Ucom ընկերությունը «Արևորդի» ՀԿ-ի հետ համատեղ Սյունիքի Կապան համայնքի Շիկահող բնակավայրում կայուն էներգիայի ներդրման հերթական ծրագիրն է իրականացրել:
Շիկահող բնակավայրի մշակույթի տան տանիքին տեղադրվել է 10.44 կՎտ/ժ դրվածքային հզորության արևային կայան, որը կապահովի թե՛ մշակույթի տան, թե՛ վարչական շենքի և թե՛ բնակավայրում առկա արտաքին լուսավորության էլեկտրաէներգիայի ծախսը։
Շիկահողի մշակույթի տունը չափազանց կարևոր է համայնքի համար, մասնավորապես, այնտեղ է գտնվում բնակավայրի գրադարանը։ Առաջիկայում պլանավորվում է շենքի վերանորոգումը, որից հետո բնակիչները կկարողանան այն օգտագործել տարբեր միջոցառումների, մշակութային խմբակների և այլնի համար։
«Մենք մեծ կարևորություն ենք տալիս շրջակա միջավայրի կայուն լուծումներին և ուրախ ենք, որ մեր համագործակցության շնորհիվ կանաչ էներգիան հասանելի կդառնա Սյունիքի սահմանամերձ Շիկահողում: Սա մեր առաջին նախագիծն է Սյունիքում, և այսպիսով մենք ոչ միայն Շիկահողին կայուն էներգիա ենք տրամադրում, այլ նաև օգնում ենք գումար տնտեսել գյուղի ենթակառուցվածքները բարելավելու համար», – նշել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Այս նախագիծը ոչ միայն աջակցում է համայնքային ռեսուրսների խնայողությանը, այլև նվազեցնում է շրջակա միջավայրի վրա ազդեցությունը՝ խրախուսելով վերականգնվող էներգիայի օգտագործումը: Արդյունքում, համայնքը կարող է ապավինել ավելի մաքուր և կայուն էներգիայի աղբյուրների վրա, ինչը կնպաստի երկարաժամկետ տնտեսական և էկոլոգիական կայունության ապահովմանը, հատկապես սահմանամերձ բնակավայրերում», – ասել է «Արևորդի» ՀԿ-ի տնօրեն Սոնա Քալանթարյանը:
«Արևային էներգիայի ներդրումը մեր համայնքում նպաստում է ջեռուցման խնդրի լուծմանը և զգալիորեն կրճատում է ծախսերը: Այժմ երկու շենքի և փողոցային լուսավորությունը ապահովվում է տեղադրած սարքավորումներով: Նման նախագծերի շարունակականությունը կարևոր է: Բնակավայրը նախկինում ջեռուցվում էր վառելափայտով՝ սպառելով Շիկահողի արգելոցի միջոցները: Այս կայանները կօգնեն ավելի կայուն և արդյունավետ դարձնել համայնքը», – նշել է Շիկահող համայնքի վարչական ղեկավար Զորիկ Նավասարդյանը:
«Արևորդի» ՀԿ-ի և Ucom-ի համագործակցության շրջանակներում արևային կայանների տեղադրման որոշումը պատահական չէ: Կազմակերպությունները առաջնահերթությունը տալիս են բնապահպանական կայուն լուծումներին, որոնք իրենց հերթին համայնքի համար ապահովում են տնտեսական կայունության լուծումներ։

Компания Ucom совместно с общественной организацией SunChild очередной инвестиционный проект осуществила в селе Шикаох, общины Капан Сюникской области.
На крыше дома культуры Шикаоха были установлены солнечные панели мощностью 10,44 кВтч, которые будут обеспечивать электроэнергией дом культуры, административное здание, а также уличное освещение в селе.
Дом культуры Шикаоха чрезвычайно важен для общины, в частности в нем расположена библиотека села. В ближайшее время планируется ремонт здания, после чего жители села смогут использовать его для проведения различных мероприятий, кружков и т.д.
«Мы придаем большое значение устойчивым решениям для окружающей среды, и мы рады, что благодаря нашему сотрудничеству устойчивая энергия станет доступной в Сюнике, в пограничном Шикаохе. Это наш первый проект в Сюнике, и мы не только обеспечиваем Шикаох устойчивой энергией, но и помогаем экономить деньги и перенаправлять средства на улучшение инфраструктуры села», – отметил генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян.
«Этот проект не только поддерживает экономию ресурсов общины, но и снижает негативное воздействие на окружающую среду, поощряя использование возобновляемых источников энергии. В результате, община сможет рассчитывать на более чистые и устойчивые источники энергии, которые будут способствовать долгосрочной экономической и экологической стабильности, особенно в приграничных территориях», – сказала Сона Калантарян директор общественной организации SunChild.
«Внедрение солнечной энергии в нашей общине помогает решить проблему отопления и значительно снижает затраты. Теперь два здания и уличное освещение обеспечиваются благодаря установленному оборудованию. Большое значение имеет непрерывность таких проектов. Раньше поселение отапливалось дровами, из-за чего сокращались ресурсы Шикаохского заповедника. Эти панели помогут нам сделать общину более устойчивой и эффективной», – сказал административный руководитель общины Шикаох, Зорик Навасардян.
В рамках этого сотрудничества, решение об установке солнечных панелей было принято не случайно. Обе участвующие организации отдают приоритет экологически устойчивым решениям, которые, в свою очередь, обеспечивают долгосрочную экономическую стабильность для общины.