Մայիսի 6-11-ը Գյումրիում կայացել է երիտասարդ կատարողների «Վերածնունդ» միջազգային մրցույթ-փառատոնը: Ի տարբերություն առաջին փառատոնի` երկրորդը ստացավ միջազգային կարգավիճակ, եւ մասնակցության համար Գյումրի էին ժամանել երաժիշտներ Ռուսաստանից, Թուրքմենստանից, Իրանից, Ղազախստանից, Լատվիայից, Լիտվայից, Շվեյցարիայից, Վրաստանից եւ Հայաստանի ու ԼՂ տարբեր շրջաններից:
Շաբաթվա ընթացքում Հայաստանի հյուսիսային մայրաքաղաքի գրեթե բոլոր համերգասրահներում ելույթ ունեցան 740 երաժիշտներ: 10 երկրների երիտասարդ երաժիշտներ ներկայացրեցին իրենց վարպետությունը եւ դաշնամուր, լարային ու փողային գործիքներ նվագելու տաղանդը դասական եւ ժողովրդական վոկալ ժանրում:
«Փառատոնային օրերի ընթացքում Գյումրիի բեմերում ելույթ ունեցած երաժիշտները, իմ կարծիքով, կատարողական արվեստի վաղվա օրվա ներկայացուցիչներն են»,- փառատոնի բացման արարողության իր ողջույնի խոսքում ասեց Հայաստանի մշակույթի փոխնախարար Դավիթ Մուրադյանը:
Մայիսի 12-ին կայացած գալա-համերգին հայտնի դարձան հաղթողների անունները, որոնց շարքում Գրան-պրի շահեցին Մարիկա Գելաշվիլին (դաշնամուր), Թեոնա Կազիշվիլին (լարային գործիքներ), Մանե Հարությունյանը (հոբոյ), Էմանուել Հովհաննիսյանը (դուդուկ), Տիգրան Մելիքյանը (դասական վոկալ) եւ Անժելա Միրաքյանը (ժողովրդական երգ):
Երիտասարդ կատարողների «Վերածնունդ» երկրորդ մրցույթ-փառատոնը նվիրված էր Կոմիտասի 140-ամյակին, եւ տեղի էր ունենում Հայաստանի առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանի հովանավորությամբ:

12 Май 2009 - 13:35 AMT
С 6 по 11 мая в Гюмри состоялся второй международный конкурс-фестиваль музыкальных исполнителей «Возрождение». В отличие от первого фестиваля, второй получил статус международного и для участия в фестивале в Гюмри съехались музыканты из России, Туркмении, Ирана, Казахстана, Латвии, Литвы, Швейцарии, Грузии и разных регионов Армении и Арцаха.
В течение недели практически во всех концертных залах северной столицы Армении выступило 740 музыкантов. Молодые музыканты из десяти стран представляли свое мастерство и талант игры на пианино, струнных и духовых инструментах, а также в классическом и народном вокальном жанре.
«Музыканты, которые выступили на сценах Гюмри в течение фестивальных дней, по моему мнению, являются представителями исполнительного искусства завтрашнего дня», – на церемонии открытия фестиваля в своей приветственной речи сказал замминистра культуры Армении Давид Мурадян.
На гала-концерте, который прошел 12 мая, стали известны имена победителей, среди которых обладателями Гран-при стали Марика Гелашвили (пианино), Теона Казишвили (струнные инструменты), Манэ Арутюнян (гобой), Эмануэль Оганесян (дудук), Тигран Меликян (классический вокал) и Анжела Миракян (национальная песня).
Второй конкурс-фестиваль музыкальных исполнителей «Возрождение» был посвящен 140-летию Комитаса, и проходил под покровительством первой леди Армении Риты Саргсян.