Մարինյան սիմֆոնիկ նվագախումբն առաջին անգամ ելույթ կունենա Երեւանում Զատիկի համերգների 8-րդ ցիկլի շրջանակներում: Առաջին օրը նվագախումբը Վալերի Գերգիեւի ղեկավարությամբ կատարել է Վագների, Չայկովսկու ստեղծագործությունները եւ Մալերի 5-րդ սիմֆոնիան:
Համերգային երկրորդ օրը համընկնում էր դիրիժորի ծննդյան օրվա հետ: Մայիսի 4-ին Արամ Խաչատրյանի անվան համերգասրահում հիանալի երիտասարդ դաշնակահար Դենիս Մացուեւի մասնակցությամբ հնչեց դաշնամուրի համար 5-րդ կոնցերտը Ռադիոն Շչեդրինի նվագախմբի հետ: Համերգին ներկա էր կոմպոզիտորը կնոջ` Մայա Պլիսեցկայայի հետ, ինչպես նաեւ Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Մայիսի 4-ին նույնպես կատարվեցին Վալերի Գերգիեւի հին ընկերների ստեղծագործությունները. Ալեքսանդր Հարությունյանի տոնական ուվերտյուրան եւ Էդվարդ Միրզոյանի` լարային գործիքների եւ պերկուսիաների համար սիմֆոնիան: Հնչեց նաեւ Չայկովսկու N 5 սիմֆոնիան:
«Հայաստանի Պետական նվագախմբի հետ չորս տարվա աշխատանքը ինձ համար ստեղծագործական առումով հագեցած էր: Մենք ունեցել ենք 80 համերգներ, ինչը հավասարազոր է ԱՄՆ-ում վեց տավա աշխատանքին»,- ասել է մաեստրոն Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսին:
Լենինգրադի կոնսերվատորիան ավարտելուց հետո Վալերի Գերգիեւը 1981-1985թթ. եղել է Հայաստանի Պետական նվագախմբի գլխավոր դիրիժորը: Այսօր նա աշխատում է աշխարհի լավագույն նվագախմբերի հետ, որոնց շարքում են Վիեննայի ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը, Ֆրանսիայի Ազգային նվագախումբը, Սան-Ֆրանցիսկոյի, Բոստոնի, Տորոնտոյի, Չիկագոյի սիմֆոնիկ նվագախմբերը եւ այլն: 1996-ից Վալերի Գերգիեւը Սանկտ-Պետերբուրգի Մարիինյան թատրոնի գեղարվեստական ղեկավարն է, տնօրենը եւ գլխավոր դիրիժորը:

4 Май 2009 - 15:25 AMT
Мариинский симфонический оркестр первые выступил в Ереване в рамках 8-го цикла Пасхальных концертов. В первый день оркестр под руководством Валерия Гергиева исполнил произведения Вагнера, Чайковского и 5-ю симфонию Малера.
Второй концертный день пришелся на день рождения дирижера. 4 мая в концертном зале им. Арама Хачатуряна с участием прекрасного молодого пианиста Дениса Мацуева, прозвучал 5-ый концерт для фортепиано с оркестром Родиона Щедрина. На концерте присутствовали композитор со своей супругой Майей Плисецкой, а также президент Армении Серж Саркисян.
4 мая так же были исполнены произведения давних друзей Валерия Гергиева: Праздничная увертюра Александра
Арутюняна и симфония Эдварда Мирзояна для струнных инструментов с перкуссиями. Прозвучала также симфония № 5 Чайковского.
«Четыре года работы с Государственным оркестром Армении стали для меня творчески насыщенными. Мы сыграли 80 концертов, что равносильно шести годам работы в США», – сказал маэстро на пресс-конференции в Ереване.
После окончания Ленинградской консерватории, Валерий Гергиев с 1981—1985 был главным дирижером Государственного оркестра Армении. Сегодня он работает с лучшими оркестрами мира, среди которых Венский филармонический оркестр, оркестр Берлинской филармонии, Лондонский симфонический оркестр, Национальный оркестр Франции, симфонические оркестры Сан-Франциско, Бостона, Торонто, Чикаго, и других стран мира. С 1996 года Валерий Гергиев является художественным руководителем, директором и главным дирижером Мариинского театра в Санкт-Петербурге.