Մայիսի 24-28-ը Ucom ընկերության աջակցությամբ Երևանում տեղի է ունեցել «Արևորդի» 12-րդ միջազգային բնապահպանական փառատոնը, որն այս տարի անցկացվում էր «Կենսաբազմազանություն. բնության զարկերակը» խորագրի ներքո։
Մայիսի 28-ին Հայաստանի կինոգործիչների միության դահլիճում տեղի է ունեցել փառատոնի փակման արարողությունը, որտեղ հայտնի են դարձել հայտարարված անվանակարգերի հաղթողները։
Ջոն Բըրթոնի անվան մրցանակ․ ֆիլմեր բնապահպանների մասին անվանակարգում հաղթել է «Իմ գողացված երկիրը», ռեժիսոր՝ Մարկ Ուիզ, Գերմանիա։ Լիամետրաժ դոկումենտալ ֆիլմեր կենսաբազմազանության պահպանության մասին անվանակարգում հաղթել է «Բարձրանալով խորքից» ֆիլմը, ռեժիսոր՝ Մեթյու Ռից, ԱՄՆ։ Կարճամետրաժ ֆիլմեր կենսաբազմազանթյան պահպանության մասին անվանակարգում հաղթել է «Թռչունների արքա» ֆիլմը, ռեժիսոր՝ Դարիա Ռազումնիկովա, Ռուսաստան։ Երիտասարդների և երեխաների կողմից/համար բնապահպանության մասին ֆիլմեր անվանակարգում հաղթող է ճանաչվել «Վտանգը վերևից» ֆիլմը, ռեժիսոր՝ Մարիամ Խայաթ, Սաուդյան Արաբիա։
Ucom ընկերության աջակցությամբ «Արևորդի» միջազգային բնապահպանական 12-րդ փառատոնի շրջանակում առաջին անգամ գործել է Երիտասարդական անկյուն։ Չորս օր շարունակ երիտասարդների համար անցկացվել է հնարավորությունների էքսպո, որտեղ երիտասարդները կարողացել են ծանոթանալ ոլորտում առաջատար բնապահպանական և կրթական 14 կազմակերպության աշխատանքների և հնարավորությունների հետ, ինչպես նաև հասանելի էր 16 աշխատարան։
«Արևորդի փառատոնը միշտ եղել է իմ սիրելի միջոցառումներից մեկը, իսկ այսօր ես ուրախ եմ տեսնել Ucom-ի աջակցությամբ Երիտասարդական անկյան ծնունդը, որը շատ հաջող ստացվեց և բազմաթիվ երիտասարդներ ծանոթացան շրջակա միջավայրի հետ կապված խնդիրների հետ, ինչպես նաև այդ խնդիրները լուծող կազմակերպությունների գործունեության հետ։ Սա չափազանց կարևոր է, քանի որ աշխարհում չկա և մեկ անձ, ում չեն վերաբերում բնության խնդիրները», – նշել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Մեծ ակտիվությունն ու հետաքրքրությունը մեզ հուշեցին, որ երիտասարդական անկյունը հենց այս ձևաչափով կդառնա փառատոնի շարունակական մաս։ Արձագանքներից պարզ դարձավ, որ մասնակիցները ոչ միայն գործնական գիտելիքներ և հմտություններ են ձեռք բերել առավել կայուն կենսակերպ վարելու համար, այլև ձևավորել են ընկերական հարաբերություններ», – ասել է «Արևորդի» միջազգային փառատոնի տնօրեն Սոնա Քալանթարյանը։
Երիտասարդական անկյան շրջանակում մոտ 1000 երիտասարդ հնարավորություն է ունեցել տեղեկանալու ինչպես շրջակա միջավայրի, այնպես էլ կրթական նախաձեռնությունների և նրանց հնարավորությունների մասին։
Ֆիլմերի ցուցադրություններից զատ, այս տարի փառատոնի շրջանակում հնարավոր էր տեսնել մի շարք թեմատիկ ցուցահանդեսներ ևս։
«Արևորդի» 12-րդ միջազգային բնապահպանական փառատոնի իրականացմանը աջակցել են նաև Երևանի քաղաքապետարանը, ԱՄՆ անտառային ծառայությունը, Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը և Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան գրասենյակը։

При поддержке компании Ucom 24-28 мая в Ереване прошел 12-й международный фестиваль Sunchild. В этом году фестиваль был посвящен теме сохранения биоразнообразия.
28 мая в здании Союза кинематографистов состоялась церемония закрытия фестиваля, на которой были объявлены фильмы-победители в объявленных номинациях. В номинации приз Джона Бертона за фильм об экологах победила картина «Моя украденная страна», режиссер Марк Уиз (Германия); в номинации «Полнометражный фильм о сохранении биоразнообразия» победил фильм «Поднимаясь из глубины» Меттью Рица (США); в номинации короткометражный фильм о сохранении биоразнообразия победил фильм «Король птиц» Дарьи Разумниковой (Россия). В номинации фильм, снятый молодежью/для молодежи победил фильм «Угроза сверху» режиссера Мариам Хаят (Саудовская Аравия).
При содействии Ucom в рамках фестиваля впервые был организован Молодежный уголок, где четыре дня проходили выставки и мастер-классы. На них молодые люди могли ознакомиться с экологическими и образовательными программами 14 экологических организаций. В рамках фестиваля прошло также 16 мастер-классов.
«Фестиваль Sunchild всегда был среди моих любимых мероприятий, а сегодня я рад видеть рождение с помощью Ucom Молодежного уголка, который прошел очень удачно, и многие молодые люди смогли познакомиться с экологическими проблемами, а также с деятельность организаций, которые занимаются этими проблемами. Это очень важно, потому что в мире нет ни одного человека, которого не касались бы проблемы экологии», – сказал генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян.
«Большая активность и интерес подсказали нам, что Молодежный уголок станет постоянной частью фестиваля именно в этом формате. Из откликов мы поняли, что участники не только получили практические знания, но и нашли друзей», – отметила директор фестиваля Sunchild Сона Калантарян.
В ходе Молодежного уголка около 1000 молодых людей получили полезные знания об окружающей среде, образовательных инициативах и перспективах, которые они открывают.
Кроме показов фильмов в рамках фестиваля прошло несколько тематических выставок. 12-й фестиваль Sunchild организован при содействии мэрии Еревана, Лесной службы США, Фонда защиты дикой природы и культурных ценностей, а также армянского офиса Британского совета. Ознакомиться с графиком показа фильмов можно по следующей ссылке.