«XXI դարի հեռանկարները» միջազգային փառատոնի կողմից իրականացվող »«Վիլնյուսը Եվրոպայի մշակութային մայրաքաղաքն է» փառատոնի շրջանակներում, մայիսի 6-9-ը Երեւանում տեղի կունենան վրացի կոմպոզիտոր Գիե Կանչելուն նվիրված օրեր: Միջոցառումներիմ մասնակցելու նպատակով Երեւան կայցելի հայտնի ջութակահար եւ «Կրեմերատա Բալտիկա» նվագախմբի ղեկավար Գիդոեն Կրեմերը:
Գիա Կանչելուն նվիրված օրերի բացումը տեղի է ունեցել մայիսի 6-ին Ա. Խաչատրյանի անվան ֆիլհարմոնիայի համերագսրահում: Էդուարդ Թոփչյանի ղեկավարությամբ «Սերենադա» կամերային նվագախումբը, թավջութակահար Գիեդրե Դիրվանաուսկայտեն եւ ալտահար Մակսիմ Ռիզանովը կատարել են Գիա Կանչելու «Silence Prayer» եւ «Liturgy» սիմֆոնիկ կոմպոզիցիաները:
Երկրորդ օրը` մայիսի 8-ին Կամերային երաժշտության տանը վրացի կոմպոզիտորի «Sio», «Ex Contranio» եւ «Broken chant» ստեղծագործությունները կհնչեն «Հովեր» կամերային երգչախմբի, Գիդոն Կրեմերի եւ Անդրես Մուստոնենայի կատարմամբ: Գիա Կանչելուն նվիրված օրերը կավարտվեն մայիսի 9-ին Ա. Խաչատրյանի անվան ֆիլհարմոնիայի համերգասրահում` Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի եւ «Հովեր» երգչախմբի մասնակցությամբ եւ «Lone Stone», «Fingerprint» եւ «Styx» ստեղծագործությունների կատարմամբ:
«Վիլնյուսը Եվրոպայի մշակութային մայրաքաղաքն է» փառատոնը մեկնարկել է փետրվարի 12-ին Երեւանում: Փառատոնի շրջանակներում Երեւանում փետրվարի 12-14-ին տեղի են ունեցել համերգներ դիրիժոր եւ թավջութակահար Դավիդ Գերինգասի եւ Ինգրիդա Ռուպայտեի (ջութակ), Տեպրաշ Գենյուշասի (դաշնամուր) մասնակցությամբ: Իսկ վերջերս մայիսի 3-4-ը, «XXI դարի հեռանկարները» փառատոնի աջակցությամբ Երեւանում տեղի է ունեցել Մարիինյան թատրոնի սիմֆոնիկ նվագախմբի ելույթը` երիտասարադ ջութակահար Սերգեյ Խաչատրյանի եւ դաշնակահար Դենիս Մացուեւի հետ միասին:
Բացի սիմֆոնիկ երաժշտությունից, Գիյա Ալեքսանդրովիչ Կանչելին լայն հանդիսատեսին հայտնի է այնպիսի ֆիլմերի համար գրած երաժշտությամբ, ինչպիսիք են «Միմինո»-ն եւ «Կին-ձա-ձա»-ն:

В рамках фестиваля «Вильнюс – культурная столица Европы», проводимого международным фестивалем «Перспективы XXI века», с 6 по 9 мая в Ереване пройдут дни, посвященные грузинскому композитору Гие Канчели. Для участия в мероприятиях Ереван посетит известный скрипач и руководитель оркестра «Кремерата Балтика» Гидон Кремер.
Открытие дней Гиа Канчели состоялось 6 мая в концертном зале филармонии им.А.Хачатуряна. Камерный оркестр «Серенада» под руководством Эдуарда Топчяна, виолончелист Гиедре Дирванаускайте и Альтист Максим Ризанов исполнили симфонические композиции Гии Канчели «Silence Prayer» и «Liturgy».
Во второй день, 8 мая в Доме камерной музыки произведения грузинского композитора «Sio», «Ex Contranio» и «Broken chant» прозвучат в исполнении камерного хора «Овер», Гидона Кремера и Андреса Мустонена. Дни Гии Канчели завершатся 9 мая в концертном зале филармонии им.А.Хачатуряна с участием Государственного филармонического оркестра Армении и хора «Овер» с исполнением «Lone Stone», «Fingerprint» и «Styx».
Фестиваль «Вильнюс – культурная столица Европы » стартовал 12 февраля в Ереване. В рамках фестиваля в Ереване 12-14 февраля прошли концерты с участием дирижера и виолончелиста Давида Герингаса, вместе с Ингридой Рупайте (скрипка) и Тепраш Геньюшас (пианино). А недавно 3-4 мая, при содействии «Перспектив XXI века» в Ереване состоялись выступления симфонического оркестра Мариинского театра, вместе с молодым скрипачом Сергеем Хачатряном и пианистом Денисом Мацуевым.
Помимо симфонической музыки Гия Александрович Канчели знаменит широкой публике сочинением музыки к таким фильмам как «Мимино» и «Кин-дза-дза!».