Կդադարեցվի «Միր» քարտերով «Հարավկովկասյան երկաթուղու» առցանց տոմսերի վաճառքը։ Այդ մասին ասվում է հայտնում է «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերության հայտարարության մեջ։
«2024 թվականի մարտի 30-ից Հայաստանի տարածքում կդադարեցվի MIR համակարգով թողարկված բանկային քարտերի սպասարկումը, ինչի պատճառով նշված ժամկետից անհնար կդառնա այդ համակարգի քարտերով առցանց տոմսերի գնումը»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ռուսական «Միր» վճարային համակարգի քարտերը 2024–ի մարտի 30-ից այլևս չեն գործի Հայաստանի բանկերի մեծ մասի բանկոմատներում և POS տերմինալներում: Բացառություն կլինի միայն «ՎՏԲ Հայաստան» բանկի (ռուսական ՎՏԲ-ի դուստր ձեռնարկություն) ենթակառուցվածքը։ Այդ մասին ՌԲԿ–ին հայտնել էր ՎՏԲ Հայաստանի ներկայացուցիչը։ Այդ տեղեկությունը հաստատել է նաև ՌԲԿ–ի աղբյուրը ՌԴ վճարային շուկայում։
ՀՀ Կենտրոնական բանկը պարզաբանում է տարածել հանրապետության տարածքում ռուսական «Միր» քարտերի սպասարկման վերաբերյալ՝ նշելով, որ ՀՀ առևտրային բանկերն ինքնուրույն են որոշում, թե որ վճարային համակարգերի հետ համագործակցել։

22 Март 2024 - 09:40 AMT
Покупка онлайн-билетов ЮКЖД с помощью банковских карт «Мир» будет невозможна с 30 марта. Об этом сообщается на сайте ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога».
Причина в том, что банк-корреспондент – «Америабанк» – с 30 марта приостанавливает обслуживание банковских карт, выпущенных по системе «Мир».
Ранее появились сообщения о возможной приостановке работы карт «Мир» в Армении. В этой связи в пресс-службе Национальной системы платежных карт сообщили, что платежная система «Мир» на своей стороне не ограничивает работу с банками в Армении.
В свою очередь Центробанк Армении выступил с разъяснениями по поводу ситуации с картами «Мир». Регулятор отметил, что коммерческие банки Армении самостоятельно решают, с какими платежными системами им сотрудничать, исходя из своей стратегии управления рисками, в том числе рисками санкций.