Երևանն ու Վաշինգտոնը հայտարարել են 123 միջուկային համագործակցության համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների մեկնարկի մասին։ Սա նշանակում է, որ Միացյալ Նահանգները պաշտոնապես հաստատել է Հայաստանի՝ 2024–ին ուղարկած դիմումը՝ համաձայնագրին միանալու վերաբերյալ։
Բանակցությունների ընթացքը և համաձայնագրի ստորագրման ժամկետները կախված կլինեն ոչ միայն Հայաստանի դիրքորոշումից, այլև Վաշինգտոնի նոր վարչակազմի քայլերից։ Նման կարծիք է հայտնել էներգետիկայի ոլորտը համակարգած նախկին փոխնախարար Հակոբ Վարդանյանը, հայտնում է «Ազատությունը»։
«Այս փաստաթուղթը հնարավորություն է տալիս ԱՄՆ-ի միջուկային ոլորտի ընկերություններին համագործակցել Հայաստանի հետ՝ լինի դա գործող ատոմակայանի, միջուկային էներգիայի այլ կիրառությունների կամ նոր ատոմակայանի կառուցման ոլորտում»,- նշել է Վարդանյանը։
Նա շեշտել է, որ առանց համաձայնագրի ամերիկյան կազմակերպությունները չեն կարող տեխնոլոգիաներով կամ անգամ գիտելիքով կիսվել այն երկրների հետ, որոնք չեն միացել 123 համաձայնագրին։
Բանակցությունների մեկնարկի մասին հայտարարվել է Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև Ռազմավարական գործընկերության կանոնադրության ստորագրման ճեպազրույցում։
Արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ 123 համաձայնագիրը «կապահովի միջուկային էներգիայի խաղաղ օգտագործման ոլորտում համագործակցության շրջանակ»։ Պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը հավելել է, որ այն «նոր ուղիներ կբացի միջուկային էներգիայի, գիտության և տեխնոլոգիայի ոլորտներում համատեղ աշխատանքի համար»։
Հայաստանը վերջին տարիներին նախապատրաստական աշխատանքներ է իրականացնում նոր ատոմակայան կառուցելու ուղղությամբ։ Չնայած պաշտոնական հայտարարություն չի արվել, մասնագետների ու տարբեր պաշտոնյաների հայտարարություններից պարզ է դառնում, որ Երևանը հակված է փոքր ռեակտորներով ատոմակայան կառուցելուն։
«Փոքր ռեակտորները ավելի արդյունավետ կլինեն, բայց որոշումը կախված է ռեակտորների գնից, միջուկային վառելիքի լոգիստիկայից և այլ գործոններից»,- նշել է Հակոբ Վարդանյանը։
Նախկին փոխնախարարը հավելել է, որ իր պաշտոնավարման ընթացքում առավել իրատեսական առաջարկներ եղել են ամերիկյան, ռուսական և հարավկորեական կողմերից։ Սակայն ամերիկյան տեխնոլոգիաների մանրամասն ուսումնասիրման համար նախ անհրաժեշտ է ստորագրել 123 համաձայնագիրը։
Հայաստանում գործող Մեծամորի ատոմակայանը վերազինման հերթական փուլից հետո կշարունակի գործել մինչև 2036 թվականը։ Նոր ատոմակայանի նախագծման, տեխնոլոգիաների ուսումնասիրության և կառավարությանը եզրակացություն ներկայացնելու համար 2025 թվականի բյուջեով նախատեսված է համապատասխան ընկերության ֆինանսավորումը։

Armenia and the United States have officially announced the start of negotiations on the 123 nuclear cooperation agreement. This marks a key milestone in the bilateral relationship as the U.S. has approved Armenia's 2024 request to join the agreement.
The timeline for signing the agreement depends on Armenia’s position and actions by the new U.S. administration. Former Deputy Minister of Energy Hakob Vardanyan noted that the agreement would enable U.S. nuclear companies to collaborate with Armenia in operating the existing plant, exploring other applications, or constructing new reactors. Without the agreement, U.S. entities are restricted from sharing nuclear technologies or expertise with non-signatory countries.
Negotiations were announced during a briefing on the Armenia-U.S. Strategic Partnership Charter. Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan emphasized the agreement would ensure peaceful use of nuclear energy, while U.S. Secretary of State Antony Blinken added it would open new avenues for collaboration in nuclear energy, science, and technology.
Armenia is preparing to build a new nuclear plant, likely featuring small modular reactors, which are more efficient but subject to cost, fuel logistics, and other factors. Former Deputy Minister Vardanyan noted that realistic proposals have come from U.S., Russian, and South Korean companies, but detailed evaluation of U.S. technologies hinges on signing the 123 agreement.
The Metsamor Nuclear Power Plant, after its latest upgrades, will operate until 2036. Armenia has allocated funds in its 2025 budget for the design, study, and evaluation of a new nuclear plant.