ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը և Հայաստանում Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Աոկի Յուտական ստորագրել են «Հայաստանի Հանրապետության և Ճապոնիայի միջև եկամուտների կրկնակի հարկումը բացառելու և հարկումից խուսափելն ու շրջանցելը կանխելու մասին» կոնվենցիան, հայտնում է ֆինանսների նախարարությունը։
Նշվում է, որ Կոնվենցիան հնարավորություն կտա խրախուսել ձեռնարկատիրական գործունեությունը երկու պետություններում` ստեղծելով նպաստավոր մրցակցային պայմաններ, ներդրումային բարենպաստ միջավայր և ներդրողների համար կայուն հարկային դաշտ:
«Կոնվենցիայի ստորագրումը հնարավորություն կընձեռի զարգացնել ՀՀ և Ճապոնիայի միջև ապրանքների և ծառայությունների շրջանառությունը, կապիտալի, տեխնոլոգիաների, մարդկանց շարժը, ինչպես նաև կնպաստի տնտեսական կապերի զարգացմանը»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:

Armenia's Minister of Finance Vahe Hovhannisyan and Japan's Ambassador to Armenia Aoki Yutaka om Thursday, December 26 signed the "Convention between the Republic of Armenia and Japan for the Avoidance of Double Taxation and the Prevention of Fiscal Evasion and Circumvention Concerning Income." This was announced by
According to a report from Armenia's Ministry of Finance, the Convention will create favorable competitive conditions, an attractive investment environment, and a stable tax framework for investors, thereby promoting entrepreneurial activity in both countries.
The signing of the Convention is expected to facilitate the flow of goods, services, capital, technologies, and people between Armenia and Japan, while also enhancing the development of economic relations.