Հոկտեմբերին ֆինանսների աշխարհի բարձրակարգ մասնագետները հանդիպել էին Ամստերդամում՝ Digital Transfromation in Banking&Insurance Global Summit-ին, կազմակերպված եվրոպական հեղինակավոր Kinfos events կազմակերպության կողմից։
ID Group-ի Թվային փոխակերպման գծով տնօրեն Սերգեյ Առաքելյանը, որպես սամիթի հիմնական բանախոսներից մեկը, ներկայացրել է IDBank-ի թվային փոխակերպման, Իդրամ ընկերության հետ ռազմավարական համագործակցության ճանապարհը, ինչպես նաև խոսել մարտահրավերների և առաջիկա զարգացումների մասին։
Իդրամը և IDBank-ը ռազմավարական համագործակցությունը սկսել են դեռևս 2018 թվականին, իսկ արդեն 2023 թվականի ապրիլից հանդիսանում են ID Group ընկերությունների խմբի անդամ։
DXB-ի գագաթնաժողովը համագործակցության հարթակ է, որտեղ աշխարհի տարբեր ծայրերից մասնակիցներն պարբերաբար հավաքվում, քննարկում և վերլուծում են օր-օրի զարգացող տեխնոլոգիաները ֆինանսական և ապահովագրական ծառայությունների աշխարհում (BFSI), կիսվում իրենց փորձով. AI, ավտոմատացում, մեքենայական ուսուցում, RPA, Generative AI, Cloud & Data Transformation, Payments Transformation, Fraud & Cyber Security, CBDCs, Digital Assets, Web3, Open finance, Embadded finance, ապահովագրական էկոհամակարգերի զարգացման հեռանկարներով, մարտահրավերների ու հնարավորությունների իրենց պատկերացումներով, ձեռքբերումներով, դժվարությունների հաղթահարման նոր նախագծերով:
Այս անգամ ևս գագաթնաժողովը միավորել էր ոլորտի առաջատարներին տարբեր երկրներից, որոնք կիսվում էին ոչ միայն հաճախորդներին մատուցվող ծառայությունների, այլ նաև կազմակերպությունների ներքին գործընթացների թվայնացման իրենց փորձով։
Որպես Հայաստանում Ֆինտեխ ոլորտի առաջամարտիկ՝ IDBank-ը հետաքրքրքել էր միջազգային այս հարթակին թվայնացման և Իդրամ ընկերության հետ գործարկած համատեղ թվային հարթակի հաջողության պատմությամբ, և IDBank-ը, օգտվելով ընձեռված հնարավորությունից, ներկայացրել է Հայաստանյան շուկայում թվային փոխակերպման ոչ ստանդարտ լուծումներ մշակելու իր փորձը։
«Դարձիր թվային կամ լռիր հավերժ»․ Սերգեյ Առաքելյանը հենց այսպես է ներկայացրել 2018-ից ի վեր IDBank-ի ռազմավարությունն ու զարգացման հիմնական հետագիծը, որը հայկական շուկա է բերել մի շարք նոր և անգամ հեղափոխական պրոդուկտներ՝ առցանց հեռավար նույնականացում, 500-ից ավելի վճարային ծառայություններ անմիջապես հավելվածի ներսում, Rocket Line թվային ապառիկ, QR-ի միջոցով վճարման հնարավորություն ոչ միայն 22,500 վաճառակետերում, այլ նաև 1000-ից ավել առցանց խանութներում, բանկային մի շարք ծառայություններին հեռավար հասանելիություն և այլն։

7 Ноябрь 2024 - 10:04 AMT
В октябре ведущие эксперты мировой финансовой сферы встретились в Амстердаме на Глобальном саммите по цифровой трансформации в банковском и страховом деле, организованном престижной европейской организацией Kinfos Events.
Сергей Аракелян, директор по цифровой трансформации ID Group, был одним из ключевых спикеров саммита, где представил цифровую стратегию IDBank, включая совместные разработки с компанией Idram, а также рассказал о вызовах и предстоящих разработках. Сотрудничество между Idram и IDBank началось еще в 2018 году, а с апреля 2023 года обе компании входят в группу ID Group.
DXB Summit является глобальной площадкой для обмена опытом, на которой эксперты из разных стран обсуждают и анализируют стремительно развивающиеся технологии в банковских и страховых услугах. Среди ключевых тем саммита были: искусственный интеллект, автоматизация, машинное обучение, роботизированная автоматизация процессов (RPA), генеративный ИИ, облачные решения и управление данными, платежные системы, кибербезопасность, цифровые активы, встроенные финансы, Web3, открытые финансы, развитие страховой экосистемы и новые возможности.
IDBank, как пионер в сфере Fintech в Армении, нашел эту платформу полезной для демонстрации своих достижений в цифровизации. Одной из ключевых тем стал успешный опыт создания совместной цифровой платформы с компанией Idram, позволяющей расширить спектр цифровых услуг на армянском рынке.
«Перейди на цифровые технологии или молчи навсегда», — так Сергей Аракелян описал подход IDBank к инновациям.
С 2018 года банк представил на рынке Армении ряд новаторских продуктов, таких как: удаленная онлайн-идентификация, более 500 платежных сервисов в приложении, цифровой кредит Rocket Line, возможность оплаты через QR-код в 22,500 торговых точках и более 1000 интернет-магазинах, а также удаленный доступ к ряду банковских услуг.