Արվեստի վաստակավոր գործիչ, հայ անվանի արվեստաբան եւ հասարակական գործիչ Հենրիկ Իգիթյանի վախճանի հետ կապված Հայաստանի նախագահի հրահանգով ստեղծվել է կառավարական հանձնաժողով, որը գլխավորում է Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը: Այդ մասին հաղորդում է Հայաստանի կառավարության մամլո ծառայությւոնը:
Հայ արվեստաբան եւ Հայաստանի Գեղագիտական դաստիարակության ազգային կենտրոնի հիմնադիր Հենրիկ Իգիթյանը մահացել է մայիսի 11-ին կյանքի 77-րդ տարում:
Հենրիկ Սուրենի Իգիթյանը մարդ էր, որը խորհրդային ռեակցիայի տարիներին փրկել է գեղանկարչությունը եւ օգնել գոյատեւել երիտասարդ տաղանդներին: Շնորհիվ նրա համառության` 1972-ին Երեւանում բացվեց ժամանակակից գեղանկարչության թանգարան, երբ Մոսկվայում եւ Սանկտ-Պետերբուրգում 20-30-ականների ավանգարդը պահեստներում էին կոծկում:
Երեւանի օտար լեզուների ինստիտուտի (1951-1956), այնուհետեւ Լենինգրադի ճարտարապետության եւ քանդակագործության ինստիտուտի (1958-1963) սանն աշխատել ու ղեկավարել է Հայաստանի Ազգային պատկերասրահը, Հայկական ԽՍՀ Բարձրագույն խորհրդի եւ ԽՍՀՄ Բարձրագույն խորհրդի (1989-1991) պատգամավոր էր: Մինչեւ վերջին օրերը Հենրիկ Իգիթյանը ղեկավարել է իր կողմից հիմնադրած Հայաստանի Ժամանակակից կերպարվեստի թանգարանը եւ Հայաստանի Գեղագիտության ազգային կենտրոնը:

В связи с кончиной заслуженного деятеля искусств, известного армянского искусствоведа и общественного деятеля Генриха Игитяна распоряжением президента Армении создана правительственная комиссия, которую возглавляет премьер-министр Армении Тигран Саркисян. Об этом сообщает пресс-служба правительства Армении.
Армянский искусствовед и основатель Национального центра эстетического воспитания Армении Генрих Игитян скончался 11 мая на 77-м году жизни.
Генрих Суренович Игитян был человеком, спасшим живопись и помогавшем выжить молодым талантам в годы советской реакции. Именно благодаря его настойчивости и упорству в 1972 году в Ереване открылся музей современной живописи, когда в Москве и Петербурге авангард 20-30-х годов прятали в запасниках.
Выпускник Ереванского института иностранных языков (1951-1956), а после Ленинградского института архитектуры и скульптуры (1958—1963), работал и руководил Национальной галерей Армении, был депутатом Верховного Совета Армянской ССР и Верховного Совета СССР (1989-1991) . До последних дней Генрих Суренович руководил основанными им Музеем современного изобразительного искусства Армении и Национальным центром эстетики Армении.