Արվեստի վաստակավոր գործիչ, հայ անվանի արվեստաբան եւ հասարակական գործիչ Հենրիկ Իգիթյանի վախճանի հետ կապված Հայաստանի նախագահի հրահանգով ստեղծվել է կառավարական հանձնաժողով, որը գլխավորում է Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը: Այդ մասին հաղորդում է Հայաստանի կառավարության մամլո ծառայությւոնը:
Հայ արվեստաբան եւ Հայաստանի Գեղագիտական դաստիարակության ազգային կենտրոնի հիմնադիր Հենրիկ Իգիթյանը մահացել է մայիսի 11-ին կյանքի 77-րդ տարում:
Հենրիկ Սուրենի Իգիթյանը մարդ էր, որը խորհրդային ռեակցիայի տարիներին փրկել է գեղանկարչությունը եւ օգնել գոյատեւել երիտասարդ տաղանդներին: Շնորհիվ նրա համառության` 1972-ին Երեւանում բացվեց ժամանակակից գեղանկարչության թանգարան, երբ Մոսկվայում եւ Սանկտ-Պետերբուրգում 20-30-ականների ավանգարդը պահեստներում էին կոծկում:
Երեւանի օտար լեզուների ինստիտուտի (1951-1956), այնուհետեւ Լենինգրադի ճարտարապետության եւ քանդակագործության ինստիտուտի (1958-1963) սանն աշխատել ու ղեկավարել է Հայաստանի Ազգային պատկերասրահը, Հայկական ԽՍՀ Բարձրագույն խորհրդի եւ ԽՍՀՄ Բարձրագույն խորհրդի (1989-1991) պատգամավոր էր: Մինչեւ վերջին օրերը Հենրիկ Իգիթյանը ղեկավարել է իր կողմից հիմնադրած Հայաստանի Ժամանակակից կերպարվեստի թանգարանը եւ Հայաստանի Գեղագիտության ազգային կենտրոնը:

A governmental committee was formed on occasion of Henrik Igityan’s death. The committee will be headed by Prime Minister Tigran Sargsyan, reported the information center of the RA government.
Armenian art critic and founder of the National Center of Aesthetics Henrik Igityan died at 77 after a lingering disease on May 10.
Henrik Igityan was a man who saved art and helped young talents to survive in the years of Soviet reaction. Particularly, thanks to his persistency in 1972 the museum of the contemporary art was opened in Yerevan, while the art vanguard of 20-ies and 30-ies was hidden in Moscow’s storerooms.
Graduate of the Yerevan Institute of foreign languages (1951-1956) and thereinafter Leningrad Institute of Architecture and Sculpture (19581963), he worked and then headed Armenia’s National Art Gallery, he was a deputy of the Supreme Court of Armenian SSR and Supreme Court of the USSR (1989-1991).Till his very last days, he directed the Museum of Contemporary Art and the National center of aesthetics of Armenia.