Երկու հանրահայտ վարպետներ մեկ ֆիլմում կդրսեւորեն իրենց տաղանդը: Հայտնի գերմանացի պարուհի եւ նշանավոր խորեոգրաֆ Պին Բաուշը կդառնա Վիմ Վենդերսի նոր ֆիլմի հերոսուհին:
Ինչպես հաղորդում է Reuters-ը, «Պինա» լիամետրաժ ֆիլմի նկարահանումները կսկսվեն 2009-ի սեպտեմբերին, եւ Վենդերսի պահանջով ֆիլմը նկարահանվելու է 3-D ձեւաչափով: Ջանպյերո Ռինգելը` Վենդերսի Neue Road կինոընկերության պրոդյուսերը, նախագիծը դիտարկում է որպես «3-D ձեւաչափով առաջին բարձր գեղարվեստական ֆիլմ»:
Պինա Բաուշը` խորեոգրաֆ Քուրտ Յոսսի սանուհին, իր պարային կարիերան սկսել է Գերմանիայում եւ Ամերիկայում, իսկ 1972-ից ղեկավարել է Վուպպերտալի Պարի թատրոնը: Ժամանակակից պարի ոլորտում փորձարկությունները նրան բազմաթիվ եվրոպական պարգեւներ բերեցին:
Վիմ Վենդերսը 1984-ին Ոսկե արմավենու ճյուղ է ստացել Կաննում «Փարիզ-Տեխաս» ֆիլմի համար, իսկ նրա ամենահայտնի աշխատանքը «Բեռլինի վերեւի երկինքը» ֆիլմն է, որը Կաննում մրցանակ է ստացել լավագույն ռեժիսուրայի համար:

Director Wim Wenders’ next project is “Pina,” a collaboration with avant-garde choreographer Pina Bausch on what is being called the first 3-D dance feature.
Shooting is set to begin in September, with digital film enthusiast Wenders’ Neue Road Movies shingle producing in collaboration with Bausch’s dance theater in Wuppertal, Germany.
“Only mainstream 3-D films have been available so far,” Neue Road producer Gian-Piero Ringel said. “With ‘Pina,’ we will offer the first highly artistic 3-D film. We will set a new benchmark for 3-D.”
Bausch, whose choreography is credited with revolutionizing the language of modern dance, will act as choreographer for the dance performance Wenders plans to capture on film.
French cinematographer Alain Derobe will lens the film.
Wenders, who won the Cannes festival’s Palme d’Or for “Paris, Texas,” premiered his last feature, “Palermo Shooting,” in 2008 in competition at Cannes, Reuters reported.