Ֆրանսիացի լուսանկարիչ և կինոռեժիսոր Նիկոլա Պեռնոյի «Հայաստան. Ժառանգության հող» ֆիլմը ցուցադրվում է Բելգիայի խոշոր մշակութային կենտրոններում՝ «Exploration du Monde»-ի հետ համատեղ։ Ֆիլմի առանձնահատկությունն այն է, որ ցուցադրության ժամանակ ռեժիսորը ներկա է և կենդանի մեկնաբանություններ է տալիս, ինչը հանդիսատեսին թույլ է տալիս առավել անմիջականորեն զգալ ներկայացված պատմությունները։ Այս նորարարական մոտեցումը՝ համադրելով կենդանի ներկայացումը, կոնֆերանսը և կինոն, հանդիսատեսին առաջարկում է եզակի փորձառություն։
«Սա ոչ միայն աշխարհագրական կամ ժառանգության վերաբերյալ ֆիլմ է, այլ ավելի շատ հայի ոգու հետքերով գնալ է», – ասել է Նիկոլա Պեռնոն, հայտնում է Արմենպրեսը։
Ռեժիսորը, որը երկար տարիներ ապրել է նախկին Խորհրդային միության տարբեր երկրներում, այդ թվում՝ Ռուսաստանում, Տաջիկստանում և Վրաստանում, Հայաստանի հանդեպ առանձնահատուկ սեր է տածում։ Ֆիլմը չի սահմանափակվում հայտնի թեմաներով, ինչպիսիք են Շառլ Ազնավուրը կամ Հայոց ցեղասպանության պատմությունը։
«Ֆիլմի մոտեցումը տարբերվում է՝ ընդգրկելով մարդկային հանդիպումներ, զրույցներ, ժպիտներ և ճամփորդության պատահական պահեր՝ միաժամանակ ուսումնասիրելով երկրի հարուստ մշակույթը և պատմությունը», – նշել է Պեռնոն։
Հայաստանի դեսպան Տիգրան Բալայանը ընդգծել է ֆիլմի նշանակությունը։
«Ֆիլմը հիանալի կերպով ներկայացնում է ինչպես Հայաստանի պատմությունը, հայկական մշակույթն ու հային, այնպես էլ Հայաստանի ներկայիս ձեռքբերումներն ու մարտահրավերները։ Բայց առաջին հերթին սա ֆիլմ է Հայաստանի մարդկանց մասին։ Ֆիլմը շատ պատկերավոր կերպով ներկայացնում է մարդկանց կենցաղը, ցանկություններն ու երազանքները», – ասել է դեսպանը։
Ֆիլմը անդրադառնում է բազմաթիվ թեմաների, ինչպիսիք են հայկական խոհանոցը, գինու ավանդույթները, հյուրընկալությունը և Հայաստանի դերը Մետաքսի ճանապարհում։ Նիկոլա Պեռնոյի համար Հայաստանը միայն գեղեցիկ տեսարանների երկիր չէ։
«Կա մի ձայն, որն ուղղված է համայն աշխարհին՝ հիշեցնելով Հայաստանի պատմական դերը և ներկայիս մարտահրավերները։ Հայերն այսօր իրենց անբարենպաստ պայմաններում են զգում՝ շրջապատված սպառնալիքներով։ Նրանք կոչ են անում աշխարհին չմոռանալ իրենց», – ընդգծում է Պեռնոն։
Չնայած դրան, ֆիլմը նախատեսված է բոլորի համար՝ թե՛ սկսնակների, թե՛ փորձագետների, առաջարկելով Հայաստանի վերաբերյալ ընդհանուր և խորքային ուսումնասիրություն։
2021 թվականին Հայաստան կատարած առաջին այցելության ժամանակ ռեժիսորը տեղեկացել է դուդուկի վարպետ Ջիվան Գասպարյանի մահվան մասին, ինչը դրդել է նրան կապ հաստատել 13-ամյա դուդուկահարի հետ։ Երիտասարդ երաժիշտն իր ստեղծագործություններով հարստացրել է ֆիլմը։ Դուդուկի մեղեդիները ուղեկցում են ֆիլմը, հաղորդելով խոր զգացմունքներ։
Հայաստան կատարած տասնյակ այցելություններից հետո, որոնցից վերջինը 2024 թվականին է եղել, Նիկոլա Պեռնոն շարունակում է իր կապերը Հայաստանի և հայ ժողովրդի հետ։ Ֆիլմը նրա խոսքերով հարգանքի տուրք է՝ նվիրված հայկական մշակույթին և պատմությանը։ Ֆիլմի հաջորդ ցուցադրությունը նախատեսված է Շվեյցարիայում։

Французский фотограф и режиссер Николя Перно представил фильм «Армения: Земля наследия», который в настоящее время демонстрируется в крупных культурных центрах Бельгии совместно с «Exploration du Monde».
Как сообшает «Арменпресс», уникальность проекта заключается в том, что режиссер лично присутствует на показах и сопровождает их живыми комментариями, что позволяет зрителям глубже прочувствовать представленные истории.
«Это не просто фильм о географии или наследии, а путешествие по следам духа армян», – отметил Перно.
Перно, проживший много лет в странах бывшего СССР, таких как Россия, Таджикистан и Грузия, испытывает особую любовь к Армении. Картина выходит за рамки привычных тем, таких как жизнь Шарля Азнавура или история Геноцида армян, и предлагает зрителю погружение в человеческие встречи, беседы, улыбки и случайные моменты путешествий, исследуя при этом богатую культуру и историю страны.
Посол Армении в Бельгии Тигран Балаян подчеркнул значение фильма. «Фильм великолепно раскрывает историю, культуру и особенности армянского народа, а также современные достижения и вызовы, стоящие сегодня перед страной. Но прежде всего, это фильм о людях—об их повседневной жизни, мечтах и стремлениях», – сказал он.
Фильм охватывает такие темы, как армянская кухня, винодельческие традиции, гостеприимство и роль Армении в создании Шелкового пути. Перно отметил, что Армения—это больше, чем просто страна красивых пейзажей: «Есть голос, обращенный ко всему миру, который напоминает о роли Армении в истории и современных вызовах. Армяне, несмотря на неблагоприятные условия и угрозы, призывают мир не забывать о них», – подчеркнул он.
Фильм ориентирован на широкую аудиторию—и для любителей, и для знатоков, предлагая как общее, так и и углубленное изучение Армении.
Во время своего первого визита в 2021 году Перно узнал о кончине мастера дудука Дживана Гаспаряна. Этот момент он связал с 13-летним дудукистом, чье исполнение добавило фильму особую эмоциональную глубину.
После десятков визитов, последний из которых состоялся в 2024 году, Перно продолжает сохранять тесные связи с Арменией. По его словам, фильм является данью уважения армянской культуре и истории. Следующий показ картины пройдет в Швейцарии.