Սեպտեմբերի 23-ին տեղի ունեցած ասուլիսում Իդրամ ընկերությունը հայտարարել էր իր QR ենթակառուցվածքը բացելու մասին։ Նույն օրը հայտարարվեց, որ Էվոկաբանկը բանկերից առաջինն է, որ միացել է Open QR ենթակառուցվածքին։ Այսուհետ 22,500-ից ավելի վաճառակետերում տեղադրված Իդրամ QR-ը կարող են իրենց հավելվածներով սքանավորել և վճարել նաև Էվոկաբանկի հաճախորդները՝ EvocaTOUCH հավելվածի միջոցով։
«Evoca-ն առաջին բանկն է, որը միացել է Open QR նախագծին։ Այսուհետ մեր հաճախորդները կարող են կատարել վճարումներ այն բոլոր կետերում, որտեղ գործում է Իդրամը՝ պարզապես սքանավորելով Իդրամի QR-ն իրենց EvocaTOUCH հավելվածի QR բաժնից։ Այս համագործակցությունն ապացուցում է, որ մեր հաճախորդներն ու նրանց հարմարավետությունը մեզ համար առաջնային նշանակություն ունեն»,- նշել է Evocabank-ի Վարչության նախագահի տեղակալ Տաթևիկ Խաչատրյանը։
Իդրամ ընկերության տնօրեն Արսեն Քդենյանը շեշտել է, որ սա նշանակալի իրադարձություն է Հայաստանի ֆինանսական շուկայի համար, քանի որ բոլոր այն ֆինանսական կառույցների հաճախորդները, որոնք կմիանան ենթակառուցվածքին, հնարավորություն կունենան իրենց իսկ ֆինանսական հավելվածներով սքանավորել Իդրամի QR-ը և վճարել ավելի քան 22,000 վաճառակետերում», – ասել է Իդրամի տնօրեն Արսեն Քդենյանը։
Էվոկաբանկի և Իդրամ ընկերության միջև ստորագրվել է համագործակցության հուշագիր, և համակարգն արդեն իսկ հասանելի է դարձել Էվոկաբանկի հաճախորդների համար։ Իդրամը հոգացել է ոչ միայն ֆինանսական-գործընկեր կազմակերպությունների համար ենթակառուցվածքը բացելու և համակարգի համապատասխան թողունակություն ապահովելու համար, այլ նաև ստեղծել են սպասարկման առանձին ծառայություն, ինչպես բանկերի և վճարահաշվարկային ընկերությունների, այնպես էլ 22,500-ից ավելի առևտրային կետ- գործընկերների հետ սահուն աշխատանքի կազմակերպման նպատակով։
Ընկերությունը, բացելով ենթակառուվածքը, ևս մեկ անգամ հաստատել է որդեգրված կոնցեպտը՝ Իդրամը բոլորի համար է։

At a press conference on September 23, Idram announced the launch of its own QR infrastructure. On the same day, it was reported that Evocabank became the first bank to join the Open QR system. Now, Evocabank customers can scan Idram QR codes, installed at more than 22,000 retail locations, and make payments using the EvocaTOUCH app.
“Evoca is the first bank to join the Open QR project. From now on, our clients can make payments at all Idram locations by simply scanning the Idram QR code in the QR section of their EvocaTOUCH app. This partnership proves that our clients and their convenience are our top priority,” said Tatevik Khachatryan, Deputy Chair of the Board at Evocabank.
Arsen Kdenyan, CEO of Idram, emphasized that this is a significant event for Armenia’s financial market, as customers of all financial institutions that join the infrastructure will be able to scan Idram’s QR code using their financial applications and pay at more than 22,000 retail points. “This integration is a milestone in expanding QR payment solutions,” said Arsen Kdenyan, the CEO of Idram.
A memorandum of cooperation has been signed between Evocabank and Idram, and the system is already available to Evocabank clients. Idram reports that it has taken care not only of establishing infrastructure for financial partner organizations and ensuring the system’s appropriate capacity but also of creating a dedicated service for seamless operation with both banks and payment companies, as well as with more than 22,000 partner retail locations. By opening its infrastructure, the company has once again reaffirmed its concept: Idram – for everyone.