Օրհան Փամուկի «Ձյուն» վեպը հայերեն է թարգմանվել: Եվրոպայում ամենապահանջված թուրք գրողի գրքի թարգմանության` Հակոբ Սողոմոնյանի երկամյա աշխատանքի արդյունքը հայ հանրությանը ներկայացվեց այսօր` մայիսի 7-ին, Հայ համազգային կրթական եւ մշակութային միությունում: Ակնառու է, որ գրքի հեղինակը, իմանալով իր աշխատանքը հայերեն թարգմանելու ցանկության մասին, հրաժարվել է հոնորարից:
Հայ համազգային կրթական եւ մշակութային միության` Լիլիթ Գալստյանի գիրքը հրապակարած ղեկավարի խոսքով, հայերեն լեզվով 1000 տպաքանակով հրատարակված «Ձյուն» գիրքը Հայաստանում թուրքական գրականության թարգմանիչների բացակայության պատճառով թարգմանվել է ռուսական տարբերակից:
«Օրհան Փամուկի վեպը, որի պատճառով նա վտարվեց իր երկրից, բավական ուսումնառու աշխատանք է թուրքական իրականության հետ ծանոթանալու համար, որը ոչ մի թուրք գրող մինչ օրս չէր նկարագրել»,- ավելացրել է Լիլիթ Գալստյանը:
Գրքի շնորհանդեսին «Դրոշակ» թերթի խմբագիր, գրող Ռուբեն Հովսեփյանը նշել է. «Օրհան Փամուկն իր վեպով ցույց տվեց անշունչ հայկական հետքը, որ նշմարվում է ժամանակին հայերով լի հայկական պատմական քաղաքը ծածկող ձյան տակից»:
Գրքի իրադարձությունները տեղի են ունենում Կարսում, որտեղ ժամանում է մշտապես Գերմանիայում բնակվող երիտասարդ թուրք բանաստեղծը, որպեսզի հետախուզի երիտասարդ աղջիկների ինքնասպանությունների շարքը, որոնք իրենց կյանքն ընդհատել են ի նշան մուսուլմանական շալերը հանելու պարտադրանքի դեմ բողոքի: Անսպասելիորեն տեղած ձյունը բանաստեղծին դարձնում է ազգային ապստամբության ականատես, որի համար պատճառ է ծառայել մուսուլմանությամբ սնուցված երկիրը արհեստականորեն եվրոպականացնելու` թուրքական կառավարության բազմամյա անզուսպ ցանկությունը:
Բացի «Ձյուն» գրքի հրատարակված 1000 հայալեզու նմուշներից մոտ ժամանակներս Լիբանանում կհրապարակվի գրքի արեւմտահայերեն խմբագրությունը 500 նմուշով:
Ֆերիթ Օրհան Փամուկը ժամանակակից թուրք գրող է, մի քանի ազգային եւ միջազգային գրական մրցանակների դափնեկիր, 2006թ. դարձավ գրականության գծով Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր: 2005թ. թուրքական կառավարությունը նրան դատի տվեց 2005թ. փետրվարին շվեյցարական Das Magazin հրատակարությանը տված հարցազրույցում իր արտահայտության համար. «Թուրքիայում սպանվել է մեկ միլիոն հայ եւ երեք հարոյւր հազար քուրդ: Այդ մասին ոչ ոք չի խոսում, եւ ինձ ատում են այն բանի համար, որ ես խոսում եմ այդ մասին»: Այսօր գրողը բնակվում է Նյու-Յորքում, իսկ նրա ստեղծագործությունները թարգմանվել են ավելի քան քառասուն լեզուներով:

A novel having the greatest demand in Europe, Orhan Pamuk’s “Snow” is now available to the Armenian reader thanks to Hakob Soghomonyan who spent two years for translating the book. Knowing about it beforehand, the author refused honorary payments.
As mentioned by Lilit Grigoryan, Head of Armenian National and Cultural Society, the novel published in 1000 copies was translated from Russian, as there are no Turkish literature translators in Armenia.
During the presentation ceremony, Rouben Hovsepyan, writer and editor of “Droshak” newspaper noted, “With his novel, Orhan Pamuk revealed the callous Armenian trace seen from behind the snow covering the historical Armenian town no longer populated by Armenians.”
“Apart from its cognitive value, the novel also reveals realities never described by any Turkish writer so far,” Lilit Galstyan added.
The developments take place in Kars. A young Turkish poet permanently residing in Germany arrives there to investigate suicides of young women who ended their lives as sign of protest against constraint on Muslim headscarves. The sudden snowfall brings the author face to face with popular uprising caused by Turkish government’s unrestrained desire to Europeanize the Muslim state. In addition to the 1000 copies published in Eastern Armenian language, the Western Armenian version of the book will be published in Lebanon in 500 examples.
A contemporary Turkish writer and laureate of several national and international awards, Ferit Orhan Pamuk was awarded a Nobel Prize in Literature in 2006. In 2005, the Turkish Government sued him for making the following statement in an interview with the Swiss Das Magazin periodical (February 2005), “One million Armenians and thirty thousand Kurds were murdered in Turkey. Nobody voices the fact, and I am hated because I speak about it.” The writer currently resides in New York. His works are available in more than 40 languages.