Ըստ Irish Cinephile լրատվականի, որը լուսաբանում է կինոյի և հեռուստատեսային նորությունները, ռեժիսոր Իննա Սահակյանի «Ավրորայի լուսաբացը» ֆիլմն ընդգրկվել է 2023 թվականի 25 լավագույն ֆիլմերի շարքում, հայտնում է Ազգային կինոկենտրոնը։
«Ֆիլմն անիմացիոն/արխիվային հիբրիդային վավերագրություն է, որը մեզ ներկայացնում է մարդկային հուզիչ պատմություն՝ կենտրոնանալով Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած Արշալույս/Ավրորա Մարդիգանյանի անցած ճանապարհի վրա՝ պատմելով, թե ինչպես նա դարձավ հին Հոլիվուդի համր ֆիլմի աստղ»,- ասվում է հրապարակման մեջ։
Ֆիլմը ստացել է պետական ֆինանսական աջակցություն ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության կողմից: Հայ-գերմանա-լիտվական համատեղ արտադրության ֆիլմի (արտադրող ընկերություններ՝ «Բարս մեդիա», «Gebrueder Beetz Filmproduktion», «Artbox Laisvalaikio Klubas») ռեժիսորը և սցենարիստը Իննա Սահակյանն է, պրոդյուսերներ` Վարդան Հովհաննիսյան, Քրիստիան Բից, Յուստե Միխայլինայտե: Ֆիլմը տեղծվել է Զորյան ինստիտուտի գիտական աջակցությամբ և Հայոց ցեղասպանության բանավոր պատմության արխիվի հիման վրա:

По версии издания Irish Cinephile, освещающего новости кино и телевидения, анимационный фильм режиссера Инны Саакян «Рассвет Авроры» вошел в число 25 лучших фильмов 2023 года. Об этом сообщает Национальный киноцентр Армении.
«Рассвет Авроры» – анимационный, архивный документальный фильм, трогательная человеческая история, рассказывающая об армянке Аршалуйс (Аврора) Мардиганян, пережившей Геноцид, и ставшей звездой немого голливудского фильма.
Фильм был показан в нескольких странах и получил награды, 20-21 января состоятся его премьеры в Индии.
Фильм был снят при содействии Министерства образования, науки, культуры и спорта РА. Это совместный армяно-германо-литовский фильм (производственные компании: «Барс Медиа», Gebrueder Beetz Filmproduktion, Artbox Laisvalaikio Klubas). Режиссер и сценарист фильма: Инна Саакян; Продюсеры: Вардан Ованнисян, Кристиан Битц, Жюсте Михайлинайте. Фильм создан при научной поддержке Института «Зорян», на основе рассказа из архива устных историй Геноцида армян.