Հայաստանն առաջիկա 10 տարում ռուսական բնական գազի յուրաքանչյուր 1000 խմ–ի համար կվճարի 165 դոլար։ Այդ մասին հայտարարել է Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Գարեգին Բաղրամյանը։
«Վերջին վերանայումը տեղի է ունեցել օգոստոսի 1-ին։ Գինը մնացել է անփոփոխ՝ ըստ ստորագրված միջկառավարական համաձայնագրի։ Եթե սահմանին գազի սակագինը չփոխվի, ապա, կարծում եմ, վերանայում չի լինի (ներքին սպառողների համար)»,- ասել է Բաղրամյանը նոյեմբերի 28–ին «Էներգետիկայի Շաբաթ Հայաստան 2023» համաժողովի շրջանակում կայացած ճեպազրույցի ժամանակ, հայտնում է «Նովոստի–Արմենիան»։
Լրագրողները հետաքրքրվել են, թե արդյոք կարող են քաղաքական գործընթացները, մասնավորապես հայ-ռուսական հարաբերությունների վատթարացումն ազդել գազի գործող սակագնի վրա։ ՀԾԿՀ ղեկավարը ձեռնպահ է մնացել քաղաքական բնույթի հարցերին պատասխանելուց։
ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատրյանը «Հայաստանի էներգետիկայի բնագավառի ներկան և ապագան» խորագրով համաժողովի ժամանակ հայտարարել է, որ գազի հետ կապված բոլորն են գիտակցում, թե ինչպիսի անվտանգային ռիսկեր է պարունակում, երբ կախված ենք ընդամենը մեկ մատակարարից։ Նա շեշտել է, որ կապ չունի, թե մատակարարն ով է,
Հայաստանը ներկայումս գազ է ստանում Ռուսաստանից և Իրանից, Իրանին գազի դիմաց էլեկտրաէներգիա է մատակարարում:

In the next 10 years, Armenia will pay $165 for every 1000 cubic meters of Russian natural gas, Chairman of the Public Services Regulatory Commission of Armenia Garegin Baghramyan said on Tuesday, November 28, Novosti Armenia reports.
“The last review took place on August 1. The price remained unchanged, according to an intergovernmental agreement. If the price of gas at the border does not change, then I think there will be no revision (for domestic consumers either – Ed.),” Baghramyan told reporters on the sidelines of the forum Energy Week in Armenia.
Journalists asked whether political processes, in particular the deterioration of Armenian-Russian relations, could affect the current gas tariff. The head of PSRC in response refrained from answering questions of a political nature.
Gazprom is the only supplier of gas to Armenia for domestic consumption. Supplies of Russian gas to Armenian consumers are transited by Gazprom Armenia (a 100% subsidiary of Gazprom) through the territory of Georgia.