ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը հայտարարել է` Հայաստանը հասկանում է, որ ոչ մի տեղ այնպիսի առավելություններ չի ստանա, ինչպիսիք ունի ԵԱՏՄ–ում։
«Այն առավելությունները, որոնք ՀՀ տնտեսությանը տալիս է նրա անդամությունը ԵԱՏՄ–ում, նա ոչ մի այլ տեղում չի ստանա։ Երկրի ղեկավարությունը դա հասկանում է։ Այնտեղ խելացի մարդիկ են։ Այդ պատճառով էլ տեսնում ենք այդ թվում նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունները, որոնք արվում են Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդում, Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստերում։ Դրանք միշտ շեշտված աջակցություն են հայտնում ԵԱՏՄ տնտեսական օրակարգին։ Մենք դա տեսնում ենք»,–ասել է նա, գրում է ՏԱՍՍ–ը։
Օվերչուկը հիշեցրել է, որ 2024–ին ՀՀ–ն է նախագահում ԵԱՏՄ–ում, իսկ Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդի նիստերը վարում է ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը։
«Մենք մշտական կապի մեջ ենք շատ հարցերով, այդ թվում երկկողմ օրակարգի։ Աշխատանքը ԵԱՏՄ–ում հայ գործընկերների հետ շատ կառուցողական է ընթանում»,–ասել է նա։
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր, ԱԺ տնտեսական հանձնաժողովի նախագահ Բաբկեն Թունյանն ասուլիսում ասել է, որ ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու հարց Հայաստանը չի քննարկում՝ նշելով, որ ԵԱՏՄ անդամ ենք և զուգահեռաբար ԵՄ և այլ շուկաների ինտեգրման ուղղությամբ ենք աշխատում։

4 Апрель 2024 - 12:43 AMT
Армения понимает, что нигде больше не получит преимуществ, которые ей дает членство в ЕАЭС. Об этом заявил журналистам вице-премьер РФ Алексей Оверчук.
«Те преимущества, которые экономике Армении дает членство в ЕАЭС, она нигде в другом месте не получит. В руководстве страны это понимают. Там люди умные. Поэтому мы видим в том числе и заявления премьер-министра Армении Никола Пашиняна, которые им делаются на Высшем Евразийском экономическом совете, на Евразийских межправсоветах. Это всегда очень акцентированные слова поддержки экономической повестки ЕАЭС. Это мы видим», – отметил он, пишет ТАСС.
Оверчук напомнил, что в 2024 году Армения председательствует в ЕАЭС, заседания Совета Евразийской экономической комиссии ведет армянский вице-премьер Мгер Григорян.
«Постоянно мы находимся в контакте по многим вопросам, в том числе и по вопросам двусторонней повестки. С армянскими коллегами работа в ЕАЭС идет очень конструктивно», – заключил заместитель председателя правительства РФ.