«Ոսկե ծիրան» 21–րդ կինոփառատոնի «Տարածաշրջանային համայնապատկեր» մրցութային ծրագրի ժյուրիի նախագահն է հնդկական ծագման ամերիկացի ռեժիսոր Թարսեմ Սինգհը, ով հայ հանդիսատեսին գուցե առավել հայտնի է որպես Լեդի Գագայի փարաջանովյան գեղագիտությամբ ոգեշնչված «911» երգի տեսահոլովակի հեղինակ։
«Լեդի Գագայից բացի՝ Թարսեմի ռեժիսորական աչքով են տեսողական մարմին ստացել «R.E.M.»-ի «Losing My Religion» երգը, Վանեսա Պարադիի «Be My Baby»-ն, Լու Ռիդի «What’s Good»-ը և այլն, հայտնում է փառատոնի մամուլի ծառայությունը։
2000-ին մեծ էկրան է բարձրացել Թարսեմի կինոդեբյուտը՝ Ջենիֆեր Լոպեսի գլխավոր դերակատարությամբ կուլտային «Բջիջ» գիտաֆանտաստիկ թրիլերը, որը բազմաթիվ կինոքննադատներ գովել են հոլիվուդյան կինոյի համար անսովոր վառ պատկերային, սիմվոլիկ մտածողության համար։
«Բջիջից» ի վեր Սինգհը հեղինակել է ևս 5 լիամետրաժ ֆիլմ, որոնցից վերջինը՝ «Սիրելի Ջասի» դրաման, համաշխարհային պրեմիերա է ունեցել 2023-ին Տորոնտոյի միջազգային կինոփառատոնում՝ արժանանալով «Platform» մրցանակին, իսկ երևանյան պրեմիերա կունենա «Ոսկե ծիրան» 2024-ի օրերին։
Փառատոնն այս տարի տեղի կունենա հուլիսի 7-14-ը։ Այս տարի ևս միջազգային կինոտոնը հանրությանը կներկայացնի մրցութային կինոնկարներ աշխարհի տարբեր երկրներից, ինչպես նաև ֆիլմեր ամենահեղինակավոր (Կաննի, Բեռլինի և այլն) կինոփառատոններից: «Ոսկե ծիրանն» այս տարի առանձնահատուկ անդրադարձ կկատարի երկու մեծությունների՝ Շառլ Ազնավուրի և Սերգեյ Փարաջանովի 100-ամյա հոբելյաններին:

The of the 21st Golden Apricot International Film Festival will be presided over by Indian-American director Tarsem Singh, who is perhaps best known to Armenian audiences as the author behind Lady Gaga’s 911 music video, inspired by the aesthetics of Sergei Parajanov.
Singh’s directorial treatment is also responsible for giving visual flesh and bone to R.E.M.’s Losing My Religion, Be My Baby by Vanessa Paradis, Lou Reed’s What’s Good and many more․
The year 2000 marked the release of the director’s debut feature “The Cell” with Jennifer Lopez in the leading role, a cult science-fiction thriller, which gained praise for its distinct symbolic visual style․
Since then, Singh has made 5 more features, the most recent of which is the drama “Dear Jassi” that had its international premiere at the Toronto International Film Festival in 2023, eventually receiving the Platform Prize, and will have its Yerevan Premiere within Golden Apricot 2024.