Ամերիաբանկն արժանացել է Euromoney ամսագրի «Գերազանցության մրցանակին»՝ որպես 2023թ. ընթացքում թվային լուծումներ առաջարկող լավագույն բանկը Հայաստանում: Ամսագիրը հատուկ շեշտում է Ամերիաբանկի ուղղվածությունը դեպի թվային նորարարություններ և տրանսֆորմացիոն տեխնոլոգիաներ, որով բանկը գերազանցել է իր մրցակիցներին վերջին 12 ամսվա ընթացքում:
Ըստ ամսագրի, Ամերիաբանկի տպավորիչ թվային ցուցանիշները ներառում են օնլայն բանկինգի և բջջային հավելվածի օգտատերերի թվի զգալի 46% աճը նախորդ տարվա համեմատ, ընդ որում բոլոր կապուղիներով ակտիվ օգտատերերի թիվը ևս կտրուկ աճել է 67%-ով: Բացի այդ, Ամերիաբանկն իր կապուղիներով գրանցել է մոտ 12 միլիոն էլեկտրոնային գործարք` շուկայում սահմանելով նոր ռեկորդ:
Արդեն մի քանի տարի է, ինչ բանկը ֆիզիկական անձանց առաջարկում է բանկի հաճախորդ դառնալու առցանց լուծում, որը թույլ է տալիս առանց բանկ այցելելու բացել բանկային առաջին հաշիվը կամ պատվիրել առաջին քարտը: 2023թ. բանկը ներդրել է ամբողջական լուծում, որն ավտոմատացնում է հաճախորդների նույնականացման գործընթացն առանց լրացուցիչ հեռախոսային զանգի անհրաժեշտության: Արդյունքում` առցանց գրանցված նոր հաճախորդների թիվը 67%-ով ավելին է 2022 թ.-ի ցուցանիշից։
Հատկանշական է, որ Ամերիաբանկի ինտերնետ-բանկինգ համակարգի օգտագործման գործակիցը կազմել է 71%, ինչը 9 տոկոսային կետով բարձր է 2022թ. գրանցված ցուցանիշի համեմատ:
Բանկի բջջային հավելվածի՝ MyAmeria-ի հայտնիությունն աստիճանաբար ավելանում է՝ ինչպես հավելվածի հնարավորությունների, այնպես էլ հաճախորդների բազայի առումով: Ընթացիկ տարվա կարևոր իրադարձություններից է Ամերիաբանկի կողմից առցանց ներդրումային հարթակի՝ MyInvest-ի ներդրումը: Հարթակն ինտեգրված է բանկի բջջային հավելվածում: MyInvest-ը թույլ է տալիս օգտատերերին բացել բրոքերային հաշիվներ առցանց և հնարավորություն է տալիս կատարել ընտրություն ավելի քան 20,000 արժեթղթերից, ավելի քան 30 շուկաներում:
Հաշվետու տարում Ամերիաբանկը կարևորել է նաև անկանխիկ և էլեկտրոնային վճարումների խթանումը` դրանք ավելի մատչելի դարձնելով իր հաճախորդների համար: Բացի այդ, բանկն առաջատար դիրք է զբաղեցրել թվային հիփոթեքային վարկավորման շուկայում՝ դառնալով առաջին բանկը Հայաստանում, որն ամբողջությամբ թվայնացրել է հիփոթեքային վարկավորման գործընթացը։
Ամերիաբանկի մանրածախ բանկինգի տնօրեն Արման Բարսեղյանը նշել է. «Մենք շարունակաբար բարելավում ենք մեր թվային համակարգերը, լուծումներն ու ծառայությունները՝ ներդրումներ կատարելով բիզնեսի վերափոխման և նոր տեխնոլոգիաների ուղղությամբ, նպատակ ունենալով ընդլայնել մեր գործունեության շրջանակները, կրճատել նոր պրոդուկտները շուկայում ներկայացնելու համար պահանջվող ժամանակը և ապահովել ավելի բարձր արդյունավետություն արագ փոփոխվող աշխարհում, հատկապես ֆինանսական ոլորտում: Euromoney-ի այս մրցանակը վերջին տարիների մեր կայուն առաջընթացի ճանաչումն է: Մեր բարձր արդյունքները վկայում են մեր ռազմավարական նպատակներին հասնելու և մարդկանց կյանքի որակը բարելավելու առաքելությունն իրականացնելու վճռականության մասին»:

Ameriabank has been recognized as the Best Bank for Digital Solutions in Armenia for the year 2023, as announced by Euromoney magazine in its Awards for Excellence. The magazine emphasizes Ameriabank's commitment to digital innovation and transformative technology, which has surpassed that of its peers over the past 12 months.
According to the magazine, Ameriabank’s impressive digital metrics include a remarkable46%year-on-year increase in its internet and mobile banking user base, with active users growing by an impressive67% across all channels. Ameriabank also distinguished itself by recording around12 million electronic transactionson its channels, setting a new record in the market.
For several years, the bank has offered an online onboarding solution for physical clients, allowing them to open their first bank account or order their first card online. In 2023, the Bank introduced an end-to-end solution that automates the customer identification process, eliminating the need for calls.
As a result, the number of new clients registered via online onboarding increased by 67% compared to2022.
Notably, Ameriabank achieved a71% penetration ratefor online banking, reflectinga nine percentage-pointincreaseover 2022.
The popularity of the bank's mobile banking application, MyAmeria, is on the rise, both in terms of its features and its client base. In a significant development this year, Ameriabank introduced an online investment platform, MyInvest, integrated into its mobile banking app. MyInvest allows users to open brokerage accounts online and provides access to an extensive selection of over 20,000 securities across more than 30 markets.
In the reporting year, Ameriabank also focused on promoting non-cash and e-payments, making them more accessible to its clients. Furthermore, the Bank has demonstrated its leadership in the digital mortgage market by becoming the first bank in Armenia to fully digitize mortgage loans.
Arman Barseghyan, Director of Retail Banking at Ameriabank, commented: “We continuously improve our digital systems, solutions and services through investments in business transformation and new technology aiming at larger scale, better time-to-market and higher efficiency in a rapidly changing world and particularly financial industry. This award from Euromoney is a recognition of our sustainable progress over the last years. Our strong results demonstrate our commitment toward achievement of our strategic goals and fulfilment of our mission to improve the quality of people’s life.”