Արցախի բնակչության բռնի տեղահանության հետևանքով ամբողջությամբ կամ մասնակի Ադրբեջանի վերահսկողության տակ է անցել 8 թանգարան, հայտնում է Արցախի մշակութային ժառանգության պաշտպանության Պետական խորհուրդը:
Այդ թանգարանների թվում է նաև Մատենադարանի Գանձասարի մասնաճյուղ–թանգարանը։
Ավելի վաղ Մատենադարանից հայտնել էին, որ Մատենադարան-Գանձասար գիտամշակութային կենտրոնում պահվում էին կրկնօրինակ ձեռագրերը, դրանք բնօրինակներ չէին: 2020թ պատերազմի ժամանակ դրանք ի պահ տրվեցին Մատենադարանին: Պատերազմից հետո դրանց մի մասը վերադարձվեց Գանձասար ցուցադրության:
Ադրբեջանի հսկողության տակ են անցել նաև՝ Արցախի պետական պատմաերկրագիտական թանգարանը, Մարտակերտի շրջանի երկրագիտական թանգարանը, Ասկերանի շրջանի երկրագիտական թանգարանը, Նիկոլ Դումանի տուն–թանգարանը (գյուղ Ծաղկաշատ), Մարտունու շրջանի երկրագիտական թանգարանը, Մարտունու շրջանի Բերդաշեն գյուղի երկրագիտական թանգարանը, Գեներալ Պարսեղովի տուն–թանգարանը (գյուղ Կոլխոզաշեն)։
Ըստ խորհրդի նախնական տվյալների՝ 44-օրյա պատերազմի հետևանքով Շուշիում և Հադրութի շրջաններում Ադրբեջանի վերահսկողության տակ է մնացել ևս 10 թանգարան՝ 17, 070 ցուցանմուշով և արվեստի գործերի 8 հավաքածու՝ 1077 ցուցանմուշով:
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գլխավոր համաժողովի 42–րդ նստաշրջանին ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը կարևորել էր, որ Արցախում մնացած մշակութային և կրոնական ժառանգության պաշտպանությունը վանդալիզմից և թալանից։

В Арцахе 8 музеев полностью или частично оказались под азербайджанским контролем в результате насильственного перемещения арцахцев в 2023 году. Об этом сообщил Госсовет по охране культурного наследия Арцаха.
По предварительным данным совета, в результате агрессии Азербайджана в сентябре 2023 года на оккупированной территории остались Государственный историко-геологический музей Арцаха, филиал музея-института Матенадаран в Гандзасаре, геологические музеи Мартакертского, Аскеранского, Мартунинского районов и села Бердашен. Кроме того, под азербайджанский контроль перешли дом-музей Никола Думана в селе Цахкашат и дом-музей генерала Микаела Парсегова в селе Колхозашен.
Отмечается, что ранее в результате 44-дневной войны 2020 года в Шушинском и Гадрутском районах под контролем Азербайджана остались еще 10 музеев с 17 070 экспонатами и 8 коллекций предметов искусства с 1 077 экспонатами.