2023–ի նոյեմբերին Ամստերդամի վավերագրական ֆիլմերի հեղինակավոր կինոփառատոնի՝ IDFA–ի «Լավագույն ֆիլմ» ճանաչված և FIPRESCI-ի մրցանակին արժանացած Շողակաթ Վարդանյանի «1489»–ի երևանյան պրեմիերան տեղի կունենա «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի շրջանակում։
Հայաստանի ամենամեծ միջազգային ուշադրությանն արժանացած ֆիլմերից մեկը՝«1489»–ի արժանացել է նաև Տրիեստի կինոփառատոնի «Լավագույն վավերագրություն» մրցանակին և ցուցադրվել ու պարգևատրվել բազմաթիվ այլ կինոփառատոներում, հայտնում է «Ոսկե ծիրան» փառատոնի մամուլի ծառայությունը։
Հեղինակը վավերագրում է 44-օրյա պատերազմի յոթերորդ օրն անհետ կորած Սողոմոնի՝ Շողակաթի եղբոր որոնումները։ IDFA-ի ժյուրին այսպես է բնորոշել այս վավերագրությունը. «Ֆիլմ, որը նման է ներս թափանցող լույսի. տեսանելի է դարձնում վշտի թաքնված հսկայական ներքին լանդշաֆտը՝ անտանելի բացակայությունից ստեղծելով իրական ներկայություն»։
«Ոսկե ծիրան» փառատոնն այս տարի տեղի կունենա հուլիսի 7-14-ը։ Այս տարի ևս միջազգային կինոտոնը հանրությանը կներկայացնի մրցութային կինոնկարներ աշխարհի տարբեր երկրներից, ինչպես նաև ֆիլմեր ամենահեղինակավոր (Կաննի, Բեռլինի և այլն) կինոփառատոններից: «Ոսկե ծիրանն» այս տարի առանձնահատուկ անդրադարձ կկատարի երկու մեծությունների՝ Շառլ Ազնավուրի և Սերգեյ Փարաջանովի 100-ամյա հոբելյաններին:

Shoghakat Vardanyan’s “1489”, one of the most internationally acclaimed Armenian films since the country’s independence, will be screened at the Golden Apricot Yerevan International Film Festival 2024, the Festival reveals.
“After receiving IDFA’s Best Film and FIPRESCI prizes last November, after winning the Best Documentary Award at Trieste IFF, after traveling across the world and being honored at many other festivals, Shoghakat Vardanyan’s 1489, one of the most internationally acclaimed Armenian films since the country’s independence, will finally have its Yerevan Premiere at Golden Apricot IFF 2024,” the Festival said.
“The author documents the search for her brother Soghomon, who went missing in action on the seventh day of the 44-Day War in Artsakh. The IDFA jury described the film as “a piercing light that makes visible the vast hidden interior landscape of grief and creates a tangible presence from unbearable absence.”