Հայաստանն արդեն հինգերորդ անգամ մասնակցում է «Թանգարանների գիշեր» նախագծին, որը միաժամանակ տեղի է ունենում 40 երկրներում: Մայիսի 16-ին Երեւանի 17 (անկախ ենթակայությունից) եւ մարզերի` Սյունիքի, Շիրակի, Լոռու, Սիսիանի 6 թանգարանները անվճար, երեկոյան ժամը 18:00-24:00 իրենց հավաքածուների բացառիկ արժեքները հանրությանը կներկայացնեն անկրկնելի ու յուրօրինակ մտահղացմամբ: Այդ օրը «Թանգարանների գիշեր»-ին մասնակցող հանրապետության 23 թանգարաններում կանցկացվի 48 ինքնատիպ միջոցառում ու ցուցադրություն:
«Թանգարանների գիշեր» նախագիծը սկիզբ է առել 1999 թ.` գարնանային որեւէ կիրակի ֆրանսիական թանգարաններում հասարակության համար անվճար «բաց դռների» օր հայտարարելու, Ֆրանսիայի մշակույթի նախարարության առաջարկով: Նախաձեռնությունը ստանում է «Թանգարանների գարուն» անվանումը, հետագայում վերանվանվելով «Թանգարանների գիշերի» եւ արդեն մեկ-երկու տարի անց գրավում Եվրոպական մշակութային կոնվենցիային /1954 թ., Փարիզ/ անդամակցող 39 երկրների ուշադրությունը եւ Եվրոպայի խորհրդի աջակցությունը: Նախագծի մտահղացումն, անշուշտ, կրում է տոնական շեշտադրում եւ հիմնականում միտվում է երիտասարդությանը` մշակութային ժառանգության հանդեպ նրանց հետաքրքրության բարձրացմանը:

Армения уже пятый раз участвует в международной акции “Ночь в музее”, которая проходит одновременно в 40 странах. 16 мая в Ереване с 18:00 до 24:00 будут открыты для бесплатного посещения 17 музеев столицы, а также музеи в областях Сюника, Ширака, Лори и Сисиана. Для проведения акции подготовлена культурная программа: 48 мероприятий и выставок в 23 музеях страны.
Международная акция “Ночь в музее” впервые была проведена в 1999 году по инициативе Министерства культуры Франции, когда был объявлен “день открытых дверей” для бесплатного посещения музеев. Акция получила название “Весна в музее”, так как 18 мая празднуют всемирный день музеев, но, которое в дальнейшем переименовали в “Ночь музеев”. В 2001 году “Ночь в музее” стали проводить в 39 странах мира. Эта акция носит праздничный характер и рассчитана на привлечение молодежи, а также рост интереса населения к культурному наследию страны.