Առաջին անգամ Հայաստանը Կաննի 62-րդ միջազգային կինոփառատոնի շրջանակներում պաշտոնապես մասնակցելու է կինոտոնովաճառին, որը տեղի կունենա մայիսի 13-22-ը: Տոնավաճառում Հայաստանն ի դեմս «Հայ ֆիլմի» ներկայացնելու է Հայաստանի Կինեմատոգրաֆիայի ազգային կենտրոնը:
Հայաստանի Կինեմատոգրաֆիայի ազգային կենտրոնի ղեկավար Գեւորգ Գեւորգյանի խոսքերով Հայաստանի Մշակույթի նախարարության օգնության շնորհիվ տոնավաճառում ներկայացվելու են ավելի քան 20 լիամետրաժ, կարճամետրաժ, փաստագրական եւ անիմացիոն ֆիլմեր: Ներկայացված աշխատանքների շարքում հանդիսատեսի դատին հանձնվելու են Վիգեն Չալդրանյանի «Քրմուհին», Հարություն Խաչատրյանի «Սահմաններ», Հովհաննես Գալստյանի «Խճճված զուգահեռներ», Ալբերտ Մկրտչյանի «Ողբի փողոցի արեւածագը» ֆիլմերը:
Փառատոնի շրջանակներում տեղի կունենա Մարինա Հարությունյանի «Փախստականը» ֆիլմի ցուցադրությունը: 2009-ը հայ կինեմատոգրաֆիայի համար բավական հագեցած էր, քանի որ տարեվերջին հայկական ֆիլմերը ներկայացվելու են նաեւ այլ համաշխարհային փառատոնների:

Впервые Армения официально примет участие на киноярмаркe в рамках 62 международного кинофестиваля в Каннах, который пройдет с 13 по 22 мая. На ярмарке Армению в лице «Ай фильма» будет представлять Национальный центр кинематографии Армении.
По словам руководителя Национального центра кинематографии Геворка Геворкяна, благодаря помощи Министерства культуры Армении на ярмарке будет представлено более 20 полнометражных, короткометражных, документальных и анимационных фильмов. Среди представленных работ на суд искушенной публике будут представлены фильмы “Жрица” Вигена Чалдраняна, “Границы” Арутюна Хачатряна, “Запутанные параллели” Оганеса Галстяна, “Восход на скорбной улице” Альберта Мкртчяна.
Так же в рамках фестиваля пройдет показ фильма Мартsна Арутюняна “Беженец”. 2009 год стал для армянского кинематографа довольно насыщенным, так как к концу года армянские фильмы будут представлены и на других мировых фестивалях.