Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսին, անդրադառնալով ՀԱԷԿ–ը փակելու թուրքական կողմի պահանջին, հայտարարել է, որ Հայաստանն ատոմակայանի անվտանգության առումով լուրջ աշխատանք է իրականացնում և ՀԱԷԿ-ը փակելու պլաններ չկան։
Նա նշել է, որ Հայաստանի ատոմակայանը հետևում է Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ՄԱԳԱՏԷ) առաջարկներին և ուղեցույցներին՝ սերտորեն համագործակցելով Գործակալության հետ, տեղեկացնում է Արմենպրեսը։
«Հայաստանի ատոմակայանը հետևում է Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության առաջարկներին և ցուցումներին։ Սա շատ կարևոր է։ Ատոմակայանում տեղի են ունեցել վերանորոգման կարևոր աշխատանքներ, որոնք անհրաժեշտ էին։ Այսպիսով՝ մենք կարող ենք շարունակել գործել։ Ատոմակայանի գործունեության ժամկետի երկարաձգում պետք է լինի մի քանի տարով, և մենք բավարարված ենք նրանով, թե ինչպես են այդ աշխատանքները իրականացվել»,- ասել է Գրոսին։
Անդրադառնալով վերջերս Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալությանն ուղղված թուրքական կողմի նամակին, որով պահանջվում էր քայլեր ձեռնարկել ՀԱԷԿ–ը փակելու ուղղությամբ՝ Գրոսին նշել է, որ իրենք լսում են բոլորին և տալիս են համապատասխան բացատրություններ։
«Մենք լսում ենք բոլորին։ Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալությունը գլոբալ կազմակերպություն է։ Այսպիսով, մենք յուրաքանչյուրին լսում ենք։ Ինչ վերաբերում է այդպիսի մտահոգություններին, մենք բացատրում ենք, թե ինչ ենք անում, մենք հավաստիացումներ ենք տալիս, որ ամեն ինչ ճիշտ է արվում։ Ես կարող եմ ասել, որ սա միակ դեպքը չէ։ Աշխարհի այլ հատվածներում էլ, որտեղ հարևան երկրները միմյանց հետ որոշակի խնդիրներ ունեն, մոտենում են ինձ և հարցնում՝ ի՞նչ է կատարվում մեր հարևան երկրում։ Մենք դրանց լուրջ ենք վերաբերվում, բայց մենք պատասխանները տալիս ենք։ Հաջորդ կարևոր հանգամանքն այն է, որ Հայաստանը շարունակում է լրջորեն աշխատել մեզ հետ և ամրապնդում է ատոմակայանի անվտանգությունը, և մենք վստահ ենք այս հարցում»,- ընդգծել է նա։
Այն հարցին, թե Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալությունը պլանավորում է Հայաստանի ատոմակայանը փակելու ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկել, Գրոսին բացասական պատասխան է տվել։
«Ոչ, բացարձակապես ոչ։ Եթե ատոմակայանի հետ կապված հարց լինի, մենք այն անմիջապես կհասցեագրենք կառավարությանը և առաջինը կասենք, որ խնդիր կա ու որոշ գործողություններ անելու անհրաժեշտություն կա։ Բայց այս պահին, ինչպես արդեն ասացի, մենք վստահ ենք, որ գործողությունները կարող են շարունակվել»,- եզրափակել է Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության գլխավոր տնօրենը։

The IAEA is confident that Armenia’s Metsamor Nuclear Power Plant can continue operations given the important refurbishments done at the facility.
IAEA Director General Rafael Grossi told Armenpress that Metsamor NPP is following the safety recommendations and guidance from the IAEA.
“The Armenian Nuclear Power Plant is following the safety recommendations and guidance from the IAEA. This is very important. There have been important refurbishments done at the facility which were found to be indispensable, so we can continue operating, there will be an extension of the licensing of the plant for a few more years and we are satisfied with the way in which they have been implemented,” Grossi told Armenpress at COP28 in UAE.
Asked on Turkey’s latest request seeking to shut down Metsamor alleging that the facility is unsafe, Grossi said that the IAEA has absolutely no plans to close the Armenian NPP and that operations can continue. The IAEA chief mentioned that countries having 'certain issues' with their neighbors around the world tend to file such complaints to the IAEA.
“Well, we listen to everybody. The IAEA is a global organization, so we listen to everybody. And when it comes to these kinds of concerns, we explain what we are doing, we give assurances that everything is being done correctly. I would tell you, it’s not the only case, in some other parts of the world where neighbors have certain issues, countries come to me and say 'what is happening in my neighbor', so we take it seriously but we give the answers, the most important thing is that Armenia continues to work seriously with us and reinforces the safety of the facility and we are very confident,” Grossi said when asked on Turkey’s allegations about the Armenian NPP.
Asked whether the IAEA plans to close the Armenian NPP, Rafael Grossi said, “No, absolutely not. If there is an issue with the plant we will address it immediately with the government, and we would be the first to say that there is a problem and that some action would need to be taken. But at the moment, as I say, we are confident that operations can continue.”