Հայաստանը, Հնդկաստանը և Իրանը քննարկում են եռակողմ առևտրային ճանապարհի ստեղծման հարցը, գրում է Parstoday.ir-ը:
Հայաստանի էկոնոմիկայի փոխնախարար Նարեկ Հովակիմյանը հայտարարել է, որ ծրագիրը ներառում է Չաբահար ռազմավարական նավահանգստում տնետսական գործունեության տարբեր ձևաչափեր։
Երևանում կայացած Հայաստան-Հնդկաստան գործարար համաժողովի շրջանակում կայացած մամուլի ասուլիսում նա հայտարարել է. «Ներկայումս եռակողմ ձևաչափով լուրջ բանակցություններ են ընթանում Հայաստանի, Հնդկաստանի և Իրանի միջև։ Թեև ավելի շատ մանրամասներ դեռևս չեմ կարող հայտնել, սակայն կարող եմ ասել, որ նախագիծը փորձարկման փուլում է և ճանապարհով արդեն անցել է բեռների որոշակի քանակություն»։
Հովակիմյանն ընդգծել է, որ առաջարկվող երթուղին, ենթակառուցվածքների գործարկումից հետո, կարող է դառնալ տարածաշրջանային փոխադրումների հիմնական զարկերակներից մեկը։ Հայաստանը նպատակ ունի շահագործել Չաբահար նավահանգիստը որպես օպերատոր՝ հեշտացնելու մուտքը Հնդկաստան և ասիական այլ երկրներ:
Երթուղու գործարկմամբ երեք երկրների միջև առևտրի զարգացման ու Եվրոպայի և Ասիայի հետ ավելի լավ հաղորդակցության հեռանկարն ավելի պարզ կդառնա։ Նոր ճանապարհյը նաև նոր տնտեսական հնարավորությունների առիթ կդառնա տարածաշրջանի համար և առանցքային դեր կխաղա միջազգային առևտրի խթանման գործում:
Նախագծով նախատեսվում է Իրանի Չաբահար նավահանգիստը միացնել միջազգային Հյուսիս-Հարավ մայրուղուն։ Ճանապարհ, որը զգալիորեն կրճատել է Իրանի և Վրաստանի միջև հեռավորությունը և հնարավորություն է ստեղծել Իրանի հարավային նավահանգիստներից 2–3 օրվա ընթացքում ապրանքներ ուղարկել Վրաստանի սեւծովյան նավահանգիստներ։

5 Декабрь 2024 - 08:37 AMT
Заместитель министра экономики Армении Нарек Овакимян заявил, что программа включает в себя различные форматы экономической деятельности в стратегическом порту Чабахар.
На пресс-конференции в рамках бизнес-форума Армения-Индия, состоявшегося в Ереване, он заявил: «В настоящее время между Арменией, Индией и Ираном ведутся серьезные переговоры в трехстороннем формате. Хотя я пока не могу сообщить более подробную информацию, я могу сказать, что проект находится на стадии тестирования, и определенное количество грузов уже доставлено».
Овакимян подчеркнул, что предлагаемый маршрут после запуска инфраструктуры может стать одной из основных транспортных артерий в регионе. Армения стремится использовать порт Чабахар в качестве оператора для облегчения доступа в Индию и другие азиатские страны. Проект предусматривает подключение иранского порта Чабахар к международной автомагистрали Север-Юг. Дорога, которая значительно сократила расстояние между Ираном и Грузией и создала возможность отправлять товары из портов Южного Ирана в черноморские порты Грузии в течение 2-3 дней.
С запуском маршрута перспективы развития торговли между тремя странами и улучшения коммуникаций с Европой и Азией станут более ясными. Новая дорога также станет поводом для новых экономических возможностей для региона и сыграет ключевую роль в стимулировании международной торговли.