Փետրվարի 19-ին՝ Գիրք նվիրելու օրվա կապակցությամբ IDBank-ը Արցախից բռնի տեղահանված երեխաների համար հեքիաթի ընթերցում էր կազմակերպել։ Միջոցառմանը եկել էր նաև Idram Junior-ը՝ իր հետ բերելով անակնկալ նվերներ երեխաների համար։
Բանկի Հաղորդակցման բաժնի ղեկավար Տաթևիկ Վարդևանյանի խոսքով՝ ցանկացել են Գիրք նվիրելու օրը առանձնահատուկ դարձնել երեխաների համար։
«Գիրքը և ընթերցանությունն այսօր PR-ի կարիք ունեն, և մենք չէինք կարող առիթը բաց թողնել ևս մեկ անգամ խոսելու գրքի, դրա կարևորության մասին։ Գիրք նվիրելու տոնի կապակցությամբ որոշեցինք Արցախից տեղահանված մեր կրտսեր բարեկամների համար փոքրիկ տոն կազմակերպել, ու մեր պատկերացմամբ՝ հեքիաթի ընթերցումն ամենալավ ընտրությունն էր, հատկապես, որ Իդրամ Ջունիորն էլ մեզ միացավ ու ուրախ րոպեներ պարգևեց երեխաներին։ Շնորհակալ ենք նաև Խնկո Ապոր անվան գրադարանին մեզ հետ այսքան մեծ պատրաստակամության համագործակցելու համար, և իհարկե շնորհակալություն Արփի Մաղաքյանին երեխաներին հեքիաթային րոպեներ պարգևելու համար», – ասել է Տաթևիկ Վարդևանյանը։
Երեխաների համար հեքիաթն ընթերցել է հենց հեղինակը՝ Արփի Մաղաքյանը։
«Հույս ունեմ, որ մեզ հաջողվեց երեխաներին փոքր-ինչ կտրել առօրյայից ու տեղափոխել նրանց հեքիաթի աշխարհ։ Այս օրը միշտ յուրահատուկ է դպրոցահասակ երեխաների համար, մենք էլ որոշեցինք դառնալ նրանց տոնի մի մասնիկը», – ասել է Արփի Մաղաքյանը։
Երեխաները մեծ ոգևորությամբ են լսել հեքիաթը անմիջապես հեղինակի ընթերցմամբ՝ ակտիվ մասնակցելով ընթացքին, պատասխանելով հարցերին ու շփվելով հեղինակի հետ, իսկ վերջում նաև նվեր ստացել հեղինակի գիրքը։
Խնկո Ապոր գրադարանի կողմից Մանկապատանեկան գրքի երևանյան 20-րդ ցուցահանդես-տոնավաճառի բացման առթիվ տասներկու պատանի ճանաչվել է 2023 թվականի լավագույն ընթերցող՝ ստանալով հավաստագրեր և մրցանակներ գրադարանի կողմից։ Իդրամ Ջունիորը նույնպես նվերներով էր եկել, և հաղթող պատանիները ստացել են մրցանակներ նաև Ջունիորի կողմից։

20 Февраль 2024 - 13:19 AMT
Дарение книг с IDBank прошло в тематической обстановке: в библиотеке имени Хнко Апера Банк организовал чтение сказки для детей Арцаха.
19 февраля, в День Дарения Книг, IDBank организовал чтение сказки для детей, вынужденно переселенных из Арцаха. Idram Junior также пришел на мероприятие и принес с собой подарки-сюрпризы для детей.
По словам руководителя отдела по коммуникациям Банка Татевик Вардеванян, они хотели сделать день дарения книг особенным для детей.
«Книга и чтение сегодня нуждаются в пиаре, и мы не могли упустить возможность еще раз поговорить о книге и ее значении. Мы решили организовать небольшой праздник для наших юных друзей, вынужденно переселенных из Арцаха, по случаю праздника дарения книг, и на наш взгляд, чтение сказки было лучшим выбором, тем более, что к нам присоединился Idram Junior и подарил детям радостные моменты. Мы также хотим поблагодарить библиотеку имени Хнко Апера за сотрудничество, и, конечно, Арпи Магакян за то, что она подарила детям сказочные моменты», – говорит Татевик Вардеванян.
Сказку детям прочитала автор книги Арпи Магакян. «Надеюсь, что нам удалось отвлечь детей от повседневной жизни и перенести их в мир сказки. Этот день всегда особенный для детей школьного возраста, и мы решили стать частью их праздника», – отмечает Арпи Магакян.
Дети с большим увлечением слушали сказку, прочитанную автором, активно участвовали в процессе, отвечали на вопросы и общались с автором, а в конце еще и получили в подарок книгу «Сказка о царе Артавазд» от автора!
К слову, по поводу открытия 20-ой юношеской ереванской выставки двенадцать детей были признаны лучшими читателями 2023 года библиотекой имени Хнко Апера, получив от библиотеки сертификаты и призы. Idram Junior пришел не с пустыми руками, и юные победители также получили призы от него.