«Մի դրամի ուժի» օգոստոս ամսվա շահառուն «Արեն Մեհրաբյան հիմնադրամն» էր։ Իդրամի և IDBank-ի կողմից հիմնադրամին է փոխանցվել 4,135,630 դրամ՝ Տավուշի Նոյեմբերյան համայնքի արոտավայրերի խնդիր ունեցող տնային տնտեսություններին աջակցելու նպատակով։
Հայտնի է նաև սեպտեմբերի շահառու հիմնադրամի անունը․ տարվա ամենակրթական ամսվա ամբողջ հասույթն այս անգամ փոխանցվելու է 2022-ին Արցախում ստեղծված «ԵՍ» կրթական հիմնադրամի «Մունք» տեխնոդպրոցին, որը երեխաներին ապահովում է տեխնոլոգիական կրթությամբ արդեն Հայաստանում։ Դպրոցը գործում է Տաշիր, Վանաձոր և Կապան քաղաքներում, սակայն նպատակ կա մասնաճյուղեր ստեղծել ՀՀ այլ մարզերում ևս։
IDBank-ի և Իդրամի Հաղորդակցման և ԿՍՊ ստորաբաժանման ղեկավար Տաթևիկ Վարդևանյանի խոսքով՝ չափազանց կարևոր է այն աշխատանքը, որն իրականացրել է տեխնոդպրոցն Արցախում՝ հատկապես շրջափակման փուլում։
«Օգնել երեխաներին կտրվել ծանր իրականությունից, ստանալ կրթություն և զինվել գիտելիքով՝ իսկապես մեծ գործ է։ Իսկ այսօր, երբ տեխնոդպրոցը գործում է ՀՀ-ում, մեծ հեռանկարներ ու հնարավորություններ են ստեղծված ոչ միայն արցախցի, այլև Հայաստանի բոլոր երեխաների համար։ Աջակցելով նման նախագծերի՝ IDBank և Իդրամ ընկերությունները վերահաստատում են իրենց կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության կարևոր ուղղություններից մեկի՝ կրթության, ինչպես նաև թվային գրագիտության բարձրացմանը մեր երկրում», – նշել է Տաթևիկ Վարդևանյանը։
«Ես» կրթական հիմնադրամի տնօրեն Աշոտ Ավանեսյանը նշել է․ «Որպեսզի երիտասարդները հնարավորությունների բացակայության պատճառով չլքեն մարզերը, մենք պետք է լավագույն հնարավորությունները տանենք մարզեր: Այս պահին շատ կարևոր է, որպեսզի «Մունք» տեխնոդպրոցը կարողանա ապահովել իր 400 շահառուների շարունակական կրթությունը և ծրագրում ներգրավի Սյունիքի և Լոռու մարզերի 10 համայնքի 100-ից ավել նոր դիմորդների»։
«Մի դրամի ուժի» բարի գործերին միանալու համար շատ բան պետք չէ․ ընդամենը կատարել Ձեր բոլոր վճարումները Idram&IDBank հավելվածով, IDBanking.am, banking.idram.am առցանց հարթակներով, Իդրամի և Բանկի տերմինալներով, և յուրաքանչյուր վճարման դիմաց ընկերությունները մեկ դրամ կտրամադրեն կարևորագույն նշանակություն ունեցող ծրագրերի և նախաձեռնությունների իրագործմանը։ Ի դեպ՝ Իդրամով QR անհպում վճարումները հասանելի են 22,000 վաճառակետում և 1000-ից ավել առցանց խանութներում։

The beneficiary of "The Power of One Dram" in August was Aren Mehrabyan Foundation. AMD 4,135,630 was transferred to the fund by Idram and IDBank in order to support households with pasture problems in Noyemberyan community of Tavush marz.
The name of the beneficiary for September is also announced. This time, the whole amount gathered during September will be transferred to the "Moonq" technoschool of the "ES" educational foundation established in Artsakh in 2022, which already provides children with technological education in Armenia. The school operates in the cities of Tashir, Vanadzor and Kapan, but there is a goal to create branches in other regions of the Republic of Armenia as well.
According to Tatevik Vardevanyan, head of the Communication and CSR Department of IDBank and Idram, the work carried out by technoschool in Artsakh is extremely important, especially during the blockade phase. “Helping children escape the harsh reality, get an education and arm themselves with knowledge is truly a big job. And today, when the technoschool operates in the Republic of Armenia, great prospects and opportunities are created not only for the children of Artsakh, but also for the children of Armenia. It is important to note that by supporting such projects, IDBank and Idram companies reaffirm one of the important directions of their corporate social responsibility: education, as well as increasing digital literacy in our country," says Tatevik Vardevanyan.
Ashot Avanesyan, director of "Yes" Educational Foundation, notes: "So that young people do not leave the marzes due to lack of opportunities, we must bring the best opportunities to the marzes. At this moment, it is very important for the "Moonq" technical school to be able to ensure the continuous education of its 400 beneficiaries and to involve in the program more than 100 new applicants from 10 communities of Syunik and Lori marzes.
We remind you that you don't need to do much to join the good works of "The Power of One Dram". Just make all your payments with the Idram&IDBank application, IDBanking.am, banking.idram.am online platforms, Idram and Bank terminals, and for each of your payments, companies will donate one dram to the implementation of programs and initiatives of the greatest importance. By the way, Idram QR contactless payments are available at 22,000 points of sale and more than 1,000 online stores.