Դեկտեմբերի 12-ին Փարիզում տեղի է ունեցել ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի 1954 թ. «Զինված ընդհարման դեպքում մշակութային արժեքների պաշտպանության մասին» Հաագայի կոնվենցիայի և 1999 թ. 2-րդ արձանագրության կոմիտեի նիստը: Դրա ընթացքում Հայաստանը կոմիտեի անդամ է ընտրվել 4 տարով:
ՀՀ պատվիրակության ղեկավար Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանն իր ելույթում անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղում հայկական վտանգված մշակութային ժառանգության և ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի առաքելության խնդրին:
Քոչարյանը նշել է, որ բազմաթիվ վկայություններ կան հայկական մշակութային ժառանգության ոչնչացման և հայկական հետքերի վերացման մասին ինչպես Լեռնային Ղարաբաղում, այնպես էլ Նախիջևանի շրջանում և Ադրբեջանի այլ հատվածներում։
Նիստի ընթացքում ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալն ընդգծել է, որ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենի առաջարկած և երկրորդ արձանագրության կոմիտեի կողմից աջակցվող առաքելությունը վերջին 3 տարում մերժվում է Ադրբեջանի կողմից:
Ալֆրեդ Քոչարյանը հավելել է, որ ՄԱԿ-ի մշակութային իրավունքների հարցերով հատուկ զեկուցողն Ադրբեջանին ուղղված հաղորդագրության մեջ մտահոգություն է հայտնել հայկական պատմական, մշակութային և կրոնական նշանակության վայրերի և առարկաների շարունակական ոչնչացման ու յուրացման օրինակների մասին, որոնք մարդու իրավունքների միջազգային չափանիշների խախտում են:
Պատվիրակության կազմում են ՀՀ արտաքին գործերի, Պաշտպանության, ԿԳՄՍ նախարարությունների ներկայացուցիչներ, Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանության և Փարիզում ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի ՀՀ ներկայացուցչության աշխատակիցներ:

13 Декабрь 2023 - 10:27 AMT
12 декабря в Париже состоялась заседание сторон 2-го Протокола 1999 года к Гаагской конвенции 1954 годп «О защите культурных ценностей в случае вооруженного конфликта». На заседании Республика Армения была избрана членом Комитета ЮНЕСКО по защите культурных ценностей в случае вооруженного конфликта сроком на 4 года. Об этом сообщило министерство образования, науки, культуры и спорта РА.
Делегацию Республики Армения возглавлял заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Альфред Кочарян.
В составе делегации были представители Министерств иностранных дел, обороны, ОНКС, сотрудники посольства РА во Франции и представительства ЮНЕСКО РА в Париже.
Заместитель министра ОНКС РА Альфред Кочарян в своем выступлении коснулся вопроса находящегося под угрозой исчезновения армянского культурного наследия в Нагорном Карабахе и миссии ЮНЕСКО.
Альфред Кочарян отметил, что имеется множество свидетельств уничтожения армянского культурного наследия и уничтожении армянских следов в Нагорном Карабахе, как это произошло в Нахиджеване и в других частях Азербайджана.
Он подчеркнул, что миссия, предложенная генеральным директором ЮНЕСКО и поддержанная комитетом 2-го Протокола, в течение 3 лет отклоняется Азербайджаном.
Кочарян добавил, что специальный докладчик ООН по вопросам культурных прав в своем обращении к Азербайджану выразил обеспокоенность случаями разрушения и присвоения армянских исторических, культурных и религиозных мест и объектов, что является нарушением международных норм в области прав человека.