ՀՀ մշակույթի եւ արտաքին գործերի նախարարության նախաձեռնությամբ, ինչպես նաեւ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի աջակցությամբ, մայիսի 17-22 Հայաստանում եւ Լեռնային Ղարաբաղում կկազմակերպվեն «Քեզ համար, Հայաստան» համերգներ, նվիրված աշխարհահռչակ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրի 85-ամյակին: Համերգին կմասնակցեն Սեդա Ազնավուրյանը եւ Լիզ Սարյանը, ինչպես նաեւ հայ-ֆրանսիակն նվագախումբը Ֆրեդերիկ Մանուկյանի ղեկավարությամբ:
Համերգը, որը տեղի կունենա մայիսի 20-ին Երեւանում, բարեգործական է, եկամուտը կփոխանցվի «Օգնեմ»` լեյկեմիայով տառապող երեխաների օգնության հիմնադրամին: Համերգը կանցնի Հայաստանի առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանի հովանավորությամբ:
Մամլո ասուլիսում Շառլ Ազնավուրի դուստրը Սեդա Ազնավուրյանն ասաց, որ վերջին համերգը տեղի կունենա մայիսի 22-ին, իր հոր ծննդյան օրը: Հանդիպմանը մասնակցում էին նաեւ Սեդա Ազնավուրյանը եւ Լիզ Սարյանը, ՀՀ մշակույթի փոխնախարար Դավիթ Մուրադյանը:
«Իմ նախորդ այցից հետո Հայաստանը շատ է փոխվել: Ես ուրախ եմ, որ այսօր այստեղ եմ,-ասել է Աիդա Ազնավուրյանը,-սա իմ երկրորդ այցն է Հայաստան, վերջին անգամ ես այստեղ եմ եղել 1963թ. »,-ասել է նա:
«Յուրաքանչյուր այց Հայաստան չափազանց կարեւոր է ինձ համար: Ես այստեղ էի անցյալ տարի, երբ իմ որդին ամուսնացավ տեղացի հայի հետ, ինչի համար ես շատ ուրախ եմ»,-հավելել է Սեդա Ազնավուրյանը:
Եվ Սեդա Ազնավուրյանը եւ Լիզ Սարյանը մանկուց հայերեն են խոսում եւ երգում: Նրանք անակնկալ են պատրաստել հայ հանդիսատեսի համար եւ կկատարեն Սայաթ-Նովայի երգերից մեկը:

Initiated by Armenia’s ministries of culture and foreign affairs, and supported by president Serzh Sargsyan concerts “Armenia, for you” devoted to 85th jubilee of the famous chanson Charles Aznavour between May 17 and 22 in Armenia and Nagorno Karabakh.
Armenian music lovers will have a unique opportunity to listen to Seda Aznavour and Liz Sarian singing. Armenian-French orchestra under guidance of Frederick Manukyan will take part in the celebration.
The charitable concert scheduled for May 20 in Yerevan will be organized under auspices of first Lady Rita Sargsyan and all revenues will be directed to the fund for assistance to children with leukemia.
“Since my last visit in 1963 Armenia has changed a great deal. I am very happy to be here again,” said Aida Aznavourian – Karvarenc, Aznavour’s sister.
“Every visit is very important for me. During my last year visit my son married with an Armenian lady, I am very happy for it, ” Seda Aznavourian, Aznavour’s daughter said.
Seda Aznavourian and French Armenian singer Liz Saryan, who speak and sing in Armenian from childhood, will surprise the Armenian audience with their new performance of a song of Sayat Nova.