Օրերս Վենետիկում մեկնարկել է ժամանակակից արվեստի ամենակարևոր մշակութային իրադարձություններից մեկը՝ Վենետիկի 60-րդ արվեստի բիենալեն, որտեղ ARARAT հայկական կոնյակը հանդես է եկել որպես Հայաստանը ներկայացնող տաղավարի բացման արարողության աջակից։
Հայաստանը Վենետիկի` արվեստի 60-րդ հոբելյանական բիենալեում ներկայանում է փարիզաբնակ հայ արվեստագետ Նինա Խեմչյանի «Արձագանք» մուլտիմեդիա նախագծով: Տաղավարում ամփոփված են ինչպես համամարդկային, այնպես էլ հայկական միջնադարյան մշակութային ժառանգությունից վերցված հոգևոր արժեքներ պատկերող դրվագներ՝ ժամանակակից մեկնաբանությամբ։ «Արձագանք» նախագիծը կազմված է երկու հիմնական ինստալյացիաներից՝ «Արձագանք» և «Յոթ մահացու մեղքեր»:
Տաղավարի կոմիսարն է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը։ Տաղավարի համակազմակերպիչն ու գլխավոր հովանավորն է Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնը (ԳԱԿ)։ Ազգային տաղավարի համադրողն է ԳԱԿ ցուցադրությունների գծով տնօրեն Արմեն Եսայանցը։
«Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնի համար մեծ պատիվ է, որ 2024 թվականի Վենետիկի արվեստի բիենալեում Հայաստանի ազգային տաղավարի համադրումն ու կազմակերպումը մեզ է վստահվել։ Ցուցադրությունը, որ կառուցված է երկու հիմնական առանցքների շուրջ, անսպասելի ամփոփում ունի, որը ընդհանուր տաղավարը տեղափոխում է հայկական մշակութային ժառանգությունից և հայկական ինքնության սահմաններից անդին։ Մագազինո դել Սալե 3 տարածքում Վենետիկի Գեղարվեստի ակադեմիայի հետ համագործակցությամբ նման տաղավարի կազմակերպումն աննախադեպ է Հայաստանի համար։ Այս առիթով նաև ուրախ ենք, որ տաղավարի հանդիսավոր բացման արարողությունն աջակցություն ստացավ ARARAT հայկական կոնյակի կողմից», – ասել է Ազգային տաղավարի համադրող, ԳԱԿ ցուցադրությունների գծով տնօրեն Արմեն Եսայանցը։
«Այս նախագիծը յոթ տարիների էմոցիաների, յոթ տարիների մտորումների և յոթ տարիների աշխատանքի արդյունք է։ Ես շնորհակալ եմ բոլոր նրանց, ովքեր աջակցեցին «Արձագանք» նախագծի կայացմանը Վենետիկի բիեանելի շրջանակում», – նշել է Նինա Խեմչյանը։
«Իր հիմնադրումից ի վեր Վենետիկյան բիենալեն հանդիսացել է ոչ միայն նկարիչների, արվեստի տարբեր բնագավառների, գաղափարների, այլև ժամանակների խաչմերուկ։ Այստեղ ներկայացվածը միշտ բազմիմաստ է, նորարար, երբեմն ըմբոստ և իրարամերժ, բայց միշտ ժամանակից այն կողմ, ինչն էլ բերում է անվերջ մտորումների և թողնում երկարատև հետհամ։ Նինա Խեմչյանի լայնակտավ աշխատանքը մի ճամփորդություն է, աղոթք և մարդկայինը բացահայտող երկխոսության հրավեր։ Անչափ ուրախ ենք, որ լեգենդար հայկական կոնյակը համագործակցեց մշակութային այս բացառիկ նախագծի հետ` ներկայացնելով աշխարհին հավերժականն ու նորարարականը, համամարդկայիննը ու հայկականը»,- նշել է Երևանի կոնյակի գործարանի հասարակայնության հետ կապերի ղեկավար Զարուհի Սարիբեկյանը։
Հայկական տաղավարի բացումն ուղեկցվել է ARARAT հայկական կոնյակով, որի շուրջ արվեստասեր հյուրերն ու մասնակիցները միմյանց հետ քննարկել և մտքեր են փոխանակել ցուցադրության վերաբերյալ, ինչպես նաև կիսվել ստացված տպավորություններով։

В Венеции проходит одно из самых важных событий современного искусства – Венецианская биеннале, в рамках которой легендарный армянский коньяк ARARAT поддержал открытие армянского павильона.
Армения на юбилейной биеннале представлена мультимедиа проектом «Эхо» армянской художницы Нины Хемчян. Иллюстрации общечеловеческих духовных ценностей, переплетенные со средневековым армянским наследием – основная идея армянского павильона, который тематически состоит из двух основных инсталляций: «Эхо» и «Семь смертных грехов».
Комиссаром армянского павильона является Министерство образования, науки, культуры и спорта. Соавтором павильона и главным спонсором является Центр искусств Гафесчян. Куратором армянского павильона является директор выставочных программ Центра искусств Гафесчян Армен Есаянц.
«Для Центра искусств Гафесчян большая честь выступить организатором и куратором национального павильона в Венецианской биеннале. Построенная на двух основных темах выставка предлагает неожиданный поворот в точке их пересечения, приглашая зрителя по ту сторону армянского культурного наследия и идентичности. Выполненный в сотрудничестве с Венецианской академией искусств и расположенный на Magazzino del Sale 3 павильон – беспрецедентная для Армении история. И в этой связи мы невероятно рады, что открытие армянского павильона получило поддержку со стороны армянского коньяка ARARAT», – отмечает Армен Есаянц.
«Этот проект результат эмоций, рефлексий и переживаний, с которыми я прожила целых семь лет. Этот проект – результат семилетней работы, и я очень благодарна всем тем, кто поддержал проект «Эхо» в рамках Венецианской биеннале», – подчеркивает Нина Хемчян.
«С момента своего основания Венецианская биеннале являлась местом пересечения художников, искусств, идей, и самое, пожалуй, главное времени. Представленное здесь всегда многозначно, амбивалентно, инновационно, смело и нередко противоречиво. Однако же оно всегда по ту сторону времени, что и становится причиной бесконечных рефлексий и долгого послевкусия. Работа Нины Хемчян – это своего рода путешествие, молитва, приглашение к диалогу о человечном. Нам очень дорога эта коллаборация, которая стала прекрасной возможностью показать миру вечное и новое, общечеловеческое и национальное», – подытоживает руководитель по связям с общественностью Ереванского коньячного завода Заруи Сарибекян.
Открытие армянского павильона сопровождалось угощением армянского коньяка ARARAT, за бокалом которого гости павильона смогли обсудить увиденные работы и поделиться впечатлениями.