Հայաստանում պետական բյուջեի եկամուտները 2023թ․ 9 ամսվա արդյունքում կազմել են 1 տրլն 708 մլրդ դրամ՝ 2022-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճելով 13.8 տոկոսով: Այդ մասին Ֆինանսների փոխնախարար Վահան Սիրունյանն ասել է ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում՝ 2023-ի պետբյուջեի ինն ամսվա կատարման ընթացքի վերաբերյալ տեղեկանքի քննարկմանը:
Փոխնախարարն ընդգծել է, որ 2023թ. 9 ամսվա պետբյուջեի հարկային եկամուտները շարունակել են աճել բարձր տեմպով՝ պայմանավորված հիմնականում բարձր տնտեսական աճի պայմաններում հարկային բազայի ընդլայնմամբ, ինչպես նաև հարկային վարչարարության ջանքերով, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Պետական բյուջեի եկամուտները ծրագրի նկատմամբ գերակատարվել են: Եկամուտները 2023թ 9 ամիսների համար կազմել են 1 տրլն 708 մլրդ դրամ՝ 2022-ի նույն ժամանակահատվածի նկատմամբ աճելով 13.8 տոկոսով: Ծախսերն 9 ամիսների համար կազմել են փաստացի 1 տրլն 633 մլրդ դրամ՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի նկատմամբ աճելով 12.7 տոկոսով, իսկ կատարողականը կազմել է 84.6 տոկոս»,-ասել է Սիրունյանը:
Ըստ նրա՝ հավելուրդը կազմել է 74.6 մլրդ դրամ՝ պլանավորված 248.4 մլրդ դրամ պակասուրդի դիմաց:
2023-ի սեպտեմբերին Հայաստանում տնտեսական աճի տեմպը դանդաղել է՝ հասնելով 5․3 տոկոսի՝ համեմատ օգոստոսի 10․9 տոկոսի։ Համաշխարհային բանկը (ՀԲ) հրապարակել է Հայաստանի ամսական տնտեսական զարգացումների վերաբերյալ զեկույցը, որում նշվում է ընթացիկ տարվա երրորդ եռամսյակում երկրի Համախառն ներքին արդյունքի ծավալը: Այն կազմել է 2․58 տրլն դրամ, իսկ աճը տոկոսային արտահայտմամբ կազմել է 7․4%:

По итогам 9 месяцев 2023 года доходы госбюджета Армении составили 1.708 трлн драмов, увеличившись на 13.8 % по сравнению с аналогичным периодом 2022 года. Об этом заявил заместитель министра финансов РА Ваан Сирунян на заседании постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам в ходе обсуждения справки об исполнении государственного бюджета 2023 года за девять месяцев.
Замминистра подчеркнул, что в течение 9 месяцев 2023 года налоговые доходы государственного бюджета продолжали расти высокими темпами, в основном за счет расширения налоговой базы в условиях высоких темпов экономического роста, а также усилий налогового администрирования.
«Доходы госбюджета превысили проект. Доходы за 9 месяцев 2023 года составили 1.708 трлн драмов, увеличившись на 13.8 % по сравнению с аналогичным периодом 2022 года. Расходы за 9 месяцев фактически составили 1.633 трлн драмов, увеличившись по сравнению с аналогичным периодом прошлого года на 12.7 %, исполнение составило 84.6 %», – представил Сирунян.