Հոկտեմբերին ֆինանսների աշխարհի բարձրակարգ մասնագետները հանդիպել էին Ամստերդամում՝ Digital Transfromation in Banking&Insurance Global Summit-ին, կազմակերպված եվրոպական հեղինակավոր Kinfos events կազմակերպության կողմից։
ID Group-ի Թվային փոխակերպման գծով տնօրեն Սերգեյ Առաքելյանը, որպես սամիթի հիմնական բանախոսներից մեկը, ներկայացրել է IDBank-ի թվային փոխակերպման, Իդրամ ընկերության հետ ռազմավարական համագործակցության ճանապարհը, ինչպես նաև խոսել մարտահրավերների և առաջիկա զարգացումների մասին։
Իդրամը և IDBank-ը ռազմավարական համագործակցությունը սկսել են դեռևս 2018 թվականին, իսկ արդեն 2023 թվականի ապրիլից հանդիսանում են ID Group ընկերությունների խմբի անդամ։
DXB-ի գագաթնաժողովը համագործակցության հարթակ է, որտեղ աշխարհի տարբեր ծայրերից մասնակիցներն պարբերաբար հավաքվում, քննարկում և վերլուծում են օր-օրի զարգացող տեխնոլոգիաները ֆինանսական և ապահովագրական ծառայությունների աշխարհում (BFSI), կիսվում իրենց փորձով. AI, ավտոմատացում, մեքենայական ուսուցում, RPA, Generative AI, Cloud & Data Transformation, Payments Transformation, Fraud & Cyber Security, CBDCs, Digital Assets, Web3, Open finance, Embadded finance, ապահովագրական էկոհամակարգերի զարգացման հեռանկարներով, մարտահրավերների ու հնարավորությունների իրենց պատկերացումներով, ձեռքբերումներով, դժվարությունների հաղթահարման նոր նախագծերով:
Այս անգամ ևս գագաթնաժողովը միավորել էր ոլորտի առաջատարներին տարբեր երկրներից, որոնք կիսվում էին ոչ միայն հաճախորդներին մատուցվող ծառայությունների, այլ նաև կազմակերպությունների ներքին գործընթացների թվայնացման իրենց փորձով։
Որպես Հայաստանում Ֆինտեխ ոլորտի առաջամարտիկ՝ IDBank-ը հետաքրքրքել էր միջազգային այս հարթակին թվայնացման և Իդրամ ընկերության հետ գործարկած համատեղ թվային հարթակի հաջողության պատմությամբ, և IDBank-ը, օգտվելով ընձեռված հնարավորությունից, ներկայացրել է Հայաստանյան շուկայում թվային փոխակերպման ոչ ստանդարտ լուծումներ մշակելու իր փորձը։
«Դարձիր թվային կամ լռիր հավերժ»․ Սերգեյ Առաքելյանը հենց այսպես է ներկայացրել 2018-ից ի վեր IDBank-ի ռազմավարությունն ու զարգացման հիմնական հետագիծը, որը հայկական շուկա է բերել մի շարք նոր և անգամ հեղափոխական պրոդուկտներ՝ առցանց հեռավար նույնականացում, 500-ից ավելի վճարային ծառայություններ անմիջապես հավելվածի ներսում, Rocket Line թվային ապառիկ, QR-ի միջոցով վճարման հնարավորություն ոչ միայն 22,500 վաճառակետերում, այլ նաև 1000-ից ավել առցանց խանութներում, բանկային մի շարք ծառայություններին հեռավար հասանելիություն և այլն։

Last month, leading experts from the global financial sector gathered in Amsterdam at the Global Digital Transformation Summit in Banking and Insurance, organized by the prestigious European company, Kinfos Events.
Sergey Arakelyan, the Director of Digital Transformation at ID Group, was one of the keynote speakers at the summit, where he presented IDBank's digital transformation strategy, including joint developments with Idram, and discussed the challenges and upcoming innovations. It’s worth noting that Idram and IDBank started their strategic partnership in 2018, and since April 2023, both companies have been part of the ID Group.
The DXB Summit serves as a global platform for experience sharing, where experts from various countries discuss and analyze rapidly evolving technologies in banking and insurance services. Key topics at the summit included artificial intelligence, automation, machine learning, robotic process automation (RPA), generative AI, cloud solutions, data management, payment transformation, cybersecurity, digital assets, embedded finance, Web3, open finance, insurance ecosystem development, and emerging opportunities.
As a Fintech pioneer in Armenia, IDBank found this platform valuable for showcasing its digitalization achievements. One of the key highlights was the successful creation of a joint digital platform with Idram, which expands the range of digital services available on the Armenian market.
“Go digital or go home,” said Sergey Arakelyan, describing IDBank’s approach to innovation. Since 2018, the Bank has introduced several groundbreaking products to the Armenian market, including remote online identification, over 500 payment services within its app, the digital loan Rocket Line, QR code payment options at 22,500 merchant locations and over 1,000 online stores, as well as remote access to a variety of banking services.