Հայաստանի պարի պետական անսամբլը հունվարի 18-28-ը հյուրախաղերով մասնակցել է Սաուդյան Արաբիայի «Քեմամ» (Qemam) լեռնային կատարողական արվեստի միջազգային փառատոնին (International Festival for Mountain Performance Arts)։ Հյուրախաղերն իրականացվել են պետական աջակցությամբ:
Հայաստանի պարի պետական անսամբլը՝ գլխավոր բալետմայստեր Ասատուր Քալաշյանի ղեկավարությամբ, ելույթներով հանդես է եկել Բաստա Ալ-Քաբիլում, Ալ. Մասկիի Աբու Շահրա, Ալ-Մուշեյթ և Մալիք պատմական պալատներում, Շամսան և Աբու Նուկաթա Ալ-Մութահմիի ամրոցներում:
Պարի պետական անսամբլը տեղի հանդիսատեսին է ներկայացրել հայկական պարարվեստն իր ամբողջ ներկապնակով ու գեղեցկությամբ՝ տարածելով հայկական մշակույթը Սաուդյան Արաբիայում։

30 Январь 2024 - 09:51 AMT
При финансовой поддержке МОНКС Республики Армения Государственный ансамбль танца ГНКО «Национальный центр народной музыки и танца» 18-28 января принял участие в Международном фестивале горного исполнительского искусства (International Festival for Mountain Performance Arts) «Кемам» в Саудовской Аравии.
Государственный ансамбль танца Армении под руководством главного балетмейстера Асатура Калашьяна выступил в Баста Аль-Кабиль, во дворце Абу Шахра в Аль-Маски, в крепости Шамсан, в исторической деревне Бин Адван, в историческом дворце Малик, в Аль-Мушейте и в крепости Абу Нуката аль-Мутахми.
Государственный ансамбль танца представил местной публике армянское танцевальное искусство во всей его палитре и красоте, распространяя армянскую культуру в Саудовской Аравии.