Ադրբեջանցիները պղծել են Բերդաձորի` 51-րդ գումարտակի զոհված ազատամարտիկների հուշահամալիրը, հայտնում է Արցախի մշակութային ժառանգության մշտադիտարկում իրականացնող Monumentwatch.org կայքը։
Հուշարձանը ներկված է կարմիր ներկով, պղծված տարբեր գրություններով, քանդված են ներքևի հատվածները։ Դա հայտնի է դարձել սոցցանցերում հրապարակված տեսանյութերից։
Եվրոպական Խորհրդարանի կողմից 2022 թվականին ընդունված 2582-րդ՝ «Լեռնային Ղարաբաղում մշակութային ժառանգության ոչնչացման մասին» բանաձևը, որտեղ Եվրոպական խորհրդարանը Ադրբեջանին պարտավորեցրել էր ապահովել հայկական ժառանգության տարածքներում ցանկացած միջամտության բացառումը՝ պահպանել ժառանգության իսկության սկզբունքները, իսկ վերականգնման աշխատանքները կատարել բացառապես այդ սկզբունքին համաձայն։
Հուշարձանի պղծումը խախտում է նաև ժառանգության մշակութային կարևորության չափանիշը՝ հաստատված Բուրրայի (Ավստրալիա, ԻԿՕՄՕՍ) 1999 թ. կանոնադրությամբ: Եվ այստեղ, պատմական ապացույցների ոչնչացման հետ կապված հարկ է նշել, որ ըստ մշակութային կարևորության չափանիշի, ժառանգության պատմական արժեքի պահպանում նշանակում է, թե ինչպես են պահպանված արժեքի պատմական ապացույցները (Բուրայի խարտիա, հոդված 2.3)։
Ադրբեջանցիները ոչնչացրել են Արցախի Ասկերան շրջանում գտնվող Արցախյան և Հայրենական մեծ պատերազմների զոհերի հիշատակին նվիրված հուշարձանը, իսկ ավելի վաղ Շուշիի Կանաչ ժամ եկեղեցին:

29 Май 2024 - 10:38 AMT
Азербайджанский блогер Кямрам Размовар, выделяющийся в Интернете своей ненавистью к армянам, видеороликами, высмеивающими армян и проповедующими нетерпимость, несколько дней назад опубликовал видео, на котором видно, что памятник павшим воинам-освободителям 51-го батальона Бердадзора был осквернен азербайджанцами. Памятник окрашен красной краской, осквернен различными надписями, нижние части разрушены, пишет Monumentwatch.org.
«Резолюция 2582 «Об уничтожении культурного наследия в Нагорном Карабахе», принятая Европейским парламентом в 2022 году, в которой Европейский парламент обязал Азербайджан обеспечить исключение любого вмешательства на территориях армянского наследия, соблюдать принципы подлинности наследия и проводить реставрационные работы исключительно в соответствии с этим принципом. Осквернение памятника также нарушает стандарт культурной важности наследия, установленный хартией Бурры по регламенту 1999 года», – сообщает издание.