնք հայկական են, որպեսզի նույնականացվեն։
Ֆրանսիայի մշակույթի նախարար Ռիմա Աբդուլ Մալակիի Երևանում արված հայտարարությունները դժգոհություն են առաջացրել Բաքվում։ Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Այհան Հաջիզադեն հայտարարել է թե ֆրանսիական կողմի հայտարարությունները Ղարաբաղի մշակութային ժառանգության մասին նրա «ոչ անաչառ լինելու վկայություն են»։

Prime Minister Nikol Pashinyan hosted the delegation led by French Minister of Culture Rima Abdul Malak on Friday, October 27.
The Prime Minister welcomed Malak's visit to Armenia and emphasized the high level and intensive nature of Armenian-French relations. Nikol Pashinyan added that the Armenian government attaches importance to the consistent development and strengthening of cooperation with France in all fields, including culture. The Prime Minister noted that the French minister's visit has a busy agenda and expressed belief that various projects will be outlined within its framework and they will be successfully implemented.
Malak added that her delegation includes a group of cultural figures, the purpose of the visit is to give a new impetus to bilateral interaction in various branches of culture, in particular, preservation of cultural heritage, music, cinema, etc. According to the minister, specific programs are being discussed with Armenian partners, and appropriate steps will be taken for their implementation in the near future.
Issues related to the protection of the Armenian historical and cultural heritage in Nagorno-Karabakh were discussed. The implementation of the necessary steps by the international community and UNESCO in this direction was emphasized.