Ամերիկացի տնտեսագետ և հրապարակախոս Նասիմ Թալեբը Երևանում թվարկել է այն 3 պոտենցիալ սպառնալիքները, որոնց կարող է բախվել մարդկությունը առաջիկա տարիներին: Միևնույն ժամանակ նա ռիսկերին դիմակայելու հնարավորությունը համեմատել է ինքնաթիռի թռիչքի և փոթորիկը հաղթահարելու դրա պատրաստականության հետ:
Թալեբը նշել է, որ երկար տարիներ թրեյդեր է աշխատել և առաջին հերթին կենտրոնանում է ռիսկերի գնահատման վրա, փորձում է հասկանալ՝ արդյոք գործարարները գիտեն, թե ինչպես են իրենց ընկերությունները դիմանալու փոթորկին, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Հնարավոր սպառնալիքների թվում Թալեբը նշել է համավարակը։
«Ես դեռ կորոնավիրուսից առաջ եմ համաճարակի մասին խոսել իմ «Սև կարապը» գրքում։ Մարդիկ ոչ միշտ գիտեն, թե ինչպես կարող են զարգանալ իրադարձությունները: Եվ մենք տեսանք, որ դա ռիսկի մեծ աղբյուր է, քանի որ կարող են տարբեր համաճարակներ բռնկվել», – ասել է Թալեբը։
Երկրորդ ռիսկը կարող է լինել ֆինանսական համակարգի փլուզումը։ Նա հիշեցրել է 2008 թվականի ճգնաժամը, որը շատ ավելի բացասաբար անդրադարձավ մարդկանց կյանքի վրա, քան մահացու հիվանդությունները։ Այն մեղմելու և դրան հակազդելու համար միջոցներ են անհրաժեշտ։ Այժմ ԱՄՆ-ում ամենամեծ ռիսկը կապված է անշարժ գույքի շուկայի փլուզման հետ։
Երրորդը արևմտյան երկրների պարտքի աճի վտանգավոր տեմպերն են։
«Եթե ձեզ ասում են, որ ռիսկերը կապված են Չինաստանի, ուկրաինական պատերազմի, Գազայի հատվածի հետ, ապա այնքան էլ այդպես չէ», – ասաց նա:
Նա պարզաբանել է, որ ճգնաժամերը սարսափելի չեն, եթե երկրի տնտեսությունը ֆինանսապես ուժեղ է։
«Գիտության և գործարարության օրեր» համաժողովն անցնում է դեկտեմբերի 1-2–ին Գ. Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնում։ Տոմսը նախատեսված է 2 օրվա մասնակցության համար։ Տոմսերի արժեքը 10,000-500,000 դրամ է:

1 Декабрь 2023 - 12:49 AMT
Почетный гость проходящего в Армении фестиваля «Дни науки и бизнеса 2023», всемирно известный философ, писатель и ученый Нассим Талеб спрогнозировал три глобальных риска.
На состоявшейся в Ереване пресс-конференции, отвечая на вопрос, прогнозирует ли он новые эпидемии или финансовые коллапсы, Талеб отметил, что видит несколько угроз.
«Я вижу несколько угроз или потенциальных развитий. Во-первых, это пандемия. Я говорил о пандемии еще до появления коронавируса, в своей книге «Черный лебедь». Мы увидели, что это большой источник риска, могут быть различные эпидемии.
Второй прогноз касается краха финансовой системы. В 2008 большой финансовый кризис в Соединенных Штатах оказал гораздо большее негативное влияние на жизнь людей, чем большинство серьезных болезней. Нужны меры, чтобы все это смягчить, всему этому противодействовать», – сказал ученый.
По его словам, самый большой риск в США сейчас – это обвал рынка недвижимости.
Подводя итоги, Талеб сказал: «Первый пункт — это пандемия, второй — финансовый кризис, крах, третий — это постоянно растущий уровень долга западных стран. Сейчас долг больше, чем когда-либо, а проценты начисляются на бывший государственный долг. Это буря, которую трудно остановить. А если вам говорят, что реальный риск связан с Китаем, сектором Газа, Украиной, то это не так, я думаю, что в том, что я перечислил, содержится больше рисков».