Մայիսի 14-ին Ազգային պատկերասրահում տեղի կունենա «19-20 դարերի հայ կերպարվեստի զարգացման ուղիները» գրքի շնորհանդեսը, որի հեղինակն է ՀՀ ԳԱԱ Արվեստի ինստիտուտի տնօրեն, դոկոտոր-պրոֆեսոր Արարատ Աղասյանը:
Շնորհանդեսին ներկա կլինեն մշակույթի նախարար Դավիթ Մուրադյանը, ՀՀ մշակույթի պետական կոմիտեի նախագահ Սամվել Հարությունյանը, ՀՀ ԳԱԱ հայագիտության եւ հասարակական գիտություններ բաժնի քարտուղար Վլադիմիր Բարխուդարյանը, Ազգային պատկերասրահի տնօրեն Փարավոն Միրզոյանը, ՀՀ նկարիչների միության նախագահ Կարեն Աղամյանը:
«19-20 դարերի հայ կերպարվեստի զարգացման ուղիները» գիրքը նվիրված է հայ կերպարվեստի տարբեր ոլորտներին:
Գրքի շնորհանդեսից հետո տեղի կունենա Արամ Խաչատուրյանի անվան լարային պետական քառյակի համերգը` գեղարվեստական ղեկավար Վահե Հովեյանի ղեկավարությամբ:

13 Май 2009 - 17:51 AMT
14-го мая в Национальной галерее состоится презентация труда “Пути развития армянского изобразительного искусства XIX-XX веков”, автором которого является директор Института искусств НАН РА, доктор-профессор Арарат Агасян.
На презентации будут присутствовать заместитель министра культуры Давид Мурадян, председатель государственного комитета культуры РА Самвел Арутюнян, академик, секретарь отдела арменоведения и общественных наук НАН РА Владимир Бархударян, директор Национальной галереи РА Фараон Мирзоян, председатель Союза художников Армении Карен Агамян.
Книга “Пути развития армянского изобразительного искусства XIX-XX веков” является значимым трудом и посвящена разным сферам армянского изобразительного искусства.
После презентации книги состоится концерт Государственного Струнного Квартета имени Арама Хачатуряна, художественным руководителем которого является Ваге Овеян.