Հայաստանի պարի պետական անսամբլը հունվարի 18-28-ը հյուրախաղերով մասնակցել է Սաուդյան Արաբիայի «Քեմամ» (Qemam) լեռնային կատարողական արվեստի միջազգային փառատոնին (International Festival for Mountain Performance Arts)։ Հյուրախաղերն իրականացվել են պետական աջակցությամբ:
Հայաստանի պարի պետական անսամբլը՝ գլխավոր բալետմայստեր Ասատուր Քալաշյանի ղեկավարությամբ, ելույթներով հանդես է եկել Բաստա Ալ-Քաբիլում, Ալ. Մասկիի Աբու Շահրա, Ալ-Մուշեյթ և Մալիք պատմական պալատներում, Շամսան և Աբու Նուկաթա Ալ-Մութահմիի ամրոցներում:
Պարի պետական անսամբլը տեղի հանդիսատեսին է ներկայացրել հայկական պարարվեստն իր ամբողջ ներկապնակով ու գեղեցկությամբ՝ տարածելով հայկական մշակույթը Սաուդյան Արաբիայում։

The State Dance Ensemble of Armenia took part in the Qemam International Festival for Mountain Performance Arts in Saudi Arabia on January 18-28, the press service of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport reports.
According to local media reports, the festival featured 45 groups from around the world, showcasing 40 different types of mountainous performance arts. Its goal was to promote cultural exchange and celebrate the rich heritage of mountain performing arts.
The State Dance Ensemble presented the Armenian dance art in all its palette and beauty to the local public, spreading Armenian culture in Saudi Arabia.