Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը հայտարարել է, որ ՌԴ–ն ակնկալում է տարեվերջին ՀՀ հետ $14-16 մլրդ–ի ռեկորդային առևտրաշրջանառության հասնել։ Նա այդ մասին ասել է «Իզվեստիա» թերթին տված հարցազրույցում։
«Եթե խոսելու լինենք կոնկրետ թվերի մասին, ապա 2024–ի առաջին կիսամյակում արդեն ապրանաքաշրջանառությունը ՌԴ և ՀՀ միջև $8,3 մլրդ–ից ավելի է եղել՝ գերազանցելով 2023–ի ամբողջ տարվա ցուցանիշը»,–ասել է նա։
Դեսպանն ընդգծել է, որ այժմ աշխատանք է տարվում Հայաստանում համատեղ տնտեսական նախագծերի մեկնարկի վրա։ Նախատեսվում է, որ դրանք շոշափելի ազդեցություն կունենան ՀՀ արդյունաբերության զարգացման վրա, նոր աշխատատեղեր կստեղծեն և կավելացնեն բյուջեի հարկային մուտքերը։
Նա նաև ասել է, որ ՌԴ–ն ՀՀ տնտեսության մեջ ներդրողների առաջատարների շարքում է։ Նա նշել է, որ ռուսական ներդրումների ընդհանուր թիվը մոտ $4 մլրդ է։

Russia expects to achieve a record trade turnover with Armenia in the amount of $14-16 billion by the end of the year, Russian Ambassador to Armenia Sergey Kopyrkin in an interview with Izvestia.
"If we talk about specific figures, then already in the first half of 2024, trade turnover between Russia and Armenia exceeded the $8.3 billion mark, surpassing the figures for the entire last year – $7.4 billion. We expect to maintain the current momentum and reach a record $14-16 billion," he noted.
The Ambassador emphasized that work is currently underway to launch joint economic projects in Armenia. According to him, these projects are expected to make a “tangible contribution” to the development of Armenia’s industry, create new jobs and increase tax revenues to the budget.