ՀՀ մշակույթի եւ արտաքին գործերի նախարարության նախաձեռնությամբ, ինչպես նաեւ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի աջակցությամբ, մայիսի 17-22 Հայաստանում եւ Լեռնային Ղարաբաղում կկազմակերպվեն «Քեզ համար, Հայաստան» համերգներ, նվիրված աշխարհահռչակ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրի 85-ամյակին: Համերգին կմասնակցեն Սեդա Ազնավուրյանը եւ Լիզ Սարյանը, ինչպես նաեւ հայ-ֆրանսիակն նվագախումբը Ֆրեդերիկ Մանուկյանի ղեկավարությամբ:
Համերգը, որը տեղի կունենա մայիսի 20-ին Երեւանում, բարեգործական է, եկամուտը կփոխանցվի «Օգնեմ»` լեյկեմիայով տառապող երեխաների օգնության հիմնադրամին: Համերգը կանցնի Հայաստանի առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանի հովանավորությամբ:
Մամլո ասուլիսում Շառլ Ազնավուրի դուստրը Սեդա Ազնավուրյանն ասաց, որ վերջին համերգը տեղի կունենա մայիսի 22-ին, իր հոր ծննդյան օրը: Հանդիպմանը մասնակցում էին նաեւ Սեդա Ազնավուրյանը եւ Լիզ Սարյանը, ՀՀ մշակույթի փոխնախարար Դավիթ Մուրադյանը:
«Իմ նախորդ այցից հետո Հայաստանը շատ է փոխվել: Ես ուրախ եմ, որ այսօր այստեղ եմ,-ասել է Աիդա Ազնավուրյանը,-սա իմ երկրորդ այցն է Հայաստան, վերջին անգամ ես այստեղ եմ եղել 1963թ. »,-ասել է նա:
«Յուրաքանչյուր այց Հայաստան չափազանց կարեւոր է ինձ համար: Ես այստեղ էի անցյալ տարի, երբ իմ որդին ամուսնացավ տեղացի հայի հետ, ինչի համար ես շատ ուրախ եմ»,-հավելել է Սեդա Ազնավուրյանը:
Եվ Սեդա Ազնավուրյանը եւ Լիզ Սարյանը մանկուց հայերեն են խոսում եւ երգում: Նրանք անակնկալ են պատրաստել հայ հանդիսատեսի համար եւ կկատարեն Սայաթ-Նովայի երգերից մեկը:

15 Май 2009 - 12:19 AMT
По инициативе Министерств культуры и иностранных дел, а также при поддержке президента РА Сержа Саргсяна с 17-22 мая в Армении и Нагорном Карабахе будут организованы концерты “Для тебя, Армения”, посвященные 85-летию всемирно известного шансонье Шарля Азнавура. Армянским меломанам представится исключительная возможность воочию насладиться пением Седы Азнавурян и Лиз Сарьян. В концерте также примет участие армяно-французский оркестр под руководством Фредерика Манукяна.
Концерт, который планируют провести 20 мая в Ереване, носит благотворительный характер, доход с него будет перечислен в Фонд помощи детям, страдающим лейкемией, “Огнем” (“Помогу”). Концерт пройдет под эгидой первой леди Армении Риты Саргсян.
В ходе состоявшейся сегодня пресс-конференции дочь Шарля Азнавура Седа Азнавурян сказала, что последний концерт состоится 22 мая, в день рождения отца. На встрече разговоре также принимали участие сестра Ш.Азнавура Аида Азнавурян, Лиз Сарьян и заместитель министра культуры РА Давид Мурадян.
“Со времен моего прошлого приезда, Армения очень изменилась. Я рада, что сегодня нахожусь здесь,- сказала Аида Азнавурян, – это мой второй приезд в Армению, последний раз я приезжала в 1963 году”, – заключила она.
“Каждый приезд в Армению очень важен для меня. Я была здесь в прошлом году, когда мой сын женился на армянке, чему я очень рада ”, – добавила Седа Азнавурян.
И Седа Азнавурян, и Лиз Сарьян с детства говорят и поют песни на армянском языке. Они подготовили сюрприз для армянского зрителя в виде новой песни Саят-Новы, которую исполнят на предстоящих концертах.