Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տիկնոջ` Աննա Հակոբյանի հետ Փարիզում ներկա է գտնվել Աստվածամոր տաճարի վերաբացման արարողությանը: Վարչապետը ֆեյսբուքյան իր էջում համատեղ լուսանկար է հրապարակել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի և ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ։
«Տաճարի վերաբացման արարողությունը ԱՄՆ ընտրված նախագահ Դոնալդ Թրամփի և Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ շփվելու լավ առիթ ընձեռեց»,–գրել է Փաշինյանը։
Միջոցառմանը ներկա են եղել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, ԱՄՆ ընտրված նախագահ Դոնալդ Թրամփը, Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը, Իտալիայի նախագահ Սերջիո Մատարելլան, Լեհաստանի նախագահ Անջեյ Դուդան, Խորվաթիայի նախագահ Զորան Միլանովիչը, Բուլղարիայի նախագահ Ռումեն Ռադևը և այլ երկրների առաջնորդներ, կառավարությունների ղեկավարներ:
Միջոցառման շրջանակում ելույթով հանդես է եկել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, ով իր խոսքում անդրադարձել է Աստվածամոր տաճարի վերականգնման աշխատանքներին և ընդգծել տաճարի վերաբացման կարևորությունն իր երկրի ու ժողովրդի համար: Հաջորդիվ Փարիզի արքեպիսկոպոս Լորան Ուլրիխը կատարել է եկեղեցական արարողություն:
Բարձրաստիճան հյուրերը շրջայց են կատարել Աստվածամոր տաճարում:
Երեկոյան Փաշինյանը և Հակոբյանը Ելիսեյան պալատում մասնակցել են Մակրոնների անունից՝ ի պատիվ Փարիզի Աստվածամոր տաճարի վերաբացման արարողությանը մասնակից պետությունների և կառավարությունների ղեկավարների տրված պաշտոնական ընթրիքին:

The reopening ceremony of Notre Dame Cathedral in Paris provided a good opportunity to interact with U.S. President-elect Donald Trump and French President Emmanuel Macron, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said on Sunday, December 8.
Pashinyan and his wife Anna Hakobyan attended the reopening ceremony of Cathédrale Notre-Dame de Paris.
The event was attended by Macron, Trump, German President Frank-Walter Steinmeier, Italian President Sergio Mattarella, Polish President Andrzej Duda, Croatian President Zoran Milanović, Bulgarian President Rumen Radev and leaders of other countries and heads of government.
Macron delivered a speech during the event, in which he touched upon the restoration work of Cathédrale Notre-Dame de Paris and emphasized the importance of the reopening of the cathedral for his country and people. Next, Archbishop Laurent Ulrich of Paris performed a church service.
The high-ranking guests toured Cathédrale Notre-Dame de Paris. In the evening, Pashinyan and his wife participated in the official dinner hosted by Emmanuel and Brigitte Macron at the Élysée Palace for the Heads of State and Government participating in the reopening ceremony of Cathédrale Notre-Dame de Paris.