Ավանդույթի համաձայն՝ փետրվարի 19-ին Երևանի կոնյակի գործարանում նշվել է Գիրք նվիրելու օրը։
Տարեցտարի հաղորդելով տոնին նոր ձևաչափ՝ այս տարի Երևանի կոնյակի գործարանը Newmag հրատարակչության հետ օրվա խորհրդին ընդառաջ կազմակերպել է գրական մրցույթ, որին կարող էր մասնակցել ընկերության յուրաքանչյուր աշխատակից։
Մրցույթի արդյունքներն ամփոփվել են փետրվարի 19-ին Երևանի կոնյակի գործարանի ARARAT թանգարանում, որտեղ և կայացել է մրցանակների հանձնման արարողությունը։
Գրական մրցույթում մրցանակային տեղեր են զբաղեցրել Անահիտ Գասպարյանը, Հասմիկ Եգանյանը, Սվետլանա Համբարձումյանը, Մադլենա Խաչատրյանը, Մանվել Թումանյանը, Նելլի Ղազարյանը, Սերգեյ Ղալթախչյանը, Ալեքսանդր Դավթյանը՝ գրանցելով բացառիկ արդյունքներ։
15 հարցից բաղկացած մրցույթ-խաղն ամփոփում էր տարբեր երկրների հեղինակների և տարբեր ժամանակաշրջանների գրական գործեր ու դրանց դրսևորումն արվեստի այլ ճյուղերում։ Մրցույթի բովանդակային շեշտերից մեկը, անշուշտ, Հայաստանն էր՝ իր պատմությամբ և մշակույթով։ Հարցերից մի քանիսը անդրադառնում էին աշխարհահռչակ տարբեր գրողների հիշատակումներին Հայաստանի մասին։
«Որևէ երևույթ չի կարող վերածվել ավանդույթի, եթե չլինի հանրային ջերմ ընկալում։ Իսկ ավանդույթը դարձնում են արժեք այն մարդիկ, ովքեր կիսում և հետևում են նրա գաղափարներին։ Ուրախ եմ, որ Երևանի կոնյակի գործարանում «Գիրք նվիրելու օր» տոնելը դարձել է միմյանց հետ ջերմ պահեր կիսելու ևս մեկ ավանդույթ։ Տպավորիչ Է թիմի մասնակցության եռանդը և ցուցաբերած արդյունքը»,- նշել է Երևանի կոնյակի գործարանի գործադիր տնօրեն Սերգեյ Խաչատրյանը։
«Շատ ուրախ ենք, որ Երևանի կոնյակի գործարանը «Գիրք նվիրելու օրը» տոնում է ոչ թե սոսկ գիրք նվիրելով, այլ ամեն տարի ստեղծարար մոտեցում է ցուցաբերում։ Այս տարվա շեշտադրումը կարդացածի քննական մոտեցումն էր և բովանդակությունը։ Եվ հաճելիորեն զարմացած ենք և՛ մասնակցության ակտիվությունից, և՛ մրցանակային տեղեր զբաղեցրածների գիտելիքի խորությունից»,- նկատել է Newmag hրատարակչության ղեկավար Արտակ Ալեքսանյանը։

Following a well-cherished tradition, the Yerevan Brandy Company celebrated Book Giving Day on February 19. Each year, the company gives a new twist to the holiday; this year, in collaboration with Newmag Publishing house, it organized a literary contest open to all employees.
The competition's results were announced during an awarding ceremony held at the ARARAT Museum of the Yerevan Brandy Company on February 19.
Participants recorded remarkable results, with several securing top positions in the literary competition. Hasmik Yeganyan, Anahit Gasparyan, Svetlana Hambardzumyan, Madlena Khachatryan, Manvel Tumanyan, Nelly Ghazaryan, Sergey Ghaltakhchyan and Aleksander Davtyan won the prize places.
The contest, comprising 15 questions, covered a wide range of topics including the literary works of authors from various countries and eras, as well as their influence on other art forms. One of the constituent parts of the contest was Armenia's rich history and culture, featuring several questions specifically focusing on how the country has been portrayed by renowned writers worldwide.
"An idea will never evolve into a tradition without widespread enthusiasm and support. The tradition becomes a real Value through the people who share and follow it. I am thrilled to see the Book Giving Day has become another cherished tradition and shared moment of Conviviality at the Yerevan Brandy Company, marked by the team's keen participation and by impressive outcomes achieved," noted Serge Khachatryan, Chief Operating Officer of the Yerevan Brandy Company.
“We are delighted that the Yerevan Brandy Company celebrates Book Giving Day not by simply gifting each other books but also by showcasing rather a creative approach. This year was unique with its encouragement towards critical thinking. Indeed, we are pleasantly surprised by both active participation and in-depth knowledge of those who took the prizes," highlighted Artak Aleksanyan, Founder & CEO of Newmag publishing house.