«Եվրատեսիլ-2009»-ի կազմկոմիտեն հրապարակել է այն միավորներն, որ երգի մրցույթի մասնակից երկրները ստացել են մասնագիտական ժյուրիից: Մրցակիցների գնահատման համակարգը հեռուստադիտողի եւ պրոֆեսիոնալ ժյուրիի քվեարկության միջոցով առաջին անգամ փորձարկվեց այս տարի: Գնահատմանը մասնակցել են 210 պրոֆեսիոնալ երաժիշտներ` 5-ական հոգի մրցակից յուրաքանչյուր 42 երկրից: Ժյուրիի անդամներից պահանջվում էր լինել պրոֆեսիոնալ եւ ներգրավված երաժշտական ինդուստրիայի մեջ, ինչպես նաեւ գրավոր հաստատել անկախ քվեարկելու պարտավորությունը:
Ինչպես հաղորդւմ է Եվրոպական հեռարձակողների միությունը, Ալեքսանդր Ռիբակը հաղթող կդառնար նույնիսկ եթե քվեարկությունը միայն ժյուրիի միջոցով կատարվեր: Պրոֆեսիոնալները Նորվեգիայի մասնակցին են շնորհել 312 միավոր: Այլ մրցակիցների տեղերը բաշխվել են հետեւյալ կերպ`
2.Իսլանդիա-260 միավոր
3.Մեծ Բրիտանիա-223 միավոր
4.Ֆրանսիա-164 միավոր
5.Էստոնիա-124 միավոր
6.Դանիա-120 միավոր
7.Թուրքիա-114 միավոր
8.Ադրբեջան-112 միավոր
9.Իսրայել-107 միավոր
10.Հունաստան-93 միավոր
11. Մոլդովա-93 միավոր
12. Բոսնիա ու Հերցոգովիան-90 միավոր
13. Մալթա-87 միավոր
14.Գերմանիա-73 միավոր
15.Հայաստան-71 միավոր
16.Ուկրաինա-68 միավոր
17.Ռուսաստան-67 միավոր
18.Պորտուգալիա-64 միավոր
19.Խորվաթիա-58 միավոր
20.Լիտվա-31 միավոր
21.Ռումինիա-31 միավոր
22.Շվեդիա-27 միավոր
23.Ալբանիա-26 միավոր
24.Ֆինլանդիա-12 միավոր
25.Իսպանիա-9 միավոր
«Մենք կարծում ենք, որ սա ճիշտ պահ էր քվեարկության նոր համակարգ ներդնելու համար,-հայտարարել է մրցույթի գործադիր տնօրեն Սվանտե Ստոկելիուսը:-Սա աներեւակայելի է` եւ հեռուստադիտողները, եւ պրոֆեսիոնալ ժյուրին հիմնականում ընտրեցին նույն կատարողին: Ոմանք բարձր գնահատականներ ստացան ժյուրիի շնորհիվ, ոմանք առավել բարձր տեղեր գրավեցին Եվրոպայի հանդիսատեսի աջակցության շնորհիվ: Արդյունքների հրապարակումը եւս նվազ կանխատեսելի էր, չնայած որ ակնհայտորեն աջակցություն էր ստացել Ալեքսանդր Ռիբակի կատարումը»:

Eurovision 2009 Organizing Committee has publicized the jury estimates for Eurovision 2009 song contest. The evaluation system including both SMS voting and professional jury estimates was first experimented this year. There were 210 professional musicians (5 representatives from each of the 42 states) included in jury staff. Jury members were required to be professionally involved in musical industry and submit notification on their being independent voters.
Alexander Rybak would have become winner hadn’t it been for SMS votings, European Broadcasting Union reports. Professionals gave Norwegian singer 312 points. Other countries had the following results.
2. Iceland (260)
3. Great Britain (223)
4. France (164)
5. Estonia (124)
6. Denmark (120)
7. Turkey (114)
8. Azerbaijan (112)
9. Israel (107)
10. Greece (93)
11. Moldova (93)
12. Bosnia and Herzegovina (90)
13. Malta (87)
14. Germany (73)
15. Armenia (71)
16. Ukraine (68)
17. Russia (67)
18. Portugal (64)
19. Croatia (58)
20. Lithuania (31)
21. Romania (31)
22. Sweden (37)
23. Albania (26)
24. Finland (12)
25. Spain (9)
“We believe it was a proper moment for introducing new voting system,” Executive Director Svante Stockselius said. “It is fantasy. Both TV audience and professional jury voted for the same participant. Some of them finished with higher results thanks to TV viewers from all European states. Vote publication ceremony was also predictable for me, despite overwhelming support for Alexander Rybak.”