Սեպտեմբերի 23-ին տեղի ունեցած ասուլիսում Իդրամ ընկերությունը հայտարարել էր իր QR ենթակառուցվածքը բացելու մասին։ Նույն օրը հայտարարվեց, որ Էվոկաբանկը բանկերից առաջինն է, որ միացել է Open QR ենթակառուցվածքին։ Այսուհետ 22,500-ից ավելի վաճառակետերում տեղադրված Իդրամ QR-ը կարող են իրենց հավելվածներով սքանավորել և վճարել նաև Էվոկաբանկի հաճախորդները՝ EvocaTOUCH հավելվածի միջոցով։
«Evoca-ն առաջին բանկն է, որը միացել է Open QR նախագծին։ Այսուհետ մեր հաճախորդները կարող են կատարել վճարումներ այն բոլոր կետերում, որտեղ գործում է Իդրամը՝ պարզապես սքանավորելով Իդրամի QR-ն իրենց EvocaTOUCH հավելվածի QR բաժնից։ Այս համագործակցությունն ապացուցում է, որ մեր հաճախորդներն ու նրանց հարմարավետությունը մեզ համար առաջնային նշանակություն ունեն»,- նշել է Evocabank-ի Վարչության նախագահի տեղակալ Տաթևիկ Խաչատրյանը։
Իդրամ ընկերության տնօրեն Արսեն Քդենյանը շեշտել է, որ սա նշանակալի իրադարձություն է Հայաստանի ֆինանսական շուկայի համար, քանի որ բոլոր այն ֆինանսական կառույցների հաճախորդները, որոնք կմիանան ենթակառուցվածքին, հնարավորություն կունենան իրենց իսկ ֆինանսական հավելվածներով սքանավորել Իդրամի QR-ը և վճարել ավելի քան 22,000 վաճառակետերում», – ասել է Իդրամի տնօրեն Արսեն Քդենյանը։
Էվոկաբանկի և Իդրամ ընկերության միջև ստորագրվել է համագործակցության հուշագիր, և համակարգն արդեն իսկ հասանելի է դարձել Էվոկաբանկի հաճախորդների համար։ Իդրամը հոգացել է ոչ միայն ֆինանսական-գործընկեր կազմակերպությունների համար ենթակառուցվածքը բացելու և համակարգի համապատասխան թողունակություն ապահովելու համար, այլ նաև ստեղծել են սպասարկման առանձին ծառայություն, ինչպես բանկերի և վճարահաշվարկային ընկերությունների, այնպես էլ 22,500-ից ավելի առևտրային կետ- գործընկերների հետ սահուն աշխատանքի կազմակերպման նպատակով։
Ընկերությունը, բացելով ենթակառուվածքը, ևս մեկ անգամ հաստատել է որդեգրված կոնցեպտը՝ Իդրամը բոլորի համար է։

На пресс-конференции 23 сентября Idram объявил об открытии собственной QR-инфраструктуры. В тот же день было сообщено, что Эвокабанк стал первым банком, присоединившимся к системе Open QR. Теперь клиенты Эвокабанка смогут сканировать Idram QR, установленный в более чем 22 000 торговых точках, и оплачивать покупки через приложение EvocaTOUCH.
«Эвока — первый банк, присоединившийся к проекту Open QR. Отныне наши клиенты могут совершать платежи во всех точках присутствия Idram, просто сканируя QR-код Idram из раздела QR своего приложения EvocaTOUCH. Это сотрудничество доказывает, что наши клиенты и их комфорт имеют для нас первостепенное значение», — сказала Татевик Хачатрян, заместитель председателя правления Эвокабанка.
Арсен Кденян, директор компании Idram, подчеркивает, что это значимое событие для финансового рынка Армении, поскольку клиенты всех тех финансовых учреждений, которые подключатся к инфраструктуре, получат возможность сканировать QR-код «Идрама» собственными финансовыми приложениями и платить в более чем 22 000 торговых точек», — сказал директор Idram-а Арсен Кденян.
Между Эвокабанком и компанией Idram подписан меморандум о сотрудничестве, и система уже доступна клиентам Эвокабанка. Idram сообщает, что позаботился не только об открытии инфраструктуры для финансово-партнерских организаций и обеспечении соответствующей мощности системы, но и о создании отдельного сервиса для бесперебойной работы как с банками, так и с расчетными компаниями, а также с более чем 22 тысячами торговых точек. Открывая свою инфраструктуру, компания еще раз подтвердила свою концепцию: Idram – для всех.