«Լիդիան Արմենիա» ընկերությունը ՀՀ կառավարությանը կնվիրաբերի իր կապիտալի 12.5 տոկոս բաժնետոմսերը։ Որոշումը հաստատվել է կառավարության նիստում։
էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Անի Իսպիրյանը տեղեկացրել է, որ բաժնետոմսերի կառավարման լիազորությունը կվերապահվի Էկոնոմիկայի նախարարությանը, կկնքվի համապատասխան պայմանագիր։
«Լիդիան» ընկերությունը պարտավորվել է ապահովել ծրագրի արդյունավետ իրագործման համար առնվազն 250 մլն դոլարի չափով ներդրումներ։ Շինարարության ընթացքում ընկերությունը պարտավորվել է բնապահպանական վճարից ազդակիր համայնքներին բացի բնապահպանական ծրագրերից, նաև 7 մլն դոլարի չափով տարեկան ֆինանսական աջակցություն տրամադրել»,– ընդգծել է փոխնախարարը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Ազդակիր համայնքներն են Ջերմուկը, Սիսիանը և Վայքը:
Ըստ նրա ընկերությունն իր կանոնադրական կապիտալի 12.5 տոկոս բաժնետոմսերը պարտավորվել տրամարդել ՀՀ կառավարությանը առանց գործադիր մարմնի կողմից որևիցե պարտավորության։
Իսպիսրյանի խոսքով ՀՀ–ն կընդունի «Լիդիան Արմենիայի» կողմից թողարկված 5000 դրամ անվանական արժեքով հասարակ բաժնետոմսերի 12.5 տոկոսը, այսինքն 12 500 հատ ընդհանուր թվով բաժնետոմսեր։ Այս նպատակով նախարարությունը համապատասխան պայմանագիր կկնքի ընկերության հետ։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր կողմից հայտարարել է, որ հանքի շահագործման հետ կապված ՀՀ իշխանությունները մտահոգություններ են ունեցել ու գնացել են այդ բոլոր հարցերի հետևից, որի արդյունքում նպատակահարմար է գտել հանքի շահագործումը։
«Ողջունելի է, որ ներդրողներն իրենք ցանկացել են, որ ՀՀ ժողովուրդը` ի դեմս կառավորության, բաժնեմաս ու մասնակցություն ունենա այդ ծրագրին»,– ընդգծեց նա։
2023 թ. փետրվարին ՀՀ կառավարությունը, «Լիդիան Արմենիան» և Եվրասիական զարգացման բանկը եռակողմ փոխըմբռնման հուշագիր ստորագրեցին, որով կողմերը պարտավորվեցին մոտ 150 մլն դոլարի ներդրում կատարել Ամուլսարի ոսկու հանքավայրի շահագործման ծրագրում: Նաև բանավոր պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց ևս 100 մլն դոլարի ներդրումների վերաբերյալ։ Հուշագրով ՀՀ կառավարությունը պետք է ստանա ընկերության 12.5 տոկոս բաժնեմասը։

18 Январь 2024 - 11:25 AMT
Закрытое акционерное общество «Лидиан Армения», эксплуатирующее Амулсарское месторождение, передало в дар правительству Армении 12.5% своих акций. Соответствующий проект на заседании правительства 18 января представила заместитель министра экономики Ани Испирян.
Она напомнила, что в 2023 году между правительством, Евразийским банком развития и закрытым акционерным обществом «Лидиан Армения» был подписан Меморандум о взаимопонимании. Меморандумом предусмотрено рассмотреть возможность продолжения подготовительных, строительных и дальнейших работ по эксплуатации Амулсарского месторождения.
«Для эффективной реализации программы компания «Лидиан Армения» обязалась обеспечить инвестиции в размере не менее $250 миллионов. В ходе строительства компания «Лидиан Армения» взяла на себя обязательство предоставлять общинам, платящим налоги на экологию, помимо отчислений на реализацию экологических программ, перечислять ежегодную финансовую помощь в размере $7 миллионов.
В рамках меморандума компания также обязалась передать правительству в дар 12.5% акций уставного капитала компании «Лидиан Армения».
Проектом предлагается принять акции, передаваемые в дар правительству, согласно меморандуму», – заключила Испирян.
Проект предусматривает и возложение полномочий по управлению акциями на Министерство экономики. Для принятия указанного дара Министерство экономики подпишет соответствующий договор.