Փետրվարի 19-ին՝ Գիրք նվիրելու օրվա կապակցությամբ IDBank-ը Արցախից բռնի տեղահանված երեխաների համար հեքիաթի ընթերցում էր կազմակերպել։ Միջոցառմանը եկել էր նաև Idram Junior-ը՝ իր հետ բերելով անակնկալ նվերներ երեխաների համար։
Բանկի Հաղորդակցման բաժնի ղեկավար Տաթևիկ Վարդևանյանի խոսքով՝ ցանկացել են Գիրք նվիրելու օրը առանձնահատուկ դարձնել երեխաների համար։
«Գիրքը և ընթերցանությունն այսօր PR-ի կարիք ունեն, և մենք չէինք կարող առիթը բաց թողնել ևս մեկ անգամ խոսելու գրքի, դրա կարևորության մասին։ Գիրք նվիրելու տոնի կապակցությամբ որոշեցինք Արցախից տեղահանված մեր կրտսեր բարեկամների համար փոքրիկ տոն կազմակերպել, ու մեր պատկերացմամբ՝ հեքիաթի ընթերցումն ամենալավ ընտրությունն էր, հատկապես, որ Իդրամ Ջունիորն էլ մեզ միացավ ու ուրախ րոպեներ պարգևեց երեխաներին։ Շնորհակալ ենք նաև Խնկո Ապոր անվան գրադարանին մեզ հետ այսքան մեծ պատրաստակամության համագործակցելու համար, և իհարկե շնորհակալություն Արփի Մաղաքյանին երեխաներին հեքիաթային րոպեներ պարգևելու համար», – ասել է Տաթևիկ Վարդևանյանը։
Երեխաների համար հեքիաթն ընթերցել է հենց հեղինակը՝ Արփի Մաղաքյանը։
«Հույս ունեմ, որ մեզ հաջողվեց երեխաներին փոքր-ինչ կտրել առօրյայից ու տեղափոխել նրանց հեքիաթի աշխարհ։ Այս օրը միշտ յուրահատուկ է դպրոցահասակ երեխաների համար, մենք էլ որոշեցինք դառնալ նրանց տոնի մի մասնիկը», – ասել է Արփի Մաղաքյանը։
Երեխաները մեծ ոգևորությամբ են լսել հեքիաթը անմիջապես հեղինակի ընթերցմամբ՝ ակտիվ մասնակցելով ընթացքին, պատասխանելով հարցերին ու շփվելով հեղինակի հետ, իսկ վերջում նաև նվեր ստացել հեղինակի գիրքը։
Խնկո Ապոր գրադարանի կողմից Մանկապատանեկան գրքի երևանյան 20-րդ ցուցահանդես-տոնավաճառի բացման առթիվ տասներկու պատանի ճանաչվել է 2023 թվականի լավագույն ընթերցող՝ ստանալով հավաստագրեր և մրցանակներ գրադարանի կողմից։ Իդրամ Ջունիորը նույնպես նվերներով էր եկել, և հաղթող պատանիները ստացել են մրցանակներ նաև Ջունիորի կողմից։

Book Giving Day with IDBank took place in a thematic environment: at the library named after Khnko Aper, the Bank organized a reading of a fairy tale for the children of Artsakh.
On February 19th, on the occasion of Book Giving Day, IDBank organized a reading of a fairy tale for children forcibly displaced from Artsakh. Idram Junior also came to the event, bringing surprise gifts for the children with him.
According to Tatevik Vardevanyan, the Head of the Bank's Communication Unit, they wanted to make the Book Giving Day special for children. “Nowadays, the book and reading need PR, and we could not miss the opportunity to talk about the book and its importance once again. On the occasion of the book giving holiday we decided to organize a small celebration for our younger friends who were displaced from Artsakh, and in our opinion, reading a fairy tale was the best choice, especially since Idram Junior joined us and gave the children happy moments. We are also grateful to the library named after Khnko Aper for cooperating with us so willingly, and of course thanks to Arpi Maghakyan for giving the children magical moments”, says Tatevik Vardevanyan.
The author himself, Arpi Maghakyan, read the fairy tale for the children. “I hope that we managed to cut off the children from everyday life and transport them to the world of a fairy tale. This day is always special for schoolchildren, and we decided to become a part of their holiday,” says Arpi Maghakyan. The children listened with great enthusiasm to the fairy tale directly from the author, actively participating in the process, answering questions and interacting with the author, and at the end they also received the author's book as a gift.
By the way, on the occasion of the opening of the 20th youth exhibition in Yerevan, twelve children were recognized as the best readers of 2023 by the Khnko Aper Library, receiving certificates and prizes from the library. And Idram Junior did not come empty-handed, and the young winners also received prizes from him.