Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը տարեկան ամփոփիչ ասուլիսում հայտարարել է, որ կատարվել է Շիրակի «Չոր նավահանգիստ» արդյունաբերական պարկ ծրագրի տեխնիկատնտեսական ուսումնասիրությունը և կարելի է արձանագրել, որ «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրի գործարկման և խաղաղության հաստատման պարագայում այս ծրագիրը խիստ իրագործելի է։
«Այս պարագայում Շիրակի «Չոր նավահանգիստը» դառնալու է տարածաշրջանային տրանսպորտային լրջագույն հաբ, և մենք ոչ միայն մեր քաղաքական ուղերձների մեջ, այլ նաև գործի մեջ պատրաստվում ենք իրականացնել «Խաղաղության խաչմերուկը»։ Դա փաստացի միայն գաղափարախոսություն չէ, այլ կոնկրետ ծրագիր է, որը ենթադրում է Հյուիս-հարավ ճանապարհի գործարկում, որը մեծ թափով կառուցման մեջ է։ Երկրորդ փուլում ենթադրում է երկաթուղային ցանցի զարգացում»,-ասել է Պապոյանը, գրում է Aysor.am-ը։
Նախարարն ընդգծել է, որ ծրագրի իրականացման համար լրացուցիչ ներդրումները կլինեն մոտ 50 մլն դոլար։ Տարբեր ընկերություների հետ քննարկում են։
«Սա գործընթաց է, որը պետք է զուգակցվի «Խաղաղության խաչմերուկ» պրոցեսի հետ»,-ասել է նա։
«Չոր նավահանգիստ» նախաձեռնության մասին առաջին անգամ 2021-ին էր հայտարարվել։ Պետք է ստեղծվեր Գյումրիում՝ «Շիրակ» օդանավակայանի մոտ, ունենալու էր չոր նավահանգստի գոտի և օդային գոտի։ Չոր նավահանգստի գոտին ներառելու էր մեծ պահեստ, որտեղ իրականացվելու էին համախմբված բեռնափոխադրումների ծառայություններ, տեղակայվելու էին նաև մաքսային բաժանմունքները, անձնակազմը և տերմինալի կառավարման թիմը: Իսկ օդային գոտում իրականացվելու են օդային բեռնափոխադրումներ։

13 Январь 2025 - 09:01 AMT
Минэкономики РА: В случае реализации «Перекрестка мира» «Сухой порт» станет серьезнейшим региональным транспортным хабом
В случае реализации проекта «Перекресток мира» и установления мира проект «Сухой порт Ширак» вполне осуществим, он станет серьезным региональным транспортным хабом. Об этом на пресс-конференции по итогам 2024 года заявил министр экономики Армении Геворг Папоян.
Он сообщил, что проведено технико-экономическое исследование проекта индустриального парка «Сухой порт Ширак», пишет «Арменпресс».
«Можно констатировать, что в случае запуска, реализации проекта «Перекресток мира» и установления мира этот проект вполне осуществим. В этом случае «Сухой порт Ширак» станет серьезным региональным транспортным хабом», – сказал Папоян.
Министр подчеркнул, что «Перекресток мира» – это не только идеология, это конкретный план. Прежде всего, он предполагает полное строительство и эксплуатацию дороги Север-Юг. Это также предполагает в первую очередь развитие железнодорожной сети. Есть технико-экономическая исследование, какие конкретные действия нужны. По словам министра, все осуществимо.