Ավանդույթի համաձայն՝ փետրվարի 19-ին Երևանի կոնյակի գործարանում նշվել է Գիրք նվիրելու օրը։
Տարեցտարի հաղորդելով տոնին նոր ձևաչափ՝ այս տարի Երևանի կոնյակի գործարանը Newmag հրատարակչության հետ օրվա խորհրդին ընդառաջ կազմակերպել է գրական մրցույթ, որին կարող էր մասնակցել ընկերության յուրաքանչյուր աշխատակից։
Մրցույթի արդյունքներն ամփոփվել են փետրվարի 19-ին Երևանի կոնյակի գործարանի ARARAT թանգարանում, որտեղ և կայացել է մրցանակների հանձնման արարողությունը։
Գրական մրցույթում մրցանակային տեղեր են զբաղեցրել Անահիտ Գասպարյանը, Հասմիկ Եգանյանը, Սվետլանա Համբարձումյանը, Մադլենա Խաչատրյանը, Մանվել Թումանյանը, Նելլի Ղազարյանը, Սերգեյ Ղալթախչյանը, Ալեքսանդր Դավթյանը՝ գրանցելով բացառիկ արդյունքներ։
15 հարցից բաղկացած մրցույթ-խաղն ամփոփում էր տարբեր երկրների հեղինակների և տարբեր ժամանակաշրջանների գրական գործեր ու դրանց դրսևորումն արվեստի այլ ճյուղերում։ Մրցույթի բովանդակային շեշտերից մեկը, անշուշտ, Հայաստանն էր՝ իր պատմությամբ և մշակույթով։ Հարցերից մի քանիսը անդրադառնում էին աշխարհահռչակ տարբեր գրողների հիշատակումներին Հայաստանի մասին։
«Որևէ երևույթ չի կարող վերածվել ավանդույթի, եթե չլինի հանրային ջերմ ընկալում։ Իսկ ավանդույթը դարձնում են արժեք այն մարդիկ, ովքեր կիսում և հետևում են նրա գաղափարներին։ Ուրախ եմ, որ Երևանի կոնյակի գործարանում «Գիրք նվիրելու օր» տոնելը դարձել է միմյանց հետ ջերմ պահեր կիսելու ևս մեկ ավանդույթ։ Տպավորիչ Է թիմի մասնակցության եռանդը և ցուցաբերած արդյունքը»,- նշել է Երևանի կոնյակի գործարանի գործադիր տնօրեն Սերգեյ Խաչատրյանը։
«Շատ ուրախ ենք, որ Երևանի կոնյակի գործարանը «Գիրք նվիրելու օրը» տոնում է ոչ թե սոսկ գիրք նվիրելով, այլ ամեն տարի ստեղծարար մոտեցում է ցուցաբերում։ Այս տարվա շեշտադրումը կարդացածի քննական մոտեցումն էր և բովանդակությունը։ Եվ հաճելիորեն զարմացած ենք և՛ մասնակցության ակտիվությունից, և՛ մրցանակային տեղեր զբաղեցրածների գիտելիքի խորությունից»,- նկատել է Newmag hրատարակչության ղեկավար Արտակ Ալեքսանյանը։

По традиции 19 февраля на Ереванском коньячном заводе отмечали День книгодарения.
Из года в год придавая празднику новые грани, в этом Ереванский коньячный завод совместно с издательством Newmag подготовил специальную литературную викторину, в которой мог принять участие каждый сотрудник завода. Итоги конкурса были подведены 19 февраля в музее ARARAT Ереванского коньячного завода, где и прошла церемония вручения наград.
Зафиксировав впечатляющие результаты, призерами викторины стали Асмик Еганян, Анаит Гаспарян, Светлана Амбарцумян, Мадлена Хачатрян, Манвел Туманян, Нелли Казарян, Сергей Галтахчян, а также Александр Давтян. Состоявшая из 15 вопросов викторина, представляла литературные произведения авторов разных времен и течений, а также их проявления в других сферах искусства. Одним из содержательных ударений викторины была Армения, с ее богатой историей и наследием в сфере культуры. Часть вопросов также касалась Армении в контексте упоминаний всемирно известных писателей.
«Не одно явление не может стать традицией без теплой общественной поддержки. А традицию превращают в Ценность, люди, которые разделяют и следуют ей. Искренне рад, что День кногодарения стал на Ереванском коньячном заводе прекрасной традицией и поводом разделить друг с другом теплые моменты», – отметил исполнительный директор Ереванского коньячного завода Сергей Хачатрян.
«Очень рады, что с каждым годом Ереванский коньячный завод расширяет формат Дня книгодарения, обогащая его новыми творческими решениями. В этом году акцент был поставлен на содержательную сторону праздника – возможность обсуждения прочитанного. Мы приятно удивлены как количеством участников, так и результатом, которые показали победители», – подчеркнул руководитель издательства Newmag Артак Алексанян.