Ապրիլի 25-ին Երեւանում տեղի է ունեցել Առնո Բաբաջանյանի անվան պատանի դաշնակահարների ութերորդ մրցույթը, որին մասնակցում էին 67 պատանի դաշնակահարներ Հայաստանից եւ ԼՂՀ-ից: Մրցույթը տեղի էր ունենում երկու տարիքային կարգերու` մինչեւ 12 տարեկան եւ 13-15 տարեկան: Մրցույթի կազմակերպիչներն են Հայաստանի Մշակույթի նախարարությունը եւ Առնո Բաբաջանյանի հիշատակի Միջազգային ֆոնդը:
Մրցույթի նպատակը երիտասարդ տաղանդավոր դաշնակահարների բացահայտումն է, նրանց ուսմանն աջակցելը, պատանի երաժիշտներին միջազգային փառատոններին մասնակցելու համար պատրաստելը:
Փակման հանդիսավոր արարողությունը եւ մրցանակների հանձնումը կայացել է այսօր Երեւանում Բաբաջանյանի անվան համերգասրահում:
Առնո Բաբաջանյանի անվան պատանի դաշնակահարների մրցույթի մասնակիցները եւ կազմակերպիչները գոհ են արդյունքներից: Պատանի դաշնակահարների մրցույթը տեղի է ունենում երեք տարին մեկ անգամ` սկսած 1986-ից:

1 Май 2009 - 12:47 AMT
С 25 апреля в Ереване проходил восьмой конкурс юных пианистов имени Арно Бабаджаняна, в котором приняли участие 67 юных пианистов из Армении и Нагорно-Карабахской Республики. Конкурс проходил в двух возрастных категориях: до 12 лет и от 13 до 15 лет. Организаторами конкурса являются Министерство культуры Армении и Международный фонд памяти Арно Бабаджаняна.
Цель конкурса – выявление талантливых юных пианистов, содействие их учебе и творческой деятельности, подготовка юных музыкантов к участию в международных фестивалях.
Торжественное закрытие и вручение призов состоялось сегодня в концертном зале имени Бабаджаняна в Ереване.
Организаторы и участники конкурса юных пианистов имени Арно Бабаджаняна осталис довольны результатами.