«Երեմյան Փրոջեքթս» ընկերությունը մայիսի 24-ին Երևանում պաշտոնապես գործարկել է «Երեմյան Փրոդաքթսի»՝ կաթի վերամշակման գերժամանակակից գործարան, որը ներառում է․ 2 հեկտար արտադրական տարածք՝ 2500 քմ պահեստային հատված, 1000 քմ սառնարանային տնտեսություն, 6000 քմ կաթի արտադրության գործարան, լաբորատորիաներ և R&D կենտրոն, օրական 150 հզ լիտր կաթի մշակման ներուժ
Այն կառուցվել է ներդրումային խոշոր նախագծի շրջանակում, որը մեկնարկել էր 2022 թվականին, երբ ՀՀ կառավարությունը, Եվրասիական զարգացման բանկը (ԵԱԶԲ), և «Երեմյան ֆարմը» համագործակցության հուշագիր ստորագրեցին։ Հուշագրով ամրագրված համագործակցության նպատակն է ապահովել Հայաստանի պարենային անվտանգությունն ու կայուն տնտեսական զարգացումն ագրոարդյունաբերության ոլորտում։
Ներդրումային նախագծի շրջանակում է նաև Լոռու մարզի Տաշիր համայնքում մեկ տարում կառուցվել Հայաստանում իր տեսակի մեջ առաջին ու եզակի անասնապահական համալիրը, որի բացումը տեղի է ունեցել 2023-ի հոկտեմբերին։ Կաթի վերամշակման գործարանի կառուցումը ներդրումային նախագծի վերջին և ավարտական փուլն էր։
Գործարանի պաշտոնական բացմանը ներկա էin ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը, ԵԱԶԲ-ի ավագ գործադիր տնօրեն Դենիս Իլյինը, գործընկեր կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, «Երեմյան Փրոջեքթսի» թիմի անդամներ:
«Մենք որպես Կառավարություն աջակցում ենք բոլոր այն տնտեսվարողներին, որոնք ստեղծում են նոր արտադրանք, հիմնում են աշխատատեղեր, նպաստում են երկրի տնտեսության հզորացմանն ու զարգացմանը,-ելույթում նշել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը:
Նա հավելել է․ «Այս նոր գործարանի հիմնումն ուղերձ է, որ մենք մեծ ուշադրություն ենք դարձնում որակին, միջազգային ստանդարտներին, և այս գործարանը հենց նշված չափանիշներին համապատասխան ապրանքներ է թողարկելու, ինչը շատ կարևոր է ոչ միայն նրանով, որ մեր քաղաքացիներին բարձրակարգ, անվտանգ և միջազգային ստանդարտներին համապատասխան արտադրանք է ներկայացվելու, այլ նաև հետագայում արտահանման լուրջ հեռանկարներ ունի»։
ԵԱԶԲ-ի ավագ գործադիր տնօրեն Դենիս Իլյինն իր ելույթում ասել է․ «Այս նախագիծը, իրապես, ԵԱԶԲ-made նախագծի վառ օրինակ է, երբ մենք գործընկերոջ հետ աշխատանքը սկսել ենք հայեցակարգի փուլից, մշակել ֆինանսավորման կառուցվածքը, նախագծային ու տեխնիկական փաստաթղթերը և նախագիծը հասցրել մինչև ներդրումային փուլի ավարտ։ Ավելին՝ սա նաև ուղղահայաց ինտեգրային նախագիծ է․ սեփական դաշտերում կերի ցանումից և ստացումից մինչև դրա մատակարարում ֆերմա և կաթնամթերքի ու մսամթերքի լայն տեսականու արտադրություն։ Փաստացի, սա ոչ թե մեկ, այլ նախագծերի մի ամբողջ խումբ է, որը «Երեմյան Փրոջեքթսը» հաջողությամբ իրականացրել է։ Եվ մենք այսօր բացում ենք կաթնամթերքի գործարան, որը հնարավորություն կտա Հայաստանի շուկան ապահովել մեծ պահանջարկ ունեցող բարձրորակ կաթնամթերքի նոր՝ լայն ծավալով»։
Հյուրերը շրջայց են կատարել գործարանի տարածքում, ծանոթացել վերջինիս տեխնիկական հագեցվածությանը, գործունեության մոտեցումներին ու առանձնահատկություններին։
«Գործարանը գերժամանակակից է, ISO չափանիշներին համապատասխան»,-նշել է «Երեմյան Փրոջեքթս» ընկերության գլխավոր տնօրեն Դավիթ Երեմյանը
«Բազմիցս նշել եմ, որ այս ծրագրով մենք նաև մեծ պատասխանատվություն էինք ստանձնել Հայաստանում զարգացնել թե՛ ժամանակակից անասնապահության և կաթի արտադրության և թե՛ կաթնամթերքի սպառման նոր մշակույթ։ Բարձր որակը մեզ համար եղել ու մնում է առաջնային սկզբունք։ Որակյալ կաթի արտադրության գործընթացում շատ կարևոր է կաթի պատշաճ վերամշակում իրականացնելը, իսկ դրա համար առաջնայինը պայմաններն են։ Այս գործարանի շնորհիվ մենք կարող ենք վստահաբար ասել, որ արտադրում ենք ամենաբարձր չափանիշներին համապատասխանող կաթ ու կաթնամթերք։ Գործարանը հագեցած է հատուկ սարքավորումներով 4 լաբորատորիաներով, որոնց շնորհիվ մենք վերահսկելու ենք արտադրության յուրաքանչյուր փուլ։ Սա Հայաստանում կաթնամթերքի արտադրության այն եզակի գործարաններից է, որն ունի Հետազոտության և Զարգացման (R&D) կենտրոն։ Այսինքն՝ մենք ոչ միայն ստուգելու և վերահսկելու ենք, այլ տեղում ուսումնասիրություններ, փորձեր ենք կատարելու, մեր սպառողներին անընդհատ ներկայացնելու ենք նոր արտադրատեսականի»,-հավելել է Դավիթ Երեմյանն ու իր ելույթում շնորհակալություն հայտնել ծրագրի կողմերին, գործընկերին ու թիմին՝ վստահության, արդյունավետ համագործակցության և իրականացված հսկայածավալ աշխատանքի համար։
ISO ստանդարտները ներրառում են օդի և տարածքի մաքրությունը, աշխատանքային բոլոր գործընթացների արդյունավետ կառավարումը, հիգիենայի վերահսկման մեխանիզմները և այլն։ Գործարանն ունի mwt 70 առանձնացված բաժիններ, որոնցից յուրաքանչյուրում իրականացվում է խստագույն վերահսկողություն։ Գործարանի ambողջ տարածքն ունի օդափոխության կենտրոնացված համակարգ, որի շնորհիվ արտադրական տարածքներն ապահովված են մանրէազերծված մաքուր օդով և համապատասխան ջերմաստիճանով։ Գործարանը կառուցված է այնպես, որ աշխատակիցները և առկա բոլոր հանգույցները չեն առնչվում դրսի և արտաքին օդի հետ․ գործարանն ունի աշխատակիցների համար նախատեսված ճաշարան, ծխարան, բուժկետ։
Գերժամանակակից գործարանը հնարավորություն է տալու բազմապատկելու արտադրական հզորությունը, ներկայանալ նոր արտադրատեսակներով։ Շուտով «Երեմյան Փրոդաքթսը» կհամալրվի 50 անուն նոր կաթնամթերքով՝ այդ թվում տեղում արտադրվող եվրոպական պանիրների լայն տեսականիով։
Եվրասիական զարգացմանը բանկը (ԵԱԶԲ) Եվրասիական տարածքում ներդրումային գործունեություն իրականացնող միջազգային ֆինանսական կազմակերպություն է։ 18 տարի շարունակ ԵԱԶԲ-ն օգնում է ամրապնդել և ընդլայնել տնտեսական կապերը և իր անդամ երկրների՝ Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Ռուսաստանի և Տաջիկստանի համակողմանի զարգացումը: ԵԱԶԲ-ի կանոնադրական կապիտալը կազմում է 7 մլրդ ԱՄՆ դոլար։ ԵԱԶԲ պորտֆելում հիմնական մասնաբաժինը զբաղեցնում են ինտեգրացիոն էֆեկտ ունեցող նախագծերը տրանսպորտային ենթակառուցվածքների, թվային համակարգերի, կանաչ էներգիայի, գյուղատնտեսության, արդյունաբերության և ճարտարագիտության ոլորտներում: Բանկն իր գործունեության ընթացքում առաջնորդվում է ՄԱԿ-ի Կայուն զարգացման նպատակներով և ESG սկզբունքներով:
«Երեմյան Փրոջեքթս» ընկերությունների խումբը Հայաստանում հանրային սննդի, ռեստորանային բիզնեսի, սպասարկման, մասնագիտական կրթության, գյուղատնտեսության և սննդի արտադրության ոլորտների առաջատարներից է։ Իր գործունեության 18 տարիների ընթացքում Ընկերությունը ստեղծել և իրականացրել է տասնյակից ավելի համարձակ, յուրահատուկ և կոնցեպտուալ նախագծեր, մեծ ներդրում ունեցել Հայաստանում ռեստորանային ոլորտի և գյուղատնտեսության զարգացման գործում։ Գործունեության փակ ցիկլ ապահովելու նպատակով Ընկերությունը 2019 թվականից մեկնարկել և իրականացնում է բիզնես զարգացման նոր ռազմավարություն՝ հիմնված «Սերմից սեղան» հայեցակարգի վրա, որի շրջանակում Ընկերությունը բացել է Վայոց Ձորում տավարաբուծական և Տավուշի մարզում խոզաբուծական ֆերմաներ, կերաղաց Արարատի մարզում և «Արցախ» խոհանոց-գործարան Երևանում։ «Երեմյան Փրոջեքթսը» միավորում է հայտնի ռեստորանային բրենդերը՝ հեղինակային բարձր խոհանոց ներկայացնող «Ռենոմե», «Բուրգըրի Անգուս ընդ Մոր», իտալական «Կազա Նոստրա», բարձր խոհանոց ներկայացնող «Լիվինգսթոն», կոնցեպտուալ «Լավաշ», «Շերեփ» ռեստորանները, «Սմոքինգ շեֆ» սթեյք-հաուզը, «Պանդոկ Երևան», «Պանդոկ Երևան գետափին»-ը, «Երևանի Շաուրմա» արագ սննդի ռեստորանների ցանցը և «Սիզընս» նախագծերը` ռեստորան, սրճարան, հրուշակարան, պաղպաղակի սրահ։ «Երեմյան Փրոջեքթս» ընկերությունների խմբի կազմում են նաև Yeremyan Delivery առաքման ծառայությունը, Yeremyan Products կաթնամթերքի արտադրության գործարանը, գյուղատնտեսական նախագծերը ներառող «Երեմյան Ֆարմը», Խոհարարական արվեստի և հյուրընկալության ակադեմիան, որը զբաղվում է սկսնակ և ոլորտում գործող մասնագետների ուսուցմամբ ու գիտելիքների խորացմամբ։ Ակադեմիայի կրթական ծրագրերը հաստատված և վավերացված են վերջինիս բացառիկ գործընկերոջ՝ Group City of Oxford College-ի կողմից։

Yeremyan Projects officially launched the Yeremyan Products state-of-the-art milk processing plant in Yerevan on May 24. The plant includes 2 hectares of production space, with 2,500 square meters of warehouse space, 1,000 square meters of refrigeration systems, and 6,000 square meters for the milk production plant, laboratories, and an R&D center. It has the potential to process 150,000 liters of milk per day.
It has been built within the framework of a large investment project initiated in 2022, when the Armenian Government, the Eurasian Development Bank (EDB), and Yeremyan Farm signed a memorandum of cooperation. The purpose of this memorandum is to ensure the food security and sustainable economic development of the Republic of Armenia in the agro-industry sector.
As part of this investment project, the first-of-its-kind and unique livestock complex in Armenia was constructed within a year in the Tashir community of Armenia's Lori Province. Its opening took place in October 2023. The construction of the milk processing plant marked the final stage of this investment project.
The official opening of the plant was attended by Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, Yerevan Mayor Tigran Avinyan, Armenian Economy Minister Gevorg Papoyan, EDB Senior Managing Director Denis Ilyin, representatives of partner organizations, and members of the Yeremyan Projects team.
"As the Government, we support all businessmen who create new products, establish jobs, and contribute to the strengthening and development of the country's economy," Armenian Economy Minister Gevorg Papoyan said in his speech, adding: "The establishment of this new plant carries a message that we prioritize quality and international standards. This factory will produce products in line with specified standards, which is crucial not only for providing high-quality, safe, and internationally standardized products for our citizens but also for the significant prospects it holds for future exports."
Denis Ilyin in his speech said: "This project is truly a bright example of an EDB-made initiative. We began working with a partner from the conceptual stage, developed the financing structure, design, and technical documents, and successfully guided the project through to the end of the investment stage.
Moreover, it's a vertically integrated project—from sowing and harvesting fodder in our own fields to supplying it to the farm and producing a diverse range of dairy and meat products. In fact, this isn't just one project but a series of projects that "Yeremyan Projects" has effectively executed.
Today we are inaugurating a dairy plant, which will provide the Armenian market with a new, large volume of high-quality dairy products that are in great demand.''
The guests took a tour of the factory, got acquainted with its technical equipment, approaches and features of the operation.
"The plant is state-of-the-art, in compliant with ISO standards," said Yeremyan Projects General Director Davit Yeremyan.
"I have emphasized numerous times that with this program, we have also assumed a significant responsibility to develop a new culture of modern animal husbandry and the production and consumption of dairy products in Armenia. High quality has been and remains our primary principle. In the pursuit of producing top-quality milk, proper milk processing is very important, and for this, the conditions are of paramount importance. With this plant, we can confidently assert that we produce milk and dairy products that meet the highest standards. The factory is equipped with four laboratories furnished with special equipment, enabling us to monitor every stage of production.
This is one of the unique dairy plants in Armenia that has a Research and Development (R&D) center. In other words, we will not only check and control, but we will conduct on-site studies and experiments, we will constantly introduce new products to our consumers", added Davit Yeremyan, expressing gratitude to the the project parties, partner and team for their trust, effective cooperation and for a great amount of work implemented jointly.
It should be noted that ISO standards include air and space cleanliness, effective management of all work processes, hygiene control mechanisms. The plant has about 70 separate departments, each of which is controlled strictly. The entire area of the plant has a centralized ventilation system, thanks to which the production areas are provided with sterilized clean air and appropriate temperature.
The plant is constructed to prevent employees and all internal components from coming into contact with external air. Additionally, it provides amenities such as a canteen for employees, a smoking room, and a medical station.
The state-of-the-art plant will provide an opportunity to expand production capacity and introduce new products. "Yeremyan Products" will soon be enriched with 50 new dairy items, including a wide variety of locally produced European cheeses.
The Eurasian Development Bank (EDB) is an international financial organization engaged in investment activities across the Eurasian region. For 18 years, the EDB has played a crucial role in strengthening and expanding economic ties and fostering comprehensive development in its member countries, including Armenia, Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Russia, and Tajikistan. The authorized capital of EDB is 7 billion US dollars, with a substantial portion of its portfolio dedicated to projects with integration benefits in various fields, such as transport infrastructure, digital systems, green energy, agriculture, industry, and engineering. The bank adheres to the UN Sustainable Development Goals and ESG principles in its operations.
“Yeremyan Projects” Group of Companies is one of the leaders in the food service industry, restaurant business, service, vocational education, agriculture, and food manufacturing in Armenia, Over its 15-year history, the company has conceived and executed more than a dozen bold, unique, and visionary projects, significantly contributing to the development of the restaurant industry and agriculture in Armenia. To ensure a closed cycle of activities, the Company has been implementing a new business development strategy based on the "From Seeds to Table" concept since 2019, establishing a breeding cattle farm in Vayots Dzor, a pig-breeding farm in the Tavush Region, a fodder mill in the Ararat Region, and the Artsakh kitchen factory in Yerevan. “Yeremyan Projects” encompasses renowned restaurant brands, including "Renommée," representing signature haute cuisine, "Burgery Angus & More," Italian "Casa Nostra," "Livingston," offering haute cuisine, "Lavash" and "Sherep" conceptual restaurants, the "Smoking Chef" steakhouse, "Tavern Yerevan," "Tavern Yerevan riverside," the fast food chain "Yerevani Shaurma," and "Seasons" projects: the restaurant, the cafe, the sweetland, and the ice cream parlor. "Yeremyan Projects" Group of Companies also features "Yeremyan Delivery" service, "Yeremyan Products" dairy factory, "Yeremyan Farm," comprising agricultural projects, and the Academy of Culinary Arts and Hospitality, which provides training and knowledge enrichment for beginners and specialists in the field. The Academy's educational programs are approved and certified by its exclusive partner, Group City of Oxford College.