Հայաստանում Ռուսաստանի քաղաքացիների կողմից 2023 թվականին գրանցվել է 891 ընկերություն։ Այդ մասին հայտնել են ՀՀ արդարադատության նախարարությունից, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
Այդ ընկերություններից գործունեությունը դադարեցրել է 5-ը։
Բացի այդ, 2023–ին ՌԴ 3857 քաղաքացի գրանցվել է որպես անհատ ձեռնարկատեր։ Նրանցից 221-ը հետագայում դուրս է եկել հաշվառումից։
ՌԴ-ի քաղաքացիների մասնակցությամբ գրանցվել է 225 ընկերություն, որից 2-ը հետագայում լուծարվել է։ Նույն թվականին գրանցվել է 201 ԱՁ, որից 21-ը հաշվառումից դուրս է եկել։
2022 թվականին ՌԴ-ի քաղաքացիների մասնակցությամբ գրանցվել է 2285 ՍՊԸ (լուծարվել է 32-ը) և 4961 ԱՁ (հաշվառումից դուրս է եկել 707-ը):
Արդարադատության նախարարությունից նաև նշել են, որ տիրապետում են միայն սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունների մասնակիցների մասին տեղեկությունների։ Բաժնետիրական ընկերության բաժնետերերի և առևտրային կոոպերատիվի մասնակիցների վերաբերյալ տեղեկությունների ՀՀ արդարադատության նախարարության իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի գործակալությունը չի տիրապետում:

Russian citizens registered 891 companies in Armenia in 2023, Sputnik Armenia reports citing the country’s Ministry of Justice.
Of these companies, 5 have ceased operations.
In addition, 3,857 Russian citizens of the Russian Federation registered as individual entrepreneurs in 2023, of which 221 were later deregistered.
In 2021, the number of companies registered by Russian citizens was 225 (2 were liquidated), while the individual entrepreneurs were 201 (21 were deregistered). In 2022, 2,285 companies were opened (32 were liquidated) and 4,961 individual entrepreneurs were registered (707 were deregistered).
The Ministry of Justice noted that they only keep records of participants in limited liability companies, but not in joint stock companies.