Այսօր Մարիինյան սիմֆոնիկ նվագախմբի գլխավոր դիրիժոր Վալերի Գերգիեւը վարպետության դասեր անցկացրեց Սերգեյ Սմբատյանի գլխավորած Հայաստանի Պետական երիտասարդական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ: Երաժիշտները կատարեցին Էդվարդ Միրզոյանի սիմֆոնիան լարային գործիքների համար: «Ես ընդհանուր առմամբ գոհ եմ, բայց Միրզոյանի ստեղծագործությունների կատարման ժամանակ հարկավոր է ավելի քիչ էքսպրեսիա եւ ավելի շատ ուժգնություն»,- ասաց Գերգիեւը: Երիտասարդական նվագախմբի ղեկավար Սերգեյ Սմբատյանն իր հերթին նկատեց, որ Վալերի Գերգիեւն այնպիսի մեծություն է, որ նրա ամեն խոսքի շուրջ պետք է մտածել եւ փորձել անել ճիշտ այնպես, ինչպես նա է ասում»:
Հայաստանի երիտասարդական սիմֆոնիկ նվագախմբի առաջին համերգը կայացավ 2006թ. հունվարի 25-ին, իսկ 2008թ. հունվարից նվագախումբը ստացավ պետականի կարգավիճակ:

4 Май 2009 - 15:54 AMT
Сегодня художественный руководитель и главный дирижер Мариинского симфонического оркестра Валерий Гергиев провел мастер-класс с Государственным молодежным симфоническим оркестром Армении под руководством Сергея Смбатяна. Музыканты исполнили симфонию Эдварда Мирзояна для струнных инструментов. «Я в общем доволен, но при исполнении произведений Мирзояна нужно меньше экспрессии, и больше силы», – сказал Гергиев. В свою очередь руководитель молодежного оркестра Сергей Смбатян заметил, что Валерий Гергиев – такая величина, что «над каждым его словом надо задуматься и постараться сделать именно так, как он говорит».
Первый концерт молодежного симфонического оркестр Армении прошел 25 января 2006 года, а с января 2008 года оркестр получил статус государственного.