Ուկրաինացի թենիսիստուհի Էլինա Սվիտոլինան Մեքսիկայի Մոնթերեյ քաղաքում ընթացող մրցաշարում հրաժարվել է սեղմել Հայաստանի ներկայացուցիչ Էլինա Ավանեսյանի ձեռքը, որը նախկինում հանդես էր գալիս ՌԴ դրոշի ներքո։
Սվիտոլինան դա բացատրել է նրանով, որ Ավանեսյանը չի հստակեցրել իր դիրքորոշումը Ուկրաինայում ՌԴ գործողությունների վերաբերյալ, գրում է Sport.ru-ն։
«Սոցցանցերում ինձ քննադատո՞ւմ են ձեռքսեղմումից հրաժարվելու համար։ Նախ, ես այնքան էլ հաճախ չեմ կարդում սոցցանցերի հրապարակումները: Այնտեղ շատ բացասական մարդիկ կան, որոնք վատ բաներ են գրում։ Բայց իմ թիմում մի քիչ խոսել ենք այդ մասին։
Երկրորդը, ես գիտեմ, որ նա փոխել է քաղաքացիությունը, բայց դա չէ միակ կարևոր կետը։ Պետք է նաև սեփական դիրքորոշում ունենալ երկրում տեղի ունեցող իրադարձությունների վերաբերյալ։ Ես չեմ լսել, որ նա ինչ-որ բան ասեր դրա մասին:
Մի բան է քաղաքացիությունը փոխելը սեփական շահի համար, այլ բան՝ փոխել քաղաքացիությունը, երբ դեմ ես տեղի ունեցողին»,–ասել է Սվիտոլինան։

27 Август 2024 - 09:50 AMT
Украинская теннисистка Элина Свитолина объяснила собственные действия на турнире в Монтеррее (Мексика). Там она отказалась от рукопожатий с представительницей Армении Элиной Аванесян, ранее выступавшей за Россию.
По словам Свитолиной, она отказалась от рукопожатия, потому что соперница не обозначила свою позицию по поводу действий России на Украине.
«Критика в соцсетях в мой адрес за отказ от рукопожатия? Ну, во-первых, я не так часто читаю соцсети. Там много негативных людей, которые пишут нехорошие вещи. Но в моей команде немного говорили об этом.
Во-вторых, я знаю, что она сменила гражданство. Но это не единственный важный момент. Нужно еще иметь собственную позицию по вопросу происходящего в стране. Я не слышала, чтобы она что-то говорила об этом.
Одно дело – менять гражданство ради собственной выгоды. А другое – менять гражданство, когда ты против происходящего», – отметила Свитолина.