Երևանի պետական համալսարանի ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը և Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, կարևորելով գործընկերության և համագործակցության դերն ուսանողների կրթության և մասնագիտացման գործում, հունիսի 7–ին ստորագրել են գործակցության հուշագիր։
Ըստ դրա՝ ԵՊՀ կրթական ծրագրերի մշակման և իրականացման գործընթացներում ներգրավվելու են նաև Ucom ընկերության փորձառու աշխատակիցները։ Բացի դրանից՝ ընկերությունը կազմակերպելու է ԵՊՀ ուսանողների պրակտիկան։
Երկու կառույցները համատեղ կազմակերպելու և անցկացնելու են բաց դասեր, սեմինարներ ու քննարկումներ։ Հուշագրով նախատեսված է նաև, որ ընկերությունը, ըստ նպատակահարմարության և իր հայեցողությամբ, թեստավորման և հարցազրույցների արդյունքում լավագույն ուսանողներին ապահովելու է աշխատանքով։
«Ես համոզված եմ, որ այս հուշագիրը կընձեռի նոր հնարավորություններ մեր ուսանողների համար։ Այն կամրապնդի կապը ակադեմիական և գործնական ոլորտների միջև՝ ապահովելով առավել բարենպաստ պայմաններ գիտելիքների և մասնագիտական հմտությունների զարգացման համար։ ԵՊՀ-ն մշտապես ձգտում է ապահովել ուսանողներին բարձրորակ կրթությամբ, և Ucom ընկերության հետ այս համագործակցությունը մեզ թույլ կտա նորարարական լուծումներով և տեխնոլոգիաներով հարստացնել մեր կրթական ծրագրերը»,- ասել է ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը։
«Այսօր աշխարհում բոլորը գիտեն, որ ցանկացած ընկերության հաջողություն կախված է աշխատակիցներից, ներգրավված տաղանդներից։ Հայաստանում էլ շատ կարևոր է աշխատել երիտասարդների հետ, պատրաստել նրանց հետագա կարիերայի կառուցմանը։ Մենք Ucom-ում հավատացած ենք, որ պետք է մեր ներդրումն ունենանք այսօրվա ուսանողների գործնական ապագայի մեջ և դրա համար էլ ուրախ ենք հաստատել այս համագործակցությունը Երևանի պետական համալսարանի հետ», – նշել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
Կողմերը հույս են հայտնել, որ համագործակցությունը կլինի արդյունավետ՝ ընձեռելով նոր հնարավորություններ ու հաջողություններ ինչպես ուսանողների, այնպես էլ երկու կառույցների համար։

Ректор Ереванского государственного университета Ованнес Ованнисян и генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян сегодня подписали меморандум о сотрудничестве, придавая важность партнерству и сотрудничеству в образовании и профессиональной подготовке студентов.
Согласно меморандуму, опытные сотрудники Ucom будут участвовать в процессе разработки и реализации образовательных программ ЕГУ. Кроме того, студенты ЕГУ смогут проходить практику в компании.
Совместными усилиями будут организовываться открытые уроки, семинары и обсуждения. Меморандум предусматривает также, что компания, при необходимости и по своему усмотрению, сможет проводить тесты и интервью, чтобы предлагать работу студентам вуза.
«Я убежден, что этот меморандум откроет перед нашими студентами новые возможности. Он укрепит связь между академической сферой и бизнесом, обеспечивая наиболее благоприятные условия для развития знаний и профессиональных навыков. ЕГУ всегда старается дать студентам качественное образование, и это сотрудничество с компанией Ucom обогатить наши образовательные программы инновационными решениями и технологиями», – отметил ректор ЕГУ Ованнес Ованнисян.
«Сегодня все в мире знают, что успех любой компании зависит от ее сотрудников, вовлечения талантов. В Армении тоже очень важно работать с молодежью, готовить их к будущей карьере. Мы в Ucom верим, что тоже должны внести свой вклад в деловое будущее сегодняшних студентов, поэтому мы рады сотрудничеству с Ереванским государственным университетом», – сказал генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян.
Стороны выразили надежду, что сотрудничество получится плодотворным и откроет новые возможности не только для студентов, но и для двух организаций.